Dlaczego jest użyty czas Past Simple a nie Present Perfect?

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 37
poprzednia |
,,Well, I was always quite tall, but I've put on a little weight since I started taking cooking lessons."
Mam pytanie dlaczego jest użyty czas Past Simple a nie Present Perfect? Przecież to że był zawsze dość wysoki to stan, który zaczął się w przeszłości i trwa do tej pory zgodnie z definicją czasu Present Perfect.
pominelas znaczenie 'start'
since I started taking lessons = since I've been taking lessons
Chodzi Ci o to, że oba te zdania ze start i z have been znaczą to samo? I nie rozumiem nadal dlaczego jest Past Simple
cos, co bylo kiedys, a nie jest obecnie - uzywasz czasu past simple
widocznie osoba, ktora kiedys o sobie mowila, ze jest 'quite tall', juz tak nie uwaza, bo troche sie jej przytylo od kiedy zaczela lekcje gotowania - 'czlowiek' poszedl w boczki, i juz nie wydaje sie taki tall, jak dawniej; tak przynajmniej moze sie komus obraz ludzkiego ciala zmienic
zle spojrzalem
Tylko że kontekst dialogu wskazuje na to, że wydaje się być wysoki do tej pory według mnie. Bo wcześniej jest: ,,Andrew you seem taller. Have you grown?" i odpowiada ,,Well, I was always quite tall... " Jeśli miałabym uzupełnić zdanie w odpowiednim czasie byłoby błędnie gdybym użyła czasu Present Perfect? Skąd mam wiedzieć jaki obraz ma mówiący...
mozna tam uzyc pres. perfect, tylko oczywiscie znaczenie bedzie inne
Cytat: Karolinaa01
Skąd mam wiedzieć jaki obraz ma mówiący...

ano z kontekstu, ktory masz wczesniej (urosles) - zmienil sie w oczach innych osob, stad uzycie past simple
Ale było mówione ,,You seem taller . Have you grown?" Wydaje się wyższy w ich oczach, czyli do teraz jest wysoki i ja jeszcze rozumiem to w ten sposób że on sobie też wydaje się wysoki nadal, bo zawsze był i jest, ale dodatkowo jeszcze przytył
dobrze to rozumiesz - wydaje sie wyzszy w oczach tego, ktoremu tak sie zdaje; a sam zainteresowany odnosi sie do tego faktu, jako cos normalnego w jego mniemaniu, ale troche przytyl, i odnosi sie do tej zmiany przy uzyciu past simple
Nie rozumiem xd Odnosi się do zmiany, że przytył przy użyciu Present Perfect (nadal jest gruby) to rozumiem, a do tego że zawsze był i jest wysoki, używa czasu Past Simple, tego nie rozumiem, przecież to do definicji Present Perfect też pasuje
uroslo mu troche w oczach innych osob; on sam to przyznaje, a to jest juz zmiana, stad past simple; ale ogolnie, to zawsze byl wysoki
jezeli mowa bylaby typu:
You're so tall, you could easily become a basketball centre.
I know. I've always been tall. But sports never seemed a career to me.
A jeszcze znalazłam taką definicję czasu Present Perfect: opisujemy stan, który trwa do chwili obecnej (ale który może się zmienić w przyszłości). a wysoki jest i będzie w przyszłości zawsze i nie może tego zmienić, dlatego nie pasuje Present Perfect ? To nie oto chodzi?
to sa takie ogolne regulki, ale to, co mial na mysli autor tekstu pozostanie jego slodka tajemnica, my mozemy tylko zgadywac, dlaczego tak, a nie inaczej
Trzeba poszukac dobrej definicji napisanej przez nativa w jez. ang. Nigdy a nigdy nikt nie moze wytlumaczyc co znaczy pewien czas lepiej jak native.
Czyli jeśli miałabym zadanie i odpowiedni czas wstawić w lukę to i Present Perfect i Past Simple byłby prawidłowy z tym ,,zawsze byłem wysoki" ?
niezupelnie, to sa czesto niuanse, ktore decyduja o tym, co ma tam sie znalezc w luce
Ale napisałam ten dialog, więc jakie tu jest konkretne wytłumaczenie na Past Simple? Czy ta definicja czasu Present Perfect może być argumentem : że opisujemy stan, który trwa do chwili obecnej (ale który może się zmienić w przyszłości). ?
edytowany przez Karolinaa01: 07 maj 2017
nie sadze, ze tutaj o to chodzi, ale oczywiscie moge sie mylic; moze jakis native by sie wypowiedzial, tak jak terri pisze
Cytat: Karolinaa01
A jeszcze znalazłam taką definicję czasu Present Perfect: opisujemy stan, który trwa do chwili obecnej (ale który może się zmienić w przyszłości). a wysoki jest i będzie w przyszłości zawsze i nie może tego zmienić, dlatego nie pasuje Present Perfect ? To nie oto chodzi?

tak, mozemy tylko zgadywac, tak jak pisze Engee, że widocznie autor uznal, ze zaszla zmiana: w przeszlosci byl wysoki, a teraz troche przytyl, w zwiazku z czym wydaje sie jeszcze wyzszy.
Pierwsza lepsza definicja:
present perfect
image: http://cf.ydcdn.net/1.0.1.69/images/dictionaries/websters5.jpg
a tense indicating an action as completed or a state as having ended at the time of speaking but not at any definite time in the past
a verb form in this tense (Ex.: has gone)
Read more at http://www.yourdictionary.com/present-perfect#vUFPz6DeVg6JBLH6.99
tez bym tak chcial, zeby po jednej definicji skumac, o co biega :D
Jeśli zaszła zmiana, to zgodnie z tą definicją, powinien to być Present Perfect, a byłby Past Simple, gdyby nie mogła zajść zmiana według tej definicji, tak ją rozumiem xd
Karolina, co wy tam teraz przerabiacie w tej szkole, moze tak zapytam
Właściwie to nic nowego konkretnego wszystko po trochu powtarzamy
a jakis konkretny podrecznik przerabicie?
Gramatyka ogólnie wszystko, uzupełnianie, pytania zamknięte, czytanie, rozumienie ze słuchu, itp.
no ale chyba nauczyciel podpiera sie jakimis materialami, co nie?
Repetytorium Oxford Matura Trainer
I jakieś inne dodatkowe materiały
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 37
poprzednia |

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia