czas przyszły

Temat przeniesiony do archwium.
musze w miejsce kropek wpisac czasownik z nawiasu w odpowiednim czasie - present simple, present continous, simple future lub be going to. coś tam probowalam zrobic ale nie wiem czy dobrze a reszta to nie mam pojecia jak ma być. pomożcie plisss

1 My train ... ( leave) Budapest at 5.15 pm. - tu chyba ma być leaves
2 have you heard the news? Beth and Steven ... (get) married in June. - tu mi pasuje are getting ale pewna nie jestem
3 I`ll call you as soon as I ... ( return) from Berlin. - will return??
4I`m sure she ... (not do) anything this evening. You can ask her out. - tu nie wiem co ma być
5 ok, Dad. I.....(anserw) yhe phone this time. - tu też nie mam pojecia co moze być
6. Don`t forget to take the dog for a walk before you .... ( leave) for school.
7. Don`t worry. I ...(help) you with ypur homework if you like. - tu ma być will help???
8. He ..(not give) up smoking next year. That`s not his intention at all.

pomozcie prosze
1 leaves
2 are getting
3 return, nie WILL return !
4 is not doing
5 will answer
6 leave, NIE WILL leave !
7 will help
8 is not going to give up
btw jestem kiepski w wyjaśnianiu co jak i dlaczego, ale jestem pewnien, że engee albo ktoś inny Ci wytłumaczy. :)
>1 My train LEAVES Budapest at 5.15 pm. - tu chyba ma być leaves
Dlaczego? Mowiac o czasie juz ustalonym, na ktory nie mamy wplywu (rozklady jazdy, plany zajec, itp) uzywamy Present Simple.

>2 have you heard the news? Beth and Steven ARE GETTING married in June.
>- tu mi pasuje are getting ale pewna nie jestem
Dlaczego? Skoro juz slyszalas o tej wiadmosci, to jest to juz w jakis sposob i ustalone, i zaaranzowane. Choc mozliwe jest uzycie GOING TO, ale tutaj z kolei mowilabys tylko o ich planach pobrania sie. Uzycie Present Continuous (wraz z niejednokrotnie waznym elementem, jakim jest okolicznik czasu, 'in June') jest blizsze wydarzeniu, niz uzycie 'going to' (gdzie okolicznik czasu jest opcjonalny).

>3 I`ll call you as soon as I RETURN from Berlin. - will
>return??
Dlaczego? Jest to tzw. zdanie czasowe, w ktoym uzywamy wylacznie form Present.

>4I`m sure she IS NOT DOING anything this evening. You can ask her out.
>- tu nie wiem co ma być
Uzycie Present Continuous jest mocniejsze od uzycia innych form przyszlych (przy uzyciu 'will')

>5 ok, Dad. I WILL ANSWER the phone this time. - tu też nie mam
>pojecia co moze być
Decyzje podejmowane w chwili mowienia o nich, objetnice, oferty - czas Future Simple

>6. Don`t forget to take the dog for a walk before you LEAVE
>for school.
Po raz kolejny, jest to tzw. zdanie czasowe, w ktoym uzywamy wylacznie form Present.

>7. Don`t worry. I HELP you with your homework if you like. - tu
>ma być will help???
Po raz kolejny, decyzje podejmowane w chwili mowienia o nich, objetnice, oferty - czas Future Simple

>8. He IS NOT GOING TO GIVE up smoking next year. That`s not his intention at
>all.
Wedlug mnie, mozna uzyc powyzszej formy badz 'He WON'T GIVE up...' bez specjalnej roznicy; tak jak bylo w 4, uzycie 'going to' wyraza mocniejsze przekonanie od uzycia czasu Future Simple.
dzieki za pomoc

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia