pomocy :)

Temat przeniesiony do archwium.
I need your help ! :)

I have a homework and I don't know this. Which of these tenses is the best to express the future actions in the sentences below? (present simple, present continuous, be going to, future simple, future continuous or future perfect :)) Please check it.

1. Let's wait till tomorrow. By then the teacher (correct) all our test. -> will have corrected

2. 'Did you write the letter to Jack?' Oh, I forgot. Thanks for reminding me. I (write) it this evening. -> will write

3. I can't meet you this evening. A friend of mine (come) to see me. -> will come

4. It’s Ann’s birthday on Friday an I still don’t know what buy Her. I (get) a new cassette by Sylvia Jackson for her? -> am going to get

5. Do you think you still (work) here in 5 year’s time? -> will be working

6. I’m afraid I’m not quite ready. Never mind, I (wait). -> will be waiting

7. Why are you rolling up the carpet? You (paint) the ceiling? No, I (take) it to the cleaner’s. -> Are you going to paint/ take

8. I’ve got an urgent message for Mr. Collins. You (see) him at work tomorrow? Certainly, just as usual. -> Are you seeing

9. By the end of 21st century we (build) space stations which (circle) the earth and the moon. -> will have built/ will circle.

10. Take an umbrella! It (rain). -> is going to be raining

11. Do you have to carry so much stuff on your backs? Yes, we do. We (camp) and (cook) our own meals, so we have to carry a lot. -> we are going to camp and cook

12. The oil slick is spreading quickly. By the time they organize some help, it probably (pollute) most of our beaches. -> will be polluted

13. This ladder is quite heavy. I (give) you a hand? -> Shall I give you

14. A: I (have) another window put in tomorrow. -> am having
B: That (make) the room much brighter. -> make

15. They (correspond) for exactly 15 years by September. -> will have corresponded

16. The President (give) a speech on TV at 8pm. -> will give
17. Don’t cut the onion or you (cry). -> are going to cry

18. We can’t put you up tonight. The hostel is full. Come back tomorrow afternoon. Some of our guests (leave) by then. -> will have left

19. I (give) you a lift to work tomorrow if you like. Have you hired a car? No, I’ve just bought one. I (collect) it this afternoon. -> will give/ will collected

20. You (stay) in the office till 4pm? Certainly. Just as usual. -> Will you staying

21. Where you (go) for your holiday? I haven’t made up my mind yet but I suppose I (go) on a sight-seeing tour in Italy. -> are you going to go/ am going to go

22. I see that ‘Lord of Flies’ (come) to our local cinemas next week. -> will come
Oh, good! We (go) and see it together on Monday night? -> Shall we go
Yes, let’s. I (get) the book out of the library and then we (be able) to compare the novel and the film. -> will have got/ will be able

23. From 10 o’clock until lunch time tomorrow we (visit) St. Paul’s Cathedral. -> will have visited
Objaśnienie które powinno ci pomóc - poziomy pewności:

W angielskim różny poziom pewności co do naszej przyszłości możemy wyrazić różnymi formami gramatycznymi:

1. Will – wyraża najniższy stopień pewności, np. decyzję podjętą w danym momencie:
A: (phones B) We’ve ran out of sugar.
B: I will buy some on my way home.

2. Be going to – wyższy stopień pewności, związany z planem lub tym, że coś przewidujemy:
I can see Elisa is going to have a baby.
I’m going to do the shopping on Monday, so if you need anything now, buy it yourself.

3. present continuous – bardziej zdefiniowany plan, często szczególny i już umówiony:
I’m seeing my dentist tomorrow (I have an appointment)

4. present simple – najwyższy stopień pewności. Wszystko jest zapięte na ostatni guzik
They leave Warsaw next week. If you have any business to talk over, you’d better hurry.

Czasu future perfect używamy kiedy opisujemy przyszłość, która już minie. Przykład: By Friday I will have read the whole book. (w piątek będę ją już mieć przeczytaną czyli przeczytam ją całą przed piątkiem) --> To wychodzi Ci całkiem nieźle, ale chyba jeszcze nie bezbłędnie.

Celowo nie poprawiam samej pracy, bo nie wiem czy to tak ot czy na ocenę. :)
bardzo prosiłąbym o poprawienie, gdyż nie jest to na ocene, tylko zadanie sprawdzające mnie, do poćwiczenia :) robie takie sobie przed maturą, dlatego prosze o poprawienie wszelkich błędów. z góry dzięki
No dobra - wierzę na słowo. UWAGA: Moje porady stosuje się na własne ryzyko. Nie mogę dać gwarancji, że się z całkowitą pewnością nie mylę. Moje sugestie:

3. I can't meet you this evening. A friend of mine (come) to see me. -> is coming (mamy to zaplanowane)

4. I (get) a new cassette by Sylvia Jackson for her? -> Jeżeli to ma być pytanie to wstawiłabym "should".

6. I'm afraid I'm not quite ready. Never mind, I (wait). -> will wait ("I will be waiting" oznaczało by "mam w planach na ciebie czekać" np. I will be waiting for you tommorow. "I will wait" to "poczekam".)

7. No, I (take) it to the cleaner's. -> z pewnością nie "I take". Sama zdecyduj co tu ma być.

8. I've got an urgent message for Mr. Collins. You (see) him at work tomorrow? Certainly, just as usual. -> Will you be seeing ("Are you seeing" oznaczałoby sytuację, w której jesteśmy jakoś szczególnie umówieni).

10. Take an umbrella! It (rain). -> is going to rain

12. By the time they organize some help, it probably (pollute) most of our beaches. -> błąd. Powinien być dla Ciebie oczywisty, więc popraw sama.

14. B: That (make) the room much brighter. -> znów zupełnie niegramatycznie. I znów proszę, żebyś poprawiła sama, bo po innych zdaniach widać, że nie powinnaś tego błędu zrobić.

16. The President (give) a speech on TV at 8pm. -> will give / is going to give (zależy od kontekstu)

19. No, I've just bought one. I (collect) it this afternoon. -> znów błąd który powinnaś sama zauważyć.

21. I (go) on a sight-seeing tour in Italy. -> will go (skoro "I haven't made up my mind" to przecież nie mam planu)

22. I see that 'Lord of Flies' (come) to our local cinemas next week. -> is coming (premiera filmu to planowane wydarzenie)
(...)
I (get) the book out of the library -> will get (przecież sobie nie planuję "po obejrzeniu filmu będę miał już wypożyczoną książkę" tylko "wypożyczę książkę")

23. From 10 o'clock until lunch time tomorrow we (visit) St. Paul's Cathedral. -> will be visiting (mamy plan że będziemy zwiedzać do dziewiątej do lunchu. Nie, że od dziesiątej do lunchu będziemy już mieli zwiedzone).

Jeżeli coś jest niejasne - pytaj.
Pozdrawiam
J.
bardzo dziękuję za pomoc. Tak jak już napisałam nie jest to moje zadanie, które ma być ocenione tylko w ramach poćwiczenia gramatyki, która nie zawsze mi dobrze idzie :(


4. I (get) a new cassette by Sylvia Jackson for her? -> Jeżeli to ma być pytanie to wstawiłabym "should". Może być także wstawione "shall'?

7. No, I (take) it to the cleaner's. -> z pewnością nie "I take". Sama zdecyduj co tu ma być. -> will take

10. Take an umbrella! It (rain). -> is going to rain. Dlaczego is going to be raining jest niepoprawne?

12. By the time they organize some help, it probably (pollute) most of our beaches. -> will pollute

14. B: That (make) the room much brighter. -> will make

16. The President (give) a speech on TV at 8pm. -> will give / is going to give (zależy od kontekstu) -> wstawiłam will give bo uznałąm, iż jest to coś co jest zaplanowane i odbędzie się zgodnie z harmonogramem

19. No, I've just bought one. I (collect) it this afternoon. -> will collect
4. Może być także wstawione "shall'?
Should oznacza że się rzeczywiście pytamy albo zastanawiamy. Shall raczej jest formą grzecznością. Osobiście zdanie "Shall I buy..." odebrałabym raczej jako "Czy chcesz, żebym kupił". Ale różnica jest na tyle niepewna, że baz sięgania do poważniejszych autorytetów wolę nie rozstrzygać, a akurat nie mam pod ręką żadnych podręczników, bo nie uczę zawodowo.

7. Może być również "am going to take it to the cleaners" Skoro ta osoba się przygotowała i zwija dywan, to znaczy że miała taki plan. A "be going to" wyraża większą planowość niż "will"

14. B: Tak jak w 7. można tu tez użyć „be going to” jeżeli osoba B wyraźnie przewiduje, że pokój stanie się dzięki temu jaśniejszy. Jeżeli tak sobie tylko pomyślała i powiedziała ale bez konkretnych przewidywalnych powodów – „will”

12. By the time they organize some help, it probably (pollute) most of our beaches. -> will have polluted (Zanim oni zorganizują akcję ratunkową olej zdąży już zanieczyćcić większość plaż, czyli większość plaż będzie już zanieczyszczona zanim zaczne się akcja ratunkowa)

19. Tak samo jak w 7. – jeżeli ta osoba zaplanowała odebranie samochodu popołudniu to lepsze jest „am going to collect it”. Użycie will oznaczałoby, że właśnie wpadłam na pomysł podwiezienia znajomego do pracy i dlatego bez przygotowania decyduję, że odbiorę samochód dzisiaj.

Różnice między will a be going to wyjaśniono też tutaj: https://www.ang.pl/wyrazanie_przyszlosci.html?tab=1

Z pytaniem nr 10 mam problem, bo nie wiem jak Ci to jakoś fajnie wyjaśnić. Na razie więc tylko takie uproszczone wyjaśnienie: „be going to” łączy się z formą prostą, a will z formą -ing:

He’s going to _talk_
He will be _talking_

Pozdrawiam
J.
super, bardzo dziękuję za wszystkie wyjaśnienia. Bardzo mi to pomogło :)

Pozdrawiam
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Zagranica