proszę o małe wytłumaczenie :)

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,
Mam taki problem...

Mam takie zdanka:

1.We will continue our journey when the weather improves.
2. I will let you go out when you have done your homework.

I teraz moje pytanie brzmi:

Skąd mam wiedzieć kiedy zastosować P.Simple a kiedy P.Perfect???
Wiem że te 2 zdania są zdaniami okolicznikowymi czasu, ale jak poznać kiedy używać tych czasów?

Dlaczego by nie mogło być tak jak w pierwszym zdaniu: "....out when you do your homework" lub .... journey when the weather has improved"


Mam nadzieję, że ktoś mnie zrozumie o co mi chodziło ;)

Z góry thx
>
>Dlaczego by nie mogło być tak jak w pierwszym zdaniu: "....out when
>you do your homework"

bo to moze znaczyc 'kiedy bedziesz odrabiac prace domowa'. Tu wazne jest, ze najpierw odrobisz lekcje, a potem mozesz wyjsc

lub .... journey when the weather has improved" - to by znaczylo 'poczekamy az bedziemy pewni, ze pogoda skonczyla sie poprawiac, i wtedy wypuszcze cie na dwor"
Czasem roznica jest niewielka
"I'll phone you when you arrive / have arrived" - wlasciwie nie ma roznicy, bo 'arrive' to czynnosc trwajaca chwilke w porownaniu z 'do homework', prawda? Czujesz to?
Moze tak:

po takich zaimkach jak if, when, provided, before, after, once...etc

mozesz uzyc: pr. simple, past.simple, pr. continous, ...wlaściwie dowolnego czasu.

jesli uzyjemy zwyklego pr simple - oznaczac bedzie ze mamy zwykly I conditional.

jak w twoim zdaniu: We will continue our journey when the weather improves.
czyli:
Bedziemy contynuowac nasza podróz kidy pogola ulegnie poprawie /poprawi sie.

Jesli uzyjemy pr perfect - znaczenie ulegnie zmianie (when we want to indicate competion of action)

I will ket you go out when you have done your work
czyli : Pozwole ci wyjsc /wypusze cie kiedy twoja praca domowa zostanie zrobiona /kiedy odrobisz prace domową / (stad pr perfect - ze musi ona zobaczyc rezultat (praca zakonczona) - w tym wypadku odrobiona prace domowa ( to tez na zasadzie pewnego warunku)


I hope I didn't make it more complecated to you !!
Bardzo dziękuję!

Już mniej węcej mi się to rozjaśniło dzięki Wam :)