Gramatyka kontrastywna

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!
Czy ktoś tutaj rozumie gramatykę kontrastywną i byłby mi wstanie pomóc ze znalezieniem różnic w tekstach polskim i angielskim oraz prawidłowym opisaniem ich? Przykłady jestem raczej zdolny sam znaleźć ale z opisem już gorzej...
Znajdź, opisz, a my możemy sprawdzić.
Wypisałem już parę przykładów i opis na tyle ile umiem. Załączam link do dokumentu google (jest edytowalny). Jeśli ktoś widzi jeszcze inne różnice proszę o wskazówki i edycję. Dziękuję i pozdrawiam.
https://docs.google.com/document/d/1PjZjxtkz4gfjb-JlpxVw6clX7zXzDphxsmIJEUilX5I/edit?usp=sharing
w pierwszym porownaj np;
- czasy, ten past perfect, a z drugiej strony, sposob wyrazania czynnosci trwajacej w danej chwili
- brak odpowiednika 'ktora'
- nie opisales roznicy her sister/siostra
- szyk zdania (siostra na koncu)

w drugim nie wiadomo, na czym polega ta roznica, ktora niby wskazales. Od tego zacznij, potem porozmawiamy.
nie wiem, czy opisujecie takze takie roznice jak 'the use of' vs 'warta', ktore wykraczaja poza struktury gramatyczne.

w ktoryms przykladzie masz 'po czym' (jakiego rodzaju skladnik zdania zlozonego on wprowadza?) w zestawieniu z 'and then' - bardzo ladny przykladzik do opisania

 »

Pomoc językowa