Supermemo UX i Multimedia SM - jakość powtórek

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 32
poprzednia |
Hej,

Zastanawiałam się, czy ktoś może używa SM UX i używał MSM i ma jakieś spostrzeżenia na temat jakości nauczania i powtórek w obu tych programach.

Chodzi mi o to, że np. w MSM jest 6 możliwych ocen, co pozwala dokładniej oddać stopień naszej znajomości słówka lub zwrotu, a w SM UX są tylko 3 odpowiedzi, co według mnie wymaga bardziej "przybliżonych" i mniej precyzyjnych ocen, co z kolei z pewnością ma wpływ na system powtórek i jakość tych powtórek. A może nie ma? Jakie są wasze spostrzeżenia? Pytanie kieruję do osób, które pracowały/pracują i znają oba programy i mogą je porównać. Czy proces powtórek w SMUX jest efektywny? Jakie macie tu odczucia?

Moje pytanie wynika stąd, że tworzę swoje bazy danych dla siebie do nauki i do tej pory robiłam to w MSM. No ale firma supermemo nie będzie już go rozwijać, bo teraz oczkiem w głowie jest SMUX i tylko on będzie ulepszany. Może więc warto porzucić MSM i zacząć używać SMUX, zwłaszcza, że jest on przyjemniejszy i łatwiejszy w obsłudze i chyba oferuje więcej możliwości? Ale nie jestem pewna, czy jakość nauczania i powtórek jest tu dobra i czy będę tak samo efektywnie uczyła się z SMUX jak wcześniej z MSM...

Pzdr
Zdecydowanie warto się przerzucić na SuperMemo UX - ma większe możliwości edycji, a format bazy jest zgodny z SuperMemo Mobile na Windows Mobile. To SuperMemo UX jest teraz rozwijany i udostępniany za darmo z http://www.supermemo.pl. Skala ocen jest taka sama w obu programach - SuperMemo UX pokazuje tylko 3 oceny bo wielu ludzi ma problemy z ocenianiem się w szerszej skali ale używając przycisków numerycznych (1-5) możesz wprowadzić bardziej dokładną ocenę i algorytm liczenia powtórek to uwzględnia.
To, że ma większe możliwości edycji i jest rozwijany i udostępniany za darmo to wiem...

I do tego jest przyjemniejszy dla oka...

Chodzi mi tylko o te powtórki, bo niektórzy (np. bjk) mówili kiedyś, że system powtórek jest uproszczony... i takie tam...
Nieprawda, że SM UX ma większe możliwości edycji. Mało kto poznał wszystkie mozliwosci edycji w MSM. W UX występują tylko "przesuwanki", których nie ma w MSM. Poza tym w UX są trochę lepiej rozwiązane "spellpady".
Wszysko inne jest lepsze w MSM.
Nigdy nie pisałem, że SYSTEM POWTÓREK jest uproszczony. Twierdziłem tylko i to podtrzymuję, że SYSTEM ZAPAMIĘTYWANIA w MSM i SM200* jest lepszy.
SYSTEM OPTYMALIZACJI POWTÓREK jest ten sam.
A co to te "przesuwanki"?
A już chyba wiem, o co Ci chodzi...
Tworzyłam swoje bazy danych pod MSM, a teraz od jakiegoś czasu tworzę pod UX. Nie wiem, czy znałam wszystkie możliwości, kruczki i sztuczki edytora MSM, pewnie nie, z pewnością jest wiele rzeczy, które oferuje edytor MSM, o których nie wiem, ale wszystko to co robiłam pod edytorem MSM, mogę także zrobić pod edytorem UX i to o wiele prościej i przyjemniej, a i końcowy efekt jest ładniejszy, więc... no cóż, jeśli o mnie chodzi to wolę UX...
No ale czy "system zapamiętywania" i "system optymalizacji powtórek" to przypadkiem nie to samo? Przecież w SM zapamiętywanie opera się właśnie na naukowo zoptymalizowanych powtórkach ??
Nie, to nie to samo. Napiszę o tym trochę później.
Prawie wszystko z SM UX da się zrobić w MSM (oprócz "przesuwanek"). Ale czy w SM UX da się zrobić tłumaczenie frazy po wskazaniu jej kursorem? Wydaje mi się, że również nie da się wprowadzić "Hyperlinków". To pojęcie może być dla zwolenników SM UX, a nawet dla fanów MSM trudne do zrozumienia, gdyż nie znam bazy komercyjnej, w którym "Hyperlinki" są zastosowane.
Bejotka a my się chcemy uczyć czy co...?? Bo nie rozumiem po co tyle tych bzdur w MSM jest... Korzystam z UX od jakiegoś czasu i jestem bardo zadowolony, lepiej mi się pracuje i uczy niż na MSM
W sumie SM UX jest bardzo proste w obsłudze. Nie ma tam mnóstwa różnych opcji o niewiadomym przeznaczeniu i dziwnych, niezrozumiałych wykresów, jak jest w MSM. Można w zasadzie uznać UX za wersję 'light' Multimedialnego SM, której pojawienie się przecież sam postulowałeś w jednym ze swoich postów na tym lub innych forach (nie pamiętam już).
"Ale czy w SM UX da się zrobić tłumaczenie frazy po wskazaniu jej kursorem?"

Nie wiem, czy mamy na myśli to samo, i czy o to Ci chodziło, ale w UX da się tak zrobić, że po wskazaniu kursorem myszki tekstu wyskakuje w dymku jego tłumaczenie. Jest to bardzo proste do zrobienia.
>Bejotka a my się chcemy uczyć czy co...??

Jeśli nie chcesz się uczyć, to twój problem!
>Bejotka a my się chcemy uczyć czy co...??

>Jeśli nie chcesz się uczyć, to twój problem!

Trochę się nie zrozumieliśmy...Chciałem powiedzieć, że jeżeli ktoś chce się uczyć z pomocą SuperMemo to nie zauważy zbytnio różnicy między MSM i UX, ktoś kto twory "prostą" bazę tylko do NAUKI a nie dla estetyki, szablonów czy jakiś hyperlinków czy jak to się tam zwie...

Hmmm z tego co pamiętam to obiecałeś, że po wakacjach napiszesz coś więcej na temat algorytmów UX vs MSM...
Rzeczywiście sprawdziłam w 'Opcje' -> 'Klawisze' i są tam możliwe skróty klawiaturowe dla sześć ocen, czyli 0,1,2,3,4,5 lub jak kto woli 1,2,3,4,5,6. Wygląda więc na to, że rzeczywiście w SMUX jest tyle samo ocen, co w MSM. Jednak tylko z klawiatury bo na dole ekranu w kółeczku pojawiają się tylko trzy oceny. Hmmm...

Czy ktoś się oceniał w SMUX z klawiatury za pomocą sześciu ocen? Czy to działa ok?
Dlaczego sam nie spróbowałeś? Moim zdaniem to nie działa.
Jeśli masz zamiar tylko uczyć się z SM UX i tworzyć bardzo proste bazy, to możesz to robić, ale nie próbuj udowadniać, że SM UX jest lepsze.
Dziękuje Ci Bejotko za odpowiedź - jesteś taka pomocna. Zawsze można na Ciebie liczyć...
Czy sprawdziłeś to? Jeśli tak, to napisz jakie odniosłeś wrażenie. Czy to działa prawidłowo? Ja jestem dość krytycznie nastawiony do tej wersji SM, dlatego inni jego użytkownicy mogliby odnieść wrażenie, że się czepiam.
Sprawdzone!

SMUX akceptuje sześciostopniową skalę ocen, jak w MSM. Standardowo są to oceny 6, 5, 4, 3, 2 i 1 (wciskane razem z klawiszem Ctr), ale w opcjach można sobie to zmienić i ja zdefiniowałam to sobie tak samo, jak jest w MSM, czyli od 5 do 0.

Porównanie ocen:
Skala.programu.(MSM):....................
Skala.liczbowa.(MSM):.....................................
Skala.programu.(UX):...............................
Skala.liczbowa.(UX):...............................................
............................................****Final***Drills*****************

Jak widać używanie 3-stopniowej skali UX bardzo upraszcza ocenianie. Stawiamy wtedy tylko oceny: 5, 3 lub 0, czyli , lub . W obu wersjach jednostka przechodzi do "Final drills", jeśli otrzyma lub mniej.

Pzdr
No tak, głupie forum pomieszało linie :(
Jeszcze jedna próba...

Porównanie ocen:

Skala.programu.(MSM):...............

Skala.liczbowa.(MSM):................................

Skala.programu.(UX):............................
Nie wychodzi :(
Skala.programu (MSM):..... ..... ...
Skala.liczbowa (MSM):.............. ........... .....
Skala.programu (UX):.......... ........... .....
No, nie całkiem wyszło, ale lepiej już nie zrobię... ;)
Zatem, podsumowując... Pełna skala ocen w SMUX (dostępna TYLKO z klawiatury) jest taka sama, jak w MSM.
Nie wiem dlaczego na ekranie dostępna jest za pomocą myszki (kółeczka w dolnej, prawej części ekranu) tylko skala uproszczona (Bright, Pass, Null), czyli (I knew, Almost, Didn't know). Czyżby twórcy programu nie wierzyli w inteligencję użytkowników SM...?

Pzdr
"Pełna skala ocen" w SM UX jest wprowadzona dla tych użytkowników, którzy mają przyzwyczajenia do takiej skali z MSM. SM UX "tłumaczy" każdą ocenę wprowadzaną z klawiatury na trzystopniową wprowadzaną kliknięciem na jednym z trzech przycisków ocen. Jednak "tłumacz" trochę nawalił. Inaczej tłumaczy oceny z klawiatury cyfrowej, a inaczej z Ctrl+cyfra (z alfabunerycznej).
Nic podobnego.

Nie wiem skąd bierzesz te swoje informacje...

Nie ma żadnego tłumaczenia na skalę 3-stopniową. Jest dostępna normalną 6-stopniowa skala i program zapamiętuje każdą z wprowadzonych ocen tak, jak ją wprowadzimy.

Łarwo to sprawdzić - wystarczy wprowadzić ocenę ze skali 6-stopniwej, np 1, 2, 3, 4, 5, 6 (lub ewentualnie od 0, 1, 2, 3, 4, 5 - jeśli zmieniliśmy ustawienia w opcjach) a potem sprawdzić za pomocą Ctr-I statystyki dla tego elementu, który akurat oceniliśmy i b-ęedzie tam każda ocena, którą wprowadziliśmy bez jakiegośtam tłumaczenia na skalę 3-stopniową.

Ocenianie z klawiatury numerycznej działa bez zarzutu, ale tu można używać tylko oceny 3-stopniowej.

W ogóle tak na przyszłość sugeruje lepsze zapoznanie się z programem zanim zaczniesz się wymądrzać i bajdurzyć. To się tyczy także Twoich innych "światłych" opinii na temat SMUX, które raczysz wygłaszać na tym forum w innych wątkach...
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 32
poprzednia |

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia