PARĘ WAŻNYCH DLA MNIE PYTAŃ

Temat przeniesiony do archwium.
Mam kilka pytań związanych ze studiami filologii angielskiej, mianowicie:
- czy na studiach można spotkać się z innymi przedmiotami, takimi jak np. matematyka?
- czy muszę spełniać jakieś dodatkowe kryteria, jeśli zaraz po studiach chcę podjąć pracę jako nauczyciel?
- jakie przedmioty występują na studiach i co się na nich robi?
Rozmawiałam już z moją anglistką o studiowaniu tego języka, ale niewiele się dowiedziałam, dlatego proszę o odpowiedzi "dla laika" :-) z góry dziękuję :-)
Aha, i jeszcze mi się przypomniało:-))) czy ktoś może mi wytłumaczyć szczegółowo, jaka jest różnica między filologią angielską a anglistyką/angielskim?
-nie ma matematyki/fizyki/biologii itp:) mozesz sie za to spotkac z historia (Anglii) czy geografia (tez Anglii, z reguly elementy geografii sa na przedmiocie kultura brytyjska).
-musisz sie pilnie uczyc metodyki (zalezy od uczelni, ja na II roku bede ponoc wybierac blok metodyczny)

-bardzo wiele przedmiotow, np sem I rok I:
*poezja ang (2x cwiczenia,1 wyklad) - interpretuje sie teksty, chodzi sie na wyklady
*jezykoznawstwo (cw,wykl)- na cwiczeniach robi sie rozbiory zdan, uczy sie o tekscie, komunikacji, dialektach (mniej wiecej to co na gramatyce w szkole na polskim tyle ze w znacznie rozszerzonym zakresie). Na wykladzie dochodzi do tego teoria w jeszcze bardziej rozrzeszonym zakresie:)
*literaturoznawstwo (wykl)-nie wiem co sie robi:) cos tam niby notuje, ale jest to tak topornie prowadzone ze nie wiem, ostatnio bylo cos o Horacym.
*gramatyka opisowa (cw,wykl)- na cwiczeniach robi sie klasyfikacje spolglosek i samoglosek, od czasu do czasu transkrybcje, pozniej uczy sie dokladnie o kazdej kategorii np o plosivach, czyta sie bardzo duzo teorii, ogolnie bardzo sympatyczne cwiczenia. Na wykladzie to samo tyle ze glownie teoria:)
*gramatyka praktyczna (cw)- akurat moja grupa robila wszystko co dotyczy rzeczownikow/przymiotnikow czyli l.mn, gender&case, kolejosc przymiotnikow, hard-hardly, robilismy tez phrasale (ok 700) :>
*fonetyka (cw)- glownie cwiczylismy wymawianie samoglosek, word stress, troche bylo tez transkrybcji
*rozumienie mowy (cw)- rozwiazywalismy listeningi (takie do CPE)
*wypowiedz ustna(cw)- konwersacje w max 8 osob z native speakerem.
*wypowiedz pisemna (cw)- uczylismy sie jak pisac paragrafy i precis,
*metodyka (wykl)- teoria metod nauczania, 0 ciekawych rzeczy.

na II semestrze nie ma juz poezji,za to doszly:
*dramat ang (2x cw,1 wykl)- tez sie analizuje dramaty, jest mnostwo czytania,kserowania itp,
*kultura brytyjska (cw)-taka kulturowka:krainy,miasta,rząd,edukacja itp. Czytamy z ksiazki rozdzial a pozniej dyskutujemy:)
*kultura amerykanska-kazdy przygotowuje prezentacje na podany temat; ogladamy duuuzo filmow:)
*metodyka (cwiczenia zamiast wykladu)= to samo co na wykladzie, odrobine moze ciekawiej.
*Historia Anglii(wykl)- tyowa lekcja historii (tyle ze Anglii).

co do pytania o roznice miedzy filologia angielska i anglistyka - nie ma zadnej. To tak jak na filologie polska mowisz polonistyka. Mozna stosowac nazwe zamiennie:)
pozdrawiam:)
Czesc Aguś! ;) Na jakiej uczelni studiujesz? Dziennie czy zaocznie? Ciężko bylo sie dostac? Napisz troszke jak ci sie studiuje na twojej uczelni. Pozdr.
filologia angielska dzienne magisterskie Uniwersytet Łódzki...

Nie potrafie ocenic jak mi sie studiuje. jesli chodzi o nauke, to bardzo mi sie podoba, wiele przedmiotow jest naprawde ciekawie prowadzonych,mamy duzo ksiazek, naprawde, wielu rzeczy mozna sie dowiedziec.
Co do ludzi - wlasciwie minal prawie rok a nikt sie z nikim nie zaprzyjaznil (oprocz 4osobowego towarzystwa wzajemnej adoracji).
Wykladowcow niektorych mamy naprawde w porzadku; tylko 2 czy 3 osoby sa koszmarne, maja okropny akcent, tak , ze ciezko je zrozumiec, 2 z nich sa strasznie nudne....ale to wszedzie tak jest:)
ogolnie zyje duzo poza uczelnia, czas zawsze na wszystko znajduje (chociaz czasem tydzien siedze nad ksiazkami zeby moc wyjsc gdzies weekend) a i na korepetycje znajduje czas...
dostac sie bylo ciezko, tzn egzaminy byly ciezkie. Jak juz sie zdalo egzamin to wlasciwie sie dostalo, co prawda na ustnym odpadlo chyba z 80 osob, ale to byly w wiekszosci osoby ktore pismeny zdaly warunkowo..
pozdrowionka:)
Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi:-) a jak to jest z wymaganiami, żeby później mnie przyjęli do pracy do w miarę dobrej szkoły, powiedzmy jakiegoś gimnazjum z wysokim poziomem j. angielskiego?
pozdrawiam :-)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Praca za granicą

 »

Praca za granicą