you need to read more

Temat przeniesiony do archwium.
siema, to znowu ja, do rzeczy, czytałem, że po czasowniku modalnym daje sie bezokolicznik bez 'to', i must go, i can play guitar,
no wiec czy po need ta zasada tez obowiazuje, czy zdanie you need to read more jest niepoprawne?
http://news.bbc.co.uk/1/hi/magazine/7178598.stm - zrodlo
czasownik 'need' wystepuje jako modalny w pytaniach; w pozostalych przypadkach jest to czasownik normalny
ok,to teraz cos innego, to cytat "czasowniki modalne tworzą pytania przez zamianę miejsca z podmiotem", ok wszystko pieknie, should i go, may i come in?
spotkalem sie w tym linku z takim zwrotem, " do we still need books", mowisz ze to modalny tylko w pytaniach, czyli co, przez zamiane tworzymy pytanie, powinno byc 'need we still books? oni znowu cos zle napisali czy w to jest poprawne?
>czasownik 'need' wystepuje jako modalny w pytaniach;

nie we wszystkich pytaniach
kiedy 'need' = 'potrzebować', to pytania tworzymy normalnie
do you need to read more?
no wlasnie, przeczytaj moj wpis ponizej
>spotkalem sie w tym linku z takim zwrotem, " do we still need books",
>mowisz ze to modalny tylko w pytaniach, czyli co, przez zamiane
>tworzymy pytanie, powinno byc 'need we still books? oni znowu cos zle
>napisali czy w to jest poprawne?

zobacz, troche zle napisalem :/

czasownik 'need' moze wystapic tylko w pytaniach jako modalny oraz w przeczeniu w formie 'needn't'; tak wiec poprawna forma jest pytanie:

Need we still books? jako modalny
Do we still need books? jako normalny

ale jak zauwazysz, forma pytajaca z 'need' jako modalny czasownik nie wygklada i nie brzmi za fajnie :/, stad jest to archaizm
engee, po co w ogole podawac takie przyklady? czasowniki modalne z definicji lacza się z innymi czasownikami, wiec ten przyklad z 'need we' jest bardzo zly i do niczego sie nie przyda.

Do pytajacego:
modalne 'need' znaczy 'musiec', ale jest uzywane tylko w pytaniach i przeczeniach
zwyczajne 'need' znaczy 'potrzebowac' i zachowuje sie jak kazdy zwyczajny czasownik (pytania z operatorem itp.)
>engee, po co w ogole podawac takie przyklady?

no wlasnie :/ glodny jestem, po pracy, no to tak jakos glupio mi sie z tego glodu napisalo :(
you need to eat more :-)
>you need to eat more

that's it! my mummy still keeps telling me that I need feeding up :)
nie wiem czy dobrze zrozumialem, jak pytamy w sensie, ze "potrzebuję" to przez do, a jak "muszę" to przez inwersję,
i need more money?
do you need money?
potrzebuję więcej pieniędzy/ czy potrzebuję więcej pieniędzy?
czaownik zwykly


i need to eat something, muszę coś zjesć, w twierdzeniach dodajemy normalnie "to" mino że to jest modalny,
do i need eat ? bez "to" , jako modalny, bo "czy muszę cos zjeść"
ale
do we still need to read books? potrzebujemy czytać..? wiec jako zwykly

odpowiedz trwala tak dlugo bo dalej głowkuje hehe, tak to ma byc?
>i need to eat something, muszę coś zjesć, w twierdzeniach dodajemy normalnie "to" mino że to jest modalny,

nie, to problem z tłumaczeniem po polsku powiemy 'muszę coś zjeść', ale angielskie 'need' jest zwyczajnym czasownikiem, ponieważ po nim występuje czasownik z 'to', a więc
do you need to eat something? (pomijam dyskusję nt. some- i any- w pytaniach)

modalne need NIE WYSTĘPUJE w zdaniach twierdzących.

Need I go there?
Yes, you must.
No, you needn't. Stay here.
tutaj znajduje sie podsumowanie tematu (mam pelny brzuch teraz ;)

I need to go. [normalny czasownik]
I need go. [nie stosuje sie]

Do I need to go? [normalny czasownik]
Need I go? [czasownik modalny]

I don't need to go. [normalny czasownik]
I needn't go. [czasownik modalny]

:)
jeszcze jedno
http://gramatyka.net/czasowniki-modalne-angielski.html
patrz punkt 9

a tu cytat z gramatyki

\"Need\" użyte jako zwykły czasownik przyjmuje końcówkę \"-s\" w trzeciej osobie liczby pojedynczej czasu teraźniejszego prostego i nie występuje w czasach ciągłych."

dlaczego w punkcie 9 pisze ze wyjatkiem jest need skoro to jest juz wtedy nie czasownik modalny tylko zwykly? a mowa jest tylko o modalnych
Źle piszą. modalne need i zwykle need to po prostu rozne czasowniki.
>dlaczego w punkcie 9 pisze ze wyjatkiem jest need skoro to jest juz
>wtedy nie czasownik modalny tylko zwykly? a mowa jest tylko o
>modalnych

takie niedopatrzenie chyba:/

najwazniejsze, ze ty juz wiesz, co jest co
ok, wielki dzieki za pomoc
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia