Nauka wspomagana programem SuperMemo z bazą YDP- Collins Dictionary (utworzoną przy pomocy programu Col2SM).
Programy SuperMemo z bazą AudioAdvanced English i
Profesor Henry - Słownictwo najlepiej z wszystkich innych tego typu programów wspomagają naukę słówek. Mają jednak wspólna wadę, pozwalają uczyć się głównie słówek które wybrali ich autorzy i w kolejności jaką oni założyli. To sprawia, że niektórych potrzebnych już teraz słówek, mimoże są one w bazach, można będzie uczyć się np. za 2 lata. Studentowi pozostaje sprawdzać mu potrzebne do najbliższego testu słówka w słowniku, tworzenie z nich fiszek i "układanie pasjansa". Trochę to zadanie ułatwia słownik Collinsa wydany przez YDP.. który pozwala każde sprawdzane i uznane przez użytkownika za potrzebne słówko zapisać w odrębnym zbiorze i później, po zakończeniu sprawdzania , testować zawartość tego zbioru przez zewnętrzny program TESTER.exe znajdujący się w folderze Program Files/YDP\YdpDict. Plik z danymi Testera nazywa się Tester.dat. Skuteczność tej metody można porównać ze skutecznością metod zastosowanych w obu wymienionych wyżej programach (SM i PH), natomisat fakt, że dzięki tej metodzie można uczyć się tylko potrzebnych słówek wtedy, gdy są najbardziej potrzebne daje jej pewną przewagę.
Jednak programy SM i PH nie tylko uczą, ale nie pozwalają zapomnieć nauczonego materiału sprawia, że wolę się uczyć z SM i PH, tym bardziej, że potrafię tworzyć profesjonalne bazy dla obu tych programów.
Jednak brakuje mi wersji programu SM, która by czytała słówka z dowolnego słownika elektronicznego i wprowadzała je do cyklu nauki SM. Niestety tej funkcji brakuje we wszystkich wersjach SM (MSM, SM2004 i SM2006).
Dlatego z ogromnym zaciekawieniem potraktowałem znaleziony w sieci program Col2SM.exe, który "tworzy" bazę SM na podstawie słownika YDP-Collinsa.
Program ten czyta, w zależności od zamiaru użytkownika słownik Collinsa, angielsko-polski lub polsko-angielski albo plik Tester.dat i na ich podstawie tworzy zestaw plików w folderze C:\da, które można zaimportować (Plik->Import->Text... ) do bazy SM. Niestety takich plików jest kilkadziesiąt (dla każdej litery dużej i małej osobny plik). Dla każdego z nich trzeba uruchamiać procedurę importu, jest to bardzo żmudne, a powstała w wyniku tych czynności baza ma bardzo skomplikowaną strukturę i jeśli została utworzona na podstawie całego słownika raczej nie nadaje się do nauki.
O wiele lepiej jest skorzystać z opcji tworzenia i uzupełniania bazy na podstawie pliku Testera. Proces tworzenia wygląda w tym wypadku podobnie. Użytkownik powinien codziennie przy czytaniu tekstu angielskiego sprawdzać 10-30 słowek, zapisywać je do Testera, a po zakończeniu tej czynności przeformatować plik testera programem Col2SM i zaimportować lub doimportować dane tego pliku do bazy SM. Jest to trochę mniej żmudne niż import pełnego słownika, baza ma również dość skomplikowaną strukturę, ale jest w pełni funkcjonalna i jeśli testowalismy słówka w kolejności English-Polish, to baza zawiera również dźwięk wszystkich słówek angielskich.
Dalsza nauka z tak utworzoną bazą powinna wyglądać następująco:
- klasyczny przebieg SM (powtórki, nowe, final drills);
- czytanie tekstu angielskiego, sprawdzanie nieznanych słowek w słowniku;
- przekształcanie ich programem Col2SM i import do bazy SM;
- żeby uniknąć w bazie duplikatów trzeba jeszcze przed sprawdzaniem danych w słowniku usunąć (lub wyzerować) plik Tester.dat i opróżnić folder C:\da.
Wiem, że ten opis może się wydaćbardzo skomplikowany, ale wynika to z takiej, a nie innej koncepcji programu, pozostaję w nadziei, że jego autor opracuje nową wersję, która okaże się łatwiejsza w obsłudze.