Sprawdź i ewentualnie popraw błedy;)

Temat przeniesiony do archwium.
W pierwszym opisuje, dlaczego wybrałabym się na "Jezioro Łabędzie" i dlaczego nie wybrałam muzyki elektronicznej.

In my opinion we should go on the Swam Lake, becouse I loved balet and classical music. When I was child, I wanted to be a balet dancer, so I like watching people who dance balet(?to jest na peno źle). In the Swam Lake we will certainly listen classical music and I've always like it.I think that this will be wonderful show.
I wouldn't choose spectacl "electricity" becouse I don't like this music. It isn't in my taste. In my opinion people should (bardziej?) appreciate live music.

tu odpowiadam na pytanie jak mogę wsomóc wszystkie sztuki i tak dalej..
First things we should go to spectacles to opera houses, theatres and concert halls. We should appreciate efford all actors, dancers and singers ( w sensie ze powinnismy doceniać ich trud i wysiłek), becouse they put once's back into it.(włożyli w to dużo pracy wysiłku)

i ostatnie to odpowiadam na pytanie jak wływają rozrywki kulturalne na społeczeństwo, czy cos w tym stylu

Cultural activities are very important, it affected young people. (wpływa for young people??). Young people to follow artists example(biorą przykład) and they always choose this profession in the future. This expediently influence our society. We need theatres, opera houses and concert halls so that young people can be brunch out. (aby młodzi ludzie mogli się rozwijać?)

z góry sorki za (pewnie) mase błędów, ale jestem naprawdę kiepska z angola;//
Taka kiepska że przynajmniej bez literówek nie możesz tego napisać.
Swam Lake
balet
becouse
+inne;)

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia