czasownik may

Temat przeniesiony do archwium.
Znalazłem w podręczniku taką regułkę:
W pytaniach dotyczących przypuszczenia - prawdopodobieństwa zwykle nie stosuje się
czasownika may.
Tymczasem w tej samej książce dalej w testach wielokrotnego wyboru przy niemal każdym pytaniu
pojawia się may obok might i could.
Np. May, Might, Could the sergeant have ignored the captain's order?
Więc jak to jest z tym may?
Tu są różnice:
https://dictionary.cambridge.org/grammar/british-grammar/modals-and-modality/could-may-and-might
Niestety nie ma tutaj nic na temat stosowania lub niestosowania may w pytaniach
dotyczących przypuszczenia, prawdopodobieństwa a tylko to mnie w tej chwili interesuje
w questions moga wystapic, jak masz podane w przykladzie, ale to nie jest typowe ich miejsce - normalnie, tych may/might/could uzywasz w statements
No ale might, could też chyba mogą wystąpić w pytaniach normalnie?:))
Ich zastosowanie w pytaniach niespecjalnie mnie dziwi. Tyle że autor pierw pisze, że
may "raczej" się nie stosuje w przypadku pytań dotyczących przypuszczenia, prawdopodobieństwa
sugerując że należałoby używać might, could, be likely to, be probable that
a następnie tworzy ćwiczenie w którym jedną z opcji jest may.
I tak sobie pomyślałem, że to może dla podpuchy więc may nie zaznaczyłem tylko might i could
ale w odpowiedziach jako poprawne jest także may.
widac autor chcial ci 'fizycznie' zobrazowac, ze w pytaniach wystepuja, ale raczej rzadko; zamiast tego, tak jak masz podane, wystepuja formy zastepcze: be likely/possible to; be probale that.
'may' w pytaniach jest w kontekście polite requests
Dziękuję bardzo. Tak też później pomyślałem ale wolałem się upewnić, czy nie istnieje
jakiś szczególny rodzaj pytań, gdzie akurat may jest dozwolone
Cytat: Aaric
'may' w pytaniach jest w kontekście polite requests

May the sergeant have ignored the captain's order? To nie wygląda na polite request
stąd też tym bardziej byłem zaskoczony jego użyciem
Cytat: Aaric
'may' w pytaniach jest w kontekście polite requests

to sie zgadza, ale my tutaj nie o tym mowimy przeciez
Cytat: Michael_Corleone
Dziękuję bardzo. Tak też później pomyślałem ale wolałem się upewnić, czy nie istnieje
jakiś szczególny rodzaj pytań, gdzie akurat may jest dozwolone

nie moge sobie teraz przypomiec angielskiego podrecznika, w ktorym o tym pisalo, ale najwidoczniej autor twojego mogl sie na niego wlasnie powolywac
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Nauka języka

 »

Nauka języka