Verb patterns - pomocy!

Temat przeniesiony do archwium.
Wiem, że to na pewno dla Was bardzo proste, ale dopiero zaczynam moją przygodę z angielskim. Wydaje mi się, że to rozumiem, ale chce się upewnić, wiec baaardzo prosze - niech ktoś będzie łaskaw wpisać prawidłowe odpowiedzi, chce sie upewnić.

Verb patterns
-ing
to + infinitive
infinitive without to

I can't ... (1) (believe) it! I passed all my exams! I really don't know how I managed ... (1) (pass) Maths. Now I need ... (3) (decide) what to study at university. The problem is that I don't know what I wart ... (4) (do). A few months ago I decided ... (5) (study) Biology, but now I'm not sure. It seems ... (6) (be) difficult to find a job as a biologist. I suppose I could ... (7) (become) a doctor, but it must ... (8) (be) a very stressful job. My mum says you can learn ... (9) (enjoy) anything, but I wouldn't like ... (10) (work) in a hospital. I enjoy ... (11) (work) with people. I don't like ... (12) (do) the same thing every day. I don't mind ... (13) (get) up early. I love ... (14) (travel) and I prefer ... (15) (work) outside. Oh, and I can't stand ... (16) (talk) on the phone for a long time. What's the best job for me?

Błagam o pomoc :)
skoro chcesz się upewnić, to wklej swoje odpowiedzi
przecież to jest w słowniku
Ok. Przepraszam mam nadzieję, ze teraz Mi ktos pomoże.
1) believe
2) to pass
3) to decide
4) to do
5) to study
6) to be
7) become
8) be
9) to enjoy
10) working
11) working
12) doing
13) geting
14) traveling
15) working
16) talking

Mam nadzieję, że teraz ktoś może mi powiedzieć, czy to jest dobrze?
10 źle
reszta ok
Będzie to work? W 10? Dzięki!!!!
ok
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Brak wkładu własnego

 »

Pomoc językowa