Przedimki an/a

Temat przeniesiony do archwium.
Dzień dobry,

Przedimki występujące w języku angielskim to dla mnie zagadka. Aby je używać musimy władać biegle samogłoskami i spółgłoskami. W czym tkwi problem? Jest on zawiły i tkwi wiele pytań w mojej głowie.

Przykładowo rzeczownik egg - zaczyna się od samogłoski. Kiedy czytamy ten wyraz również słyszymy literę e i wszystko gra. To jasny znak że przed egg damy przedimek an.

Okej, teraz chcę wyjaśnić jak na to patrzę. Ja patrzę na to z pozycji polskiego alfabetu. Widzę literę, e - super. Czyta się to jako litera e, super - więc wiem, że muszę użyć przedimka an.

Jednak czasami pojawia się zagwozdka, przykładem tego może być SUV - kiedy literuje ten wyraz po angielsku wychodzi /es ju vi/ - na początku słyszymy to nieszczęsne e, a później dochodzi s. Co w takim przypadku? Dajemy a czy an. No bo gdyby było EUV - to literując po angielsku słyszymy - /I JU VI/.

Mam mętlik w głowie. Próbuję przedstawić swój problem, jednak on jest na tyle dziwny i temat angielskiego jest dla mnie na tyle odległy, że jako laik nie potrafię dostosować słownictwa, aby Państwu przekazać w całości o co dokładnie mi chodzi. Liczę na pomoc i wspólne rozwiązanie problemu.
edytowany przez Reller: 22 mar 2018
trzeba zawsze kierowac sie wymowa, czyli gloskami - 'an' reaguje na samogloski; 'a' na wszystko inne
ktos moze takie SUV czytac, jak wyraz, i wowczas mamy [sav], a wiec 'a SUV' (pierwsza gloska 's')
ale normalnie to bedzie skrot, czyli [esjuvi], a wiec 'an SUV' (pierwsza gloska 'e')

ktos moze czytac 'hotel' jako [ou'tel], to bedzie pisal 'an hotel' (pierwsza gloska 'o')
a ktos inny, jak wiekszosc, jako [hou'tel], to bedzie pisal 'a hotel' (pierwsza gloska 'h')

i tak ze wszystkimi innymi
Profesorka pomoc, jestem wielce wdzięczny za pomoc.

Idąc tropem twoich przykładów natykam się na fonetykę. Nigdy nie potrafiłem odczytywać zapisu wymowy, a widzę że może być to przydatne do nauki nowego słownictwa; do czego fonetyka jeszcze się przydaje? Sposób który tutaj przedstawiłeś jest jasny i zrozumiały w porównaniu do tego który znam z książek i słowników.

Jak bardzo fonetyka jest ważna w nauce języka?
Z jakich źródeł czerpać informację podczas nauki fonetyki?
Czy dobrze władając fonetyką jesteśmy w stanie wywnioskować jak przeczytać słowo? Przyznam się, że teraz robię to na czuja wjeżdżając często z polskim nawykiem; np small czytam jako small, a prawidłowa wymowa to [smoll], blood [blud] itp.


P.S. Pod koniec pisania postu przyszło mi na myśl, że być może fonetyka wpływa na wymawianie słówka z naciskiem na którąś sylabę. Prosiłbym o wyprowadzenie mnie z błędu, jeżeli takowy popełniłem.
edytowany przez Reller: 22 mar 2018
Tak, zapis fonetyczny pokazuje dokładnie sposób wymowy danego słowa, łącznie z akcentem.

Znajomość zasad fonetycznych pomaga też przy rozumieniu ze słuchu. Jeśli źle wymawiasz jakieś słowo, nie rozpoznasz go w tekście słuchanym.