Kiedy używamy Present Perfect, kiedy Past Perfect, a kiedy Past Continous.

Temat przeniesiony do archwium.
Pomóżcie mi, te 3 mi sprawiają najwięcej trudności i czytam różne sprzeczne info o nich, zawsze jak będzie yet, already, since -> będzie Present Perfect?, until Past Perfect?

To prawda, że w Present Perfect nie możemy używać gdy jest podana konkretna data?

Jaka jest różnica pomiędzy Past Perfect, a Past Continous?

To prawda, że Past Continous kiedy jest ciągłe wykonywanie czegoś np. for over all year/day/one hour?
A może tak 1 zagadnienie na 1 wątek z przykładowymi zdaniami?
Cytat: zielonosiwy
A może tak 1 zagadnienie na 1 wątek z przykładowymi zdaniami?

A może tak po prostu odpowiesz na te poszczególne pytania? Jak widzę ludzi posiadających wiedzę, którym trudno poświęcić kilkanaście sekund na napisanie posta i wyjaśnienie wątpliwości to jestem załamany.
to nie sa odpowiedzi, ktore mozna napisac w kilkanascie sekund

past perfect - przed punktem odniesienia, past continuous - wokol punktu odniesienia
uzycie past continuousz all year itp. wcale nie jest najwazniejsze. Nie wiem, co tam robi 'for'. Podaj przyklad zdania - ale nie wymyslaj, tlyko znajdz
present perfect nie uzywamy do mowienia, kiedy cos sie wydarzylo.
Cytat: mg
to nie sa odpowiedzi, ktore mozna napisac w kilkanascie sekund

past perfect - przed punktem odniesienia, past continuous - wokol punktu odniesienia
uzycie past continuousz all year itp. wcale nie jest najwazniejsze. Nie wiem, co tam robi 'for'. Podaj przyklad zdania - ale nie wymyslaj, tlyko znajdz
present perfect nie uzywamy do mowienia, kiedy cos sie wydarzylo.

Ok dziś jeszcze raz zrobię wszystkie transformacje i podam te w których nie wiem dlaczego akurat taki czas, a nie inny został użyty.
Cytat: mg
to nie sa odpowiedzi, ktore mozna napisac w kilkanascie sekund

past perfect - przed punktem odniesienia, past continuous - wokol punktu odniesienia
uzycie past continuousz all year itp. wcale nie jest najwazniejsze. Nie wiem, co tam robi 'for'. Podaj przyklad zdania - ale nie wymyslaj, tlyko znajdz
present perfect nie uzywamy do mowienia, kiedy cos sie wydarzylo.


Cytat: mg
to nie sa odpowiedzi, ktore mozna napisac w kilkanascie sekund

past perfect - przed punktem odniesienia, past continuous - wokol punktu odniesienia
uzycie past continuousz all year itp. wcale nie jest najwazniejsze. Nie wiem, co tam robi 'for'. Podaj przyklad zdania - ale nie wymyslaj, tlyko znajdz
present perfect nie uzywamy do mowienia, kiedy cos sie wydarzylo.

(Umówmy się, że podkreślone będą odpowiedzi z książki, a moje pisane kursywą)

1.
At the end of his speech, the winner thanked his parents.
FINISHED
The winner finished his speech before thanking his parents.

(i dlaczego tu nie można użyć Past Perfect przecież jest 'before' i coś wydarzyło się dopiero po tym jak coś się zakończyło?) -> The winner had finished speech before thanked his parents.


2.
I applied for the job a month ago.
MONTH
It has been a month since I applied for the job.

(Dlaczego nie może być w ten sposób?) -> It was a month ago, when I applied for the job.

3.
'Did you see that film on television' on Saturday, Susan asked me.
SEEN
Susan wanted to know if I had seen that film on television on Saturday. (Z jakiego powodu użyliśmy tutaj Past Perfect, przecież podobno [Past Continous -> "do mówienia o wydarzeniach trwających w określonym momencie w przeszłości, gdy byliśmy w trakcie wykonywania jakiejś czynności:"] -> mowa zależna?

4.
Maybe Peter forgot that we changed the time of the meeting.
MIGHT
Peter might have forgotten that we changed the time of the meeting. (Dlaczego Present Perfect -> bo ma wpływ na teraźniejszość btw. jaka jest strona bierna od 'zdania zawierająca 'might' ?")

5.
Besides being unable to sing. -> ( to tak poza) -> czy po besides jest zawsze gerund?

PS: Dziś wynotuję więcej.
1 bo druga czynnosc nie jest wyrazona w czasie simple past. The winner had finished the speech before HE thanked his parents - ok
2 teoretycznie mogloby byc, ale nikt tak nie mowi
3 tak, mowa zalezna, cofasz o jeden czas
4 'mógł zapomnieć', to jest modal in the past
5 'oprocz bycia zdolnym', ale to nie jest cale zdanie
edytowany przez zielonosiwy: 19 sty 2016
Cytat: zielonosiwy
1 bo druga czynnosc nie jest wyrazona w czasie simple past. The winner had finished the speech before HE thanked his parents - ok
2 teoretycznie mogloby byc, ale nikt tak nie mowi
3 tak, mowa zalezna, cofasz o jeden czas
4 'mógł zapomnieć', to jest modal in the past
5 'oprocz bycia zdolnym', ale to nie jest cale zdanie

Last Friday was the first time my car ever broke down, even though it is very old.
UNTIL

Until last Friday my car had never broken down, even thought it is very old. -> Dlaczego Past Perfect, a nie Present Perfect?
1 nie trzeba uzyc before, tylko innego slowa, ktore nie ma nic wspolnego z czasem.
2. mozesz napisac 'It was a month ago that a applied for a job' = To wlasnie miesiac temu zlozylem podanie o prace. To zdanie znaczy troche cos innego niz zdanie wyjsciowe
3 past perfect bo to jest mowa zalezna. Doczytaj o nastepstwie czasow w mowie zaleznej
4 to nie jest present perfect, to jest modal + perfect infinitive. Doczytaj.
past perfect, bo chodzi o to, co sie zdarzylo przed last Friday, a last Friday to punkt w przeszlosci.
Temat przeniesiony do archwium.