perfect past

Temat przeniesiony do archwium.
it ---- third time(be) he ----- ill(fall) that year.

past simple or perfect. jak to powinno byc?
past simple w I zd., past perfect w II zd.
tylko ze ja nie moge tego zrozumiec dlaczego tak jest
it ---- third time(be) he ----- ill(fall) that year.
wydaje mi sie ze dlatego tak bo on juz wczesniej chorowal i teraz kolejny raz choruje. Past perfect dajesz jak cos sie skonczylo zanim kolejna czynosc sie zaczela. W tym wypadku byl kiedys tam chory,wyzdrowial i znow jest chory. Jato tak kminie ale moze zle
>it ---- third time(be) he ----- ill(fall) that year.

spojrz na to:
It IS the third time he HAS FALLEN ill this year.
to juz trzeci raz, jak zachorowal w tym roku
w I zd. present simple, w II zd. present perfect
dlaczego tak? poniewaz jest tu mowa o doswiadczeniu czegos, a przy opisywaniu takich sytuacji (doswiadczenia) uzywamy 'present perfect'
to powyzsze zdanie mozna przeksztalcic na:
He HAS FALLEN ill three times this year.
gdzie widac ewidentnie, iz mowa tu o doswiadczeniu przez niego 'zachorowania' na przestrzeniu 'tego roku' (roku, ktory jeszcze sie nie zakonczyl)

teraz zdanie z tematu:
It WAS the third time he HAD FALLEN ill that year.
po przeksztalceniu:
He HAD FALLEN ill three times that year.
dlaczego tak? poniewaz jest tu po raz kolejny mowa o doswiadczeniu czegos, a przy opisywaniu takich sytuacji (doswiadczeniu w przeszlosci) uzywamy 'past perfect'; mowa tu o doswiadczeniu przez niego 'zachorowania' na przestrzeniu 'tamtego roku' (roku, ktory jeszcze wowczas sie nie zakonczyl)
Xyz90 (mniemam, ze jego imie to Krzysiek, a jego wiek to 20 lat) podal poprawne, aczkolwiek okrojone tlumaczenie tego, dlaczego tak, a nie inaczej

>it ---- third time(be) he ----- ill(fall) that year.
>wydaje mi sie ze dlatego tak bo on juz wczesniej chorowal {dokladnie to wczesniej tamtego roku} i teraz {a raczej 'wtedy', po raz trzeci tamtego roku}
>kolejny raz choruje. Past perfect dajesz jak cos sie skonczylo zanim
>kolejna czynosc sie zaczela. W tym wypadku byl kiedys tam
>chory,wyzdrowial i znow jest chory. Jato tak kminie ale moze zle
Temat przeniesiony do archwium.