słownictwo "kościelne" - różnice

Temat przeniesiony do archwium.
Witajcie, to mój pierwszy wpis na tym forum, więc z pewną taką nieśmiałością chciałabym Was zapytać, czym się różnią od siebie i jak się tłumaczy na polski te oto słówka:

- convent/monastery/abbey
- mural/fresco
- pulpit/lectern
- gem (gemstone)/jewel
pozdrówko
definicje wielu z nich bez trudu znajdzieszw internecie. Nie wszystkie sa "koscielne."
Daj znac, co znalazlas(es), poprawimy ewentualne niepoprawne wnioski
convent można chyba tłumaczyć jako zakon, klasztor, ale słownik Cambridge podaje, że to budynek, w którym mieszkają zakonnice, natomiast monastery to zakon, klasztor, w którym mieszkają mnisi. Abbey z kolei to opactwo, czyli klasztor i dobra klasztorne pod zarządem opata...

fresco, czyli fresk, to malowidło ścienne wykonane na mokrym tynku, a mural (pl. mural) to malowidło wykonane bezpośrednio na ścianie budynku

pulpit to ambona- miejsce w kościele przypominające zadaszony balkon, służące do wygłaszania kazań, a lectern to coś w rodzaju katedry dla wykładowcy; stół lub pulpit wykładowcy, stojący na podium...podobny jest w kościele, skąd ksiądz wygłasza kazania...

i teraz te mniej "kościelne"
gemstone/jewel... nie wiem, kamień szlachetny/klejnot? jewel jest już elementem biżuterii a gemstone dopiero"surowcem"?
jak wypisuję głupoty to proszę o poprawienie mnie;) Pozdrawiam, AM
fresk-mural - chyba masz racje
lectern - wikipedia podaje, ze lectern w kosciele jest mniejsze niz pulpit i sluzy do wyglaszania mniej waznych rzeczy niz kazania

https://www.quora.com/Whats-the-difference-between-a-gem-and-a-jewel
nie wiem, czy sprawdzalas w takich zrodlach?


convent, monastery, abbey - wiem tyle samo
dzięki za podpowiedź z quora.com, mogłabyś mnie poprawić czy dobrze zrozumiałam? dla "zwykłych zjadaczy chleba" pojęcia te mogą być używane wymiennie, natomiast w handlu gem jest kamieniem szlachetnym, z którego dopiero może powstać element biżuterii - jewel

co do lectern to chyba jest różnie w zależności od obrządku, w Pl w kościele katolickim ksiądz często czyta z niego ewangelie lub wygłasza kazania, rzadko chyba też używa ambony...
pozdr.
dobrze zrozumialas
tak, lectern nie jest podwieszany
w wikipedii czytalem, ze lectern czesto stoi obok pulpit. To najwyrazniej zalezy od obrzadku
chyba tak, i, w zależności od obrządku, pulpit i lectern stoją w różnych miejscach i inaczej są używane...
kurczę, nie znam się za bardzo na tym, to chyba trzeba by poczytać coś z religioznawstwa;)
w każdym razie dziękuję za pomoc
Poszukaj obrazkow w necie. Roznica pomiedzy lectern a pulpit.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia