lingwistyka stosowana - pytania

Temat przeniesiony do archwium.
Witam!
Aktualnie jestem uczniem II klasy liceum i już najwyższy czas zorientować się w sprawie studiów. Otóż jednym z kierunków, które mnie interesują jest lingwistyka stosowana i w związku z tym chciałbym zadać parę pytań.
1) Na forum widziałem, że publiczne uczelnie, oferujące ten kierunek to UW, UAM, UKW i UMCS. Czy są to wszystkie publiczne uczelnie, na których można studiować lingwistykę, czy może jednak są jeszcze inne?
2) Czytałem, że na tym kierunku jest możliwość, żeby wybierając dwa języki, jeden zaczynać od podstaw. Czy to prawda? Jeżeli tak to na jakich uczelniach?
3) Najbardziej interesowałaby mnie kombinacja angielski + hiszpański od podstaw. Wiem, że taką możliwość dają WSG i WSJ, jednak wolałbym studiować na publicznej uczelni. Czy jest taka, która oferuje taką kombinację?
4) Jakie są wymogi jeżeli chodzi o maturę? Czy, dajmy na to, wybierając kombinację angielski + hiszpański od podstaw, muszę zdawać drugi język? Jak to jest z polskim na maturze? Czy wystarczy podstawa? A może jednak wymaganie jest rozszerzenie?

I to by było na tyle. Mam nadzieję, że znajdzie sie ktoś obeznany w tym temacie, kto bedzie w stanie odpowiedzieć mi na ten pytania.
Z góry dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam.
1) PWSZ w Pile to też uczelnia państwowa :) O innych nic nie wiem, listę uczelni przepisałam z któregoś numeru Cogito. Ale obawiam się, że to wszystkie uczelnie, które oferują ten kierunek.
2) -
3) Biorąc pod uwagę UW, UAM i UMCS - to tylko UW.
4) Jestem zorientowana tylko w tych trzech podanych wyżej. Jest tak: na UW musisz zdawać oba języki na poziomie rozszerzonym (i to na ok. 90%), mają one wagę 35%, jeden język na poziomie podstawowym (który wybierasz jako główny, jeśli go nie zdasz - nie zdasz matury w ogóle) jest liczony przez 15%, j. polski podstawowy przez 10% i matematyka podstawowa przez 5%. Całość dzielona jest przez 100 (średnia ważona ;]). Lepiej zobrazuje Ci to strona IRK https://irk.uw.edu.pl/katalog.php?op=info&id=DZ-FL-ILS&kategoria=studia_1
Na UMCS musisz zdawać tylko jeden język na poziomie rozszerzonym, a drugi wedle wyboru. Dostaniesz się z jednym podstawowym, ale zdanym naprawdę, naprawdę dobrze! Czyli też w granicach 85-90%. No, ale tutaj hiszpańskiego do wyboru nie masz.
Na UAM należy zdać niemiecki rozszerzony, a angielski wedle wyboru. Ale też nie będę się rozpisywać, bo niemiecki Cię chyba nie interesuje :)

Czyli... nic, tylko bierz się za naukę (już teraz!), bo zostaje Ci tylko UW. Ale dasz radę. Jeśli Cię to podniesie na duchu, to wiedz, że ja właśnie zdecydowałam się na rozszerzony niemiecki , mimo że zostało mi 4 miesiące :D I na UW zamierzam się dostać. Choćby nie wiem co. Pozdrawiam i życzę wytrwałości w nauce :)
Więc chyba będę musiał zrezygować z kombinacji angielski + hiszpański, bo hiszpańskiego nie znam i dlatego też chciałem zacząć od podstaw na studiach. Przez półtora roku raczej nie będę w stanie opanować go do tego stopnia, żeby zdać rozszerzoną maturę na ok. 90% i dostać sie na UW.
Wielki dzięki za odpowiedź. Przynajmniej już wiem na czym stoję. :)
Wiesz, ja osobiście też wolałabym uczyć się hiszpańskiego niż niemieckiego, bo zawsze uwielbiałam ten język. Kiedyś nawet zaczęłam się go samodzielnie uczyć, ale nie miałam żadnej motywacji, więc w końcu sobie odpuściłam :) Ale ja powiem Ci, że masz jeszcze mnóstwo czasu. Gdybyś już teraz zaczął się uczyć tego hiszpańskiego i uczył się nawet we wakacje, to... masz szansę. Np. gdybyś sobie przydzielił określoną ilość słówek na każdy dzień, kupił kilka repetytoriów, chodził na korki... Jeśli NAPRAWDĘ tego chcesz i byłbyś w stanie poświęcić większość wolnego czasu na naukę hiszpańskiego, to masz szansę. Przecież to jeszcze prawie półtora roku! Skoro chcesz iść na lingwistykę, to znaczy, że jesteś dobry z języków obcych. Jeśli dołożyć do tego wytrwałość i chęci, to... jesteś na UW :)! A tak poza tym, to ja nawet nie jestem pewna, czy nie mógłbyś wziąć sobie kombinacji ang+hiszp. Wiem tylko jedno, że ten język, który zdajesz jako główny, będzie Twoim językiem wiodącym (pierwszym), czyli w Twoim (i moim) przypadku - angielski. Jak się czegoś dowiem na ten temat, to dam znać. Wracając do Twojej matury z hiszpańskiego... Pomyśl sobie, że ja mam 4 miesiące i nagle sobie postanawiam (dokładnie wczoraj) zdawać rozszerzenie :] Co prawda już coś z tego niemieckiego umiem, ale niewiele. I wierzę, że dam radę. Poświecę cały swój wolny czas. Obiecuję, że o wyniku swojej matury dam Ci znać. Jeśli ja osiągnę to 90% dzięki 4-miesięcznej nauce, to Ty tym bardziej, skoro masz jeszcze tyle czasu :)

P.S. Słówka wchodzą do głowy najlepiej, kiedy uczysz się na fiszkach (najlepiej samodzielnie zrobionych).
A może zainteresuje Cię kierunek filologia hiszpańska + filologia angielska (jakoś tak) na Uniw. Łódzkim? Startujesz albo do grupy, która hiszpański zna albo do grupy z hiszpańskim od podstaw. I ponoć po roku intensywnej nauki, druga grupa łączy się z pierwszą. Czyli poziom się wyrównuje. Choć słyszałam też (ale to może być nieprawda), że angielski na tym kierunku jest na niskim poziomie, porównywalnym do zwykłego lektoratu. Ale pewności nie mam, serio :)
edytowany przez Nannami: 19 gru 2010
Może i masz rację. Zawsze warto spróbować. A jak nie to zawsze pozostaje mi filologia angielska. :)
Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc. :)
Jasne, nie ma sprawy :)
a jest ktoś kto studiuje ang+niem? jak wyglądają zajęcia? może się pomylić w głwoie czasem? fajny kierunek ale boje sie ze nie dam rady
jest. Pisalam juz gdzies o tym. ja polecam kierunek. A czy sie myli... czasami owszem, mowimy po niemiecku i wplatamy angielskie slowka:D ale tragedii nie ma. wcale nie jest tak ciezko. jak Ci sie podoba kierunek to bierz go!;)
Na stronie UW zamieszczone zostały zasady rekrutacji na rok 2011/2012. Jako przedmioty obowiązkowe wyznaczone są tam: Język obcy nowożytny i dwa języki obce do wyboru z pięciu podanych. Jak mam to rozumieć. Mógłby ktoś mi to wyjaśnić?
Z góry dzięki za odpowiedź.
trzeba zdawac dwa jezyki obce sposrod tych pieciu na poziomie rozszerzonym. Poza tym trzeba wybrac jeden z tych jezykow lub inny jezyk nowozytny (jezeli zdawales/as trzeci). Poza tym polski i matematyke.
tzn. jezeli zdajesz dwa jezyki obce, to jeden (musisz wskazac, ktory) bedzie sie liczyl w dwoch 'kategoriach'.
Teraz rozumiem. :)
Wielkie dzięki.
Ja również mam pytanie dotyczące tego wątku, a nie chcę zakładać nowego; czy w rekrutacji na LS na UW brane są pod uwagę ustne matury z języków? Jeśli tak, to czy obydwa ustne trzeba zdawać na poziomie rozszerzonym? Na stronie internetowej ILS w dziale 'rekrutacja' nie ma nic na ten temat (chyba że coś źle patrzę). Natomiast na stronie niektórych innych uniwersytetów (chyba w Bydgoszczy) jest wyraźnie napisane, że ustne są brane pod uwagę. Chcę zdawać oczywiście angielski i niemiecki pisemny rozszerzony, natomiast ustny rozszerzony tylko z angielskiego, a z niemca podstawę. No i nie jestem pewna czy jeśli tak zrobię to potem nie okaże się że wymagali wszystkiego na rozszerzeniu :( czy ktoś może orientuje się w tym temacie? Z góry dziękuję za pomoc.
nie są brane ustne.
trzeba patrzec na www.rekrutacja.uw.edu.pl
dziękuję za tak szybką odpowiedź. Tak, patrzyłam na podaną stronę, weszłam tutaj: https://irk.uw.edu.pl/katalog.php?op=info&id=DZ-FL-ILS&kategoria=studia_1 ale tam nic nie ma na temat wyniku matury ustnej (chyba że naprawde jestem ślepa!).
Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam :)
nie ma nic i przez skojarzenie z pozostalymi polami tabeli, dotyczacymi obowiazkowych egzaminow pisemnych, mozna sie domyslic, ze tez chodzi o egzamin pisemny.
Ustne sie nie licza.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Studia za granicą

 »

Pomoc językowa