nieregularne moja zmora! :(

Temat przeniesiony do archwium.
mam jedno pytanie.jestem w angli.mowie po angielsku,gramatyke znam jako tako.nie cchee mowic "kali jesc kali spac"wiec prosze o wtlumaczenie kiedy uzywac 2 formy z tabeli a kiedy 3? nie sprawialabym wam problemu,ale w internecie nie moge znalezc odpowiedzi.wiec postanowilam skorzystac sobie z waszej inteligencji.z goty dziekuje.Angelika.
2 formy używasz TYLKO przy Simple Past (przeszły prosty).
3 forma wykorzystywana jest w pozostałych przypadkach gdy przy regularnych dodaje się końcówkę - (e)d /present perfect, strona bierna i co by tam jeszcze.
nie umiem tego wytłumaczyć używając nazw czasów itd. ale może przykłady Ci się przydadzą:

przykładowy czasownik: to do: 1. forma: do; 2. forma: did; 3. forma: done

I did. (jedyna okazja gdy używasz drugiej formy)- past simple bodajże; mówiąc w dużym uproszczeniu używasz gdy opisujesz coś co wydarzyło się w jakimś momencie w przeszłości (i już nie trwa; nie ma wpływu na teraźniejszość- albo przynajmniej tego nie podkreślasz). Np. I did my homework yesterday. (Zrobiłam moje zadanie wczoraj) The king was born in 1864. Who said that?

I have done.- (trzecia forma) present perfect bodajże (mogę się mylić); w BARDZO dużym uproszczeniu używasz gdy mówisz o czymś co zdarzyło się w przeszłości ale podkreślasz wpływ tego zdarzenia na teraźniejszość. Np. I have done my homework (Zrobiłem/am moje zadanie. Tzn. zadanie jest zrobione). She hasn't come back home yet (Nie wróciła jeszcze do domu; tzn. nie ma jej w domu)

I have been doing- (trzecia) chyba present perfect continuous; używasz gdy mówisz o czymś co się zaczęło jakiś czas temu i nadal trwa. Np. I have been doing my homework for an hour (Robię moje zadanie od godziny; tzn. zacząłem/ełam godzinę temu i nadal to robię).

Wszysktkie te opisy są baardzo uproszczone ale może Ci się przydadzą.

Trzeciej formy używa się też w kilku innych przypadkach/czasach, których jednakowoż nie chce mi się tłumaczyć:
- nie pamiętam jak to się nazywa więc podam przykłady: "done" jako "zrobione", "painted" jako "namalowane", itd.
- I had come/done/...
- I will have come/done/...

Howgh
>The king was born in 1864.

>- nie pamiętam jak to się nazywa więc podam przykłady: "done" jako
>"zrobione", "painted" jako "namalowane", itd.

strona bierna
Tak, dzięki, konkretnie o imiesłów przymiotnikowy przeszły bierny mi chodziło. Morfologia nie jest moją mocną stroną.
no to teraz sprosciliscie mi to wszystko.teraz tylko 3mac kciuki za egzamin w poniedzialek;) dzieki wam bardzo.pozdrawiam:)
Temat przeniesiony do archwium.