ask

Temat przeniesiony do archwium.
mam pytane czy po ask w mowie zaleznej zawsze musi byc osoba? ask sb? czy moze byc ze he asked i od razu if

i told you i was innocent- czy to jest mowa zalezna ?bo jezeli tak to znaczy mowilem ci ze JESTEM niewinny, ale jezeli to nie jest mowa zalezna to moze byc mowilem ci ze BYLEM niewinny - nie wiem jak to rozumiec
może być samo ask bez osoby
drugie: 'I was innocent' może znaczyc 'I was innocent' w mowie niezaleznej, jeżeli z okolicznosci rozmowy wynika, ze to musi odnosic sie do przeszlosci.
ale tak ogolnie to zdanie jest w mowie zaleznej i odnosi sie do terazniejszosci tak ?
tak - kazde zdanie typu "I said that...' jest w mowie zaleznej.
Odnosi sie do przeszlosci, tak samo jak polskie zdanie:
mowilem ci, ze jestem niewinny = wtedy, kiedy to mowilem, uwazalem, ze jestem niewinny.
Porownaj:
wczoraj poszedlem do kolezanki, ale jej mama powiedziala, ze jest w sklepie
'jest w sklepie' odnosi sie do przeszlosci: kolezanka byla w sklepie, kiedy do niej poszedlem, a nie 'wczoraj mama powiedziala, ze w tej chwili dzisiaj kolezanka jest w sklepie'
i told you i was innocent zamieniajac na mowe niezalezna : i'm innocent?
wiec powinno odnosic sie do terazniejszosci wtedy kiedy to mowilem. a jak chce teraz powiedziec mowilem ci ze bylem nie winny to : i told you i had been innocent >
czyli rozmawiam z kims i chce powiedziec
`)mowilem ci ze jestem niewinny= i told i was innocent
2)mowilem ci ze bylem niewinny= i told i had been innocent

?????
jak chcesz teraz powiedziec, to mowisz 'I'VE told you..." i dalej bez zmiany czasu.
to ja juz nie rozumiem. w mowie zaleznej jest nastepstwo czasow. jezeli mowie 'i'm innocent' i chce komus powiedziec to uzywam reported speech i mowie said to you i was innocent. tak to rozumiem zgodnie z mowa zalezna.

a jak powiem i told you i'm innocent to to nie ma sensu tak ,? bo zaden czas nie zamieni sie na present w mowie zaleznej?
popatrz dokladnie, jakiego czasu uzylem w zdaniu powyzej
nastepstwo czasow w mowie zaleznej jest tylko wtedy, jezeli czasownik glowny jest w czasie Past, a nie np. present perfect.
dobrze, ale jesli powiem i told you i was innocent to ktos zrozumie mnie :ze jestem niewinny? a jak powiem i told you i had been innocent to ktos zrozumie ze bylem niewinny?

a jak chce powiedziec wiedzialem ze lubisz slodycze: to bedzie i knew you like sweets czy you liked?pasuje terazniejszosc ale tu tez chyba idzie czas w dół . a jak chce powiedziec wiedzialem ze lubiłas slodycze to bedzie i knew you had liked ?
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa