~jak znalazl i slownik ~

Temat przeniesiony do archwium.
jak znalazł (Wilga)
(pot.) ‘odpowiedni w danej sytuacji, bardzo przydatny’: Kupmy tę sukienkę, jak mała podrośnie, będzie jak znalazł. ;
- Na pewno bardzo się przydadzą te rzeczy - mówi. - Teraz starsze dzieci idą do szkoły, więc biurko będzie jak znalazł. (GWr 13 VII 98, A. Bielawska);
Bobcio zaś w największym skupieniu klęczał na podłodze i uczył swoją mysz trudnej sztuki chodzenia po linie, a ściślej, po nitce rozpiętej między fikusem a nogą od krzesła. Dla asekuracji podtrzymywał pod myszą swój berecik; gdyby się, biedactwo, omsknęła, miałaby go jak znalazł. (M. Musierowicz: Klepka); Już na wiele dni przed spodziewaną wizytą Kwaśniewskiego zaczęły krążyć po mieście plany godnego powitania kandydata. - Kupi się worek jajek, potrzyma dwa tygodnie w cieple i będzie jak znalazł - mówili minimaliści. - Ja to bym, panie, takiego siekierą, a nie jajkami - protestowali maksymaliści. (TP 43/95); Ale żeby nie mówili, że nic się w temacie nie robi, przywalimy uchwałę. Z niej same korzyści. Wyjdzie Kowalski z psem bez kagańca - ciach mu mandat. Pieniążki dla miasta jak znalazł. (TP 35/95, wit)

jak znalazl (Wilga)
suitable for a given situation, very useful: Let's buy this dress, (jak mala podrosnie), it will be just the thing.

Certainly these things will be very useful--he says. --Now older children are going to the school. so the desk will be just the right thing.
Whereas Bobcio in the greatest concentration knelt on the floor and taught his mouse harder art of walking on a line, and (ścisłej, po nitce rozpiętej między fikusem a nogą od krzesła) =( . For security he (podtrzymywal) his beret under the mouse; if the mouse (omsknela, mialaby go jak znalazl).

Already for many days before the expected visit of Kwasniewski, plans of the honourable greeting of the candidate were circulating.......

Ojej, wiem, ze zle tlumacze ;( i juz nie moge.... boli mnie glowa...jeseli ktos chcialby mnie pomoc, to bede bardzo wdzieczna. Ja chce studiowac i analizowac te zdania po polsku.
Certainly these things will be very useful--he says. --Now older children are going to the school. so the desk will be just the right thing.
Whereas Bobcio in the greatest concentration knelt on the floor and taught his if the mouse should fall, the beret would be just what she needed (omsknela, mialaby go jak znalazl).

Already for many days before the expected visit of Kwasniewski, plans of the honourable greeting of the candidate were circulating.......
They were planning to buy eggs and sotre those eggs in a warm place for two weeks so that when K. came, the eggs would be just putrid enough to serve their purpose (being thrown at K., naturally)

« 

Brak wkładu własnego

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie