Mowa zależna

Temat przeniesiony do archwium.
Czy jeżeli mówimy o sobie czyli w pierwszej osobie takie zdanie ja powiedziałem że to zrobię to czy wtedy nawet jeśli mówimy o sobie stosujemy mowę zależną czy nie? Na co zmienia się strukturę would rather w mowie zależnej?
mowa zalezna nie zalezy od osoby
would rather pozostaje bez zmian
Nie zkladaj wielu watkow o tym samym temacie. Jest juz temat "mowa zalezna",ktory zreszta sam utworzywes, to pisz w jednym.
I like cars

He said he liked cars

The said " I like cars"

Oba zdania są poprawne?
Ja widzę 3 zdania
jakie 'the'?
przed cudzysłowem przecinek
Jak zachowują się wszystkie 4 tryby warinkowe w mowie zależnej?
zerowy bez zmian
pierwszy -> drugi
drugi zasadniczo bez zmian
trzeci bez zmian
Dzięki
Cytat: mg
drugi zasadniczo bez zmian
Jak przetłumacz takie zdanie za pomocą 3 tryby

Gdybyś mi powiedział że będę popularny to bym ci nie uwierzył
przetlumacz sam i daj do sprawdzenia.
zasadniczo pomozemy
If you had told me i would have been popular i wouldn't have belived you
nie ma czasownika belive :-), popraw literowke
'będę popularny' - jakiego czasu uzyjesz w mowie niezaleznej i jak on sie zmienia w mowie zaleznej (bo posunales sie za daleko)
Ma być samo would be?
tak
would/should itp. have been nie pojawiaja sie w regulkach dot. mowy zaleznej
I I wielką literą
1 Napisałem to w wątku mowa zależna a tak naprawdę chciałem wiedzieć jak przetłumaczyć to zdanie i nawet nie zdawałem sobie sprawy że tam też musi być mowa zależns skoro napisałem gdybyś mi powiedział że będę popularny
2 chłopak mówi do dziewczyny my cat has been dead since two weeks a potem dziewczyna tego samego dnia mówi do kogoś takie zdanie he said that his cat has been dead since two weeks normalnie trzeba zmienić na za przeszły ale czy przez to że treść zdania jest dalej prawidzwa to można nir zmienić?
If I had come and played I would have won czy to dobrze?
2 odniesienie czasowe (two weeks ago) nadal dotyczy tego samego dnia, dlatego nie ma nastepstwa czasow. nb. 'for two weeks'

przecinek po played
nie since two weeks, tylko for two weeks. For tj przedział czasowy, since określa punkt na linii czasu np since last Friday

mylisz pojęcie mowy zależnej i następstwa czasów, mowa zależna może być bez następstwa czasów jeśli czasownik wprowadzający jest w czasie teraźniejszym. Już gdzieś o tym pisałam.
nie tylko wtedy, jezeli cz. wprowadzajacy jest w czasie terazniejszym
Cytat: mg
nie tylko wtedy, jezeli cz. wprowadzajacy jest w czasie terazniejszym

better yet
Temat przeniesiony do archwium.