PROSZE O POMOC_ZDANIA WARUNKOWE

Temat przeniesiony do archwium.
W zdaniach warunkowych TYPE "0" w 2 czesciach wystepuje czas Present Simple. zgodze sie ze zdaniem:
If you heat the ice, it melts.
ale dlaczego w tym zdaniu ponizej w drugiej częsci wystepuje Present C. ??
If you don't drink, you are thirsty.

NIe wiem tez czy w TYPE "1" w 1 czesci mozna uzyc czasu Present Simple, Continuous i Perfect a w 2 tylko future simple i Continuous ...

Bardzo prosze Was o wyjasnienie mi zdan warunkowych bo sie pogubilam :(
W 1. trybie warunkowym możesz użyć (po IF) Present Simple. Continuous, Perfect, a także "be going to" (głównie w potocznej mowie) oraz 'will' (ale to już wyższa szkoła jazdy), a w drugim zdaniu Present Continuous, Future Simple i "be going to".

A tu przykłady:

If you leave/are leaving now, you'll be able to catch the 5 o'clock train.
If I'm going to catch the train, I'll have to leave now.
If you haven't paid the bill by Friday, we're taking the carpets back.
Open a window if it will help you to sleep.
'are thirsty' to nie jest continuous - gdzie 'ing?
czasownik to be wystepuje tez w Simple Present, czemu nie?
I am a teacher - przecież nie tylko w tej chwili, nie?

to jest zwyczajny Present Simple czasownika 'to be'

W I cond można użyć różnych czasow terazniejszych w 1. czesci, ale często zdania wygladajace jak I Cond sa w istocie zdaniami z tzw. False Conditional

If he has finished, he will win.
Jeżeli nie jestesmy pewni, czy on już skńczył, mamy do czynienia z I Cond. - coś się wydarzy w przyszlosci (wygranie), pod warunkiem że coś jest prawdą (skończenie)
jeżeli jesteśmy pewni, że on już skończył, jest to False Conditional, bo nie mówimy o warunku, tylko o skutkach (wygranie) pewnego zaistnialego stanu rzeczy (skonczenie)
w False Conditionals możliwe są wszelkie kombinacje czasow. W szczególności o przeszlosci mowimy, uzywaja Simple past
If he finished yesterday (=Skoro skończył wczoraj - to jest pewne), he will win.
Aha :) a w TYPE 0 ?? mozna uzyc tylko Present Simple ??
No to juz wszystko wiem :)
Dzieki za pomoc.

Pozdro

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia