"zapadać w pamięć na długo"

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 50
poprzednia |
Jak po angielsku będzie zwrot:
"zapadać w pamięć na długo"?
może 'to hold in memory for a long time' ?
w takim sensie, że coś Ci utkwiło w pamięci
Chociaż z 'forever' będzie ładniej brzmieć.
to fall in memory for long time
sorry, for a long time
wielkie dzięki za odpowiedzi :)
hold in memory

CORPUS OF CONTEMPORARY AMERICAN ENGLISH nie pokazuje żadnego hit'a dla fall/fell/fallen in memory.

Tylko 'hold/held in memory jest' [w sumie 6 wyników]
it engraved in my memory ...
znalazłam jeszcze: it etched on my memory. Chociaż engraved wydaje się być najlepsze.
It WAS engraved in my memory.
I przykład:

I couldn't see his face, but his wide shoulders and turret-shaped head were now engraved in my memory, unmistakable from any angle.
etched on my memory .. engraved in my memory - oby dwa sa idiomami i dokladnie odbijaja " to zapadło w mojej pamieci..
It was engraved in/on my memory.

przykład tego drugiego:

Ion's real name still eluded me, but his face was engraved on my memory from the time when - ten, maybe twelve years ago?
be engraved.. and be etched.. of course
right only etched on and engraved in memory
It was engraved in/on my memory.

Jesli to powiemy to czy to nie bedzie oznaczalo "Bylo utkwione w mojej pamieci" (ale juz nie jest), zastanawia mnie uzycie tutaj Past Simple.
W polsce mowiac ze cos utwkilo w mojej pamieci, mamy na mysli ze ciagle tam tkwi... a moze sie myle?
Przemo ?
A ja sie nie zgodzę:

be engraved on/in your heart, memory, mind, etc. - to be sth that you will never forget it affected you so strongly

A S Hornby, "Oxford Advanced Learner's Dictionary of Current English", Sixth edition, str. 437.
A Z czym sie nie zgadzasz? wlasnie patzre do OAE tylko 7th edition , to be etched on memory , to be engraved in memory
A ja sie nie zgodzę:

be engraved on/in your heart, memory, mind, etc. - to be sth that you will never forget it affected you so strongly

A S Hornby, "Oxford Advanced Learner's Dictionary of Current English", Sixth edition, str. 437.

---

Zgadza sie, ja tu kwestionuje uzycie "was engraved", ktore oznacza czynnosc skonczona. Moge nie miec racji.
"That incident was engraved in my memory. = That incident engraved itself on my memory. [= I will never forget that incident]"

http://www.learnersdictionary.com/search/engrave

Widzę tylko użycie Past Simple w tym znaczeniu, nie spotkałem się z Pres. Perf.
>Zgadza sie, ja tu kwestionuje uzycie "was engraved", ktore oznacza czynnosc skonczona. Moge nie miec racji.

aberdonczyk, myślałem podobnie do Ciebie, może nie powinniśmy myśleć po polsku. :)

Nie no, ale jeśli tak jest w słowniku i równa się temu, co napisał Przemo, to musi być OK. ;)
Nie zgodzę sie z tym, że ENGRAVE łączy się tylko z IN w tym znaczeniu
Ok. Ten ostatni przyklad wyraznie to pokazuje, takze poddaje sie. Nie chodzilo mi to o uzycie innego czasu co roznica miedzy:
byc utkwionym w pamieci / utkwic w pamieci
w passive voice lekko sie to zmienia i czas przeszly jakos mi tu dziwnie brzmial. Pozdr.
A i nie zapominaj, z czego wziąłęm swoje poprzednie 2 przykłady.

W Stanach przecież można używać Past Simple do sytuacji z przeszłości, które mają jakiś wpływ na teraźniejszość.
widocznie to często musi z passive voice wystepowac
ja myslalem ze ty takie rzeczy wiesz , to jest tak zawsze jak zaczynasz stosować formułe matematyczno-gramatyczna pod kazde zdanie , tez tak mam czasami dla tego trzeba sie "zanurzyc" w ten jezyk . pozdr
Masz zupelna racje, ale nie pisz mi tu o "Stanach" bo ja nienawidze tego lamanego angielskiego (nie dot. tego tematu) :> Prosze nie komentowac postu, bo sie wywola jakas potezna wojna a ja ide do kina za 7 minut musze wyjsc i omine caly teatr.
alez tu nam pronoun wchodzi to pewnie ze tak..
A ja skomentuję :)

It's been engraved in my memory for 4 years. [taki przykład znalazłem]

Ale tu mi sięwydaje, że np. [przykład będzie drastyczny] mąż bije żonę [ lub na odwrót dla feministek ;) ] przez 4 lata i wtedy ona tak może wg mnie powiedzieć jak wyżej.
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 50
poprzednia |