Proszę o przetłumaczenie jednego zdania

Temat przeniesiony do archwium.
Nie pasuje mi odpowiedź zawarta w kluczu....

Przez dziewięć lat pracowałem jako wykładowca na uczelni. Potem założyłem własną firmę prawniczą.
podaj wlasna wersje
I had been working as a university teacher for 10 years. Then I set up my own law firm.
nie
2x simple past
:( ale dlaczego...
Tzn. dlaczego w tym pierwszym ma być PS, przecież jest "for"
I "pracowałem" wskazuje na ciągłość czynności, więc jeśli nie Past Perfect Cont. to już Past Continuous bardziej mi pasuje :(
czy to wynika z poniższej zasady?

"We use Simple Past if we give past events in the order in which they occured"?

'then' wymusza tutaj na nas użycie 2x Past Simple?
tak.
nie ma tam żadnych słów wymuszających użycie czasu perfect w pierwszym zdaniu.
Słuchaj mg.


"pracowałem" :

- już nie pracujesz
- nie ma innej czynności, dla której ta stanowiłaby "tło", więc nie może być Past Cont. Past Continuous jest nadużywany. Wystarczy, że Polak usłyszy '-iłem', '-ałem', czy '-liśmy' i od razu sądzi, że to Past Continuous. Nie...
Cytat: mg
nie ma tam żadnych słów wymuszających użycie czasu perfect w pierwszym zdaniu.

Przepraszam, że tak męczę - ale muszę dopytać.
Czyli gdyby nie pojawiało się zaraz drugie zdanie zaczynające się od 'then" to czy również powinnam użyć Past Simple?
Cytat: grudziu
Słuchaj mg.


"pracowałem" :

- już nie pracujesz
- nie ma innej czynności, dla której ta stanowiłaby "tło", więc nie może być Past Cont. Past Continuous jest nadużywany. Wystarczy, że Polak usłyszy '-iłem', '-ałem', czy '-liśmy' i od razu sądzi, że to Past Continuous. Nie...

Ok, dzięki :) :*
pierwsze zdanie w izolacji rowniez wymaga simple past.
'pracowac' to czynnosc naturalnie rozciagnieta w czasie, natomiast past continuous sluzy do wyrazania czynnosci, ktore toczyly sie, gdy cos innego sie zdarzylo/rowniez sie toczylo.
Dziękuję!

Mam jeszcze małą prośbę - czy możecie mi polecić najlepszy wg Was podręcznik do gramatyki?
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie