Czyli firmy, osoby itp. - pomoc w rozeznaniu sie i dostaniu na studia.

Temat przeniesiony do archwium.
Witam.
Czyli oczywiscie pytanie musi byc! Moja sytuacja jest nastepujaca: chce dostac sie na studia do UK na rok 2012/2013. Nie mam jednak zadnych dobrych informacji. Oczywiscie czytalam juz forum, strony ucas itp.. ciagle jednak mam problemy- nie uklada mi sie to w calosc. Czyli jestem zagubiona i metlik w glowie. Mam pytanie: czy wiecie cos moze na temat firm, osob prywatych, roznego rodzaju spokaniach na ktorych wyjasniane sa jakies podstawy. Moze wiecie gdzie mam sie zglosic, moze sami korzystaliscie juz wczesniej z kogos pomocy.
Nie potrzeba Ci zadnych firm, wszytko mozesz sama zalatwic.
1. Dobry wynik z matury rozszer. - musisz zapoznac sie z wymogami Uni na ktory chcesz sie starac.
2. Email do Uni co trzeba zrobic - ale napewno Personal Statement, i ref od Profesorow ktorzy potwierdza ze nadajesz sie na studia.
3. Gdy Uni wszystko dostana i zaoferuja Ci miejsce, to wtedy dalsze kroki Ci podpowiedza.
i jeszcze zapomnialam, ale to chyba jest oczywiste...potwierdzenie zdolnosci z jez. ang - tez na ich stronie.
Cytat: terri
Nie potrzeba Ci zadnych firm, wszytko mozesz sama zalatwic.
1. Dobry wynik z matury rozszer. - musisz zapoznac sie z wymogami Uni na ktory chcesz sie starac.
2. Email do Uni co trzeba zrobic - ale napewno Personal Statement, i ref od Profesorow ktorzy potwierdza ze nadajesz sie na studia.
3. Gdy Uni wszystko dostana i zaoferuja Ci miejsce, to wtedy dalsze kroki Ci podpowiedza.

dzieki, za odp. po pierwsze :)
Jezeli chodzi o moja sytuacje : zapoznalam sie z wymogami. wiem jakie % z matur roz. musze posiadac itp. Ja jednak skonczylam juz liceum. Wiem tez, iz w niektoryc szkolach sa organizowane kursy, spotkania informacyjne dla kandydatow do uniwersytetow za granica oraz pomoce w pisaniu per. statement itp. Szukam osoby lub tez firmy ktora moze mi pomoc w aplikacji, zapoznaniu sie i ogolnie w lekkim ogarnieciu tego wszystkiego <typu poprawka p. statementu,> Wydaje mi sie, ze sa nauczyciele ktorzy przez kilka lat prowadza kandydatow , przez co wiedza tez na co zwrocic uwage podczas aplikacji.
Cytat: latarkaAntrik
Cytat: terri
Nie potrzeba Ci zadnych firm, wszytko mozesz sama zalatwic.
1. Dobry wynik z matury rozszer. - musisz zapoznac sie z wymogami Uni na ktory chcesz sie starac.
2. Email do Uni co trzeba zrobic - ale napewno Personal Statement, i ref od Profesorow ktorzy potwierdza ze nadajesz sie na studia.
3. Gdy Uni wszystko dostana i zaoferuja Ci miejsce, to wtedy dalsze kroki Ci podpowiedza.

dzieki, za odp. po pierwsze :)
Jezeli chodzi o moja sytuacje : zapoznalam sie z wymogami. wiem jakie % z matur roz. musze posiadac itp. Ja jednak skonczylam juz liceum. Wiem tez, iz w niektoryc szkolach sa organizowane kursy, spotkania informacyjne dla kandydatow do uniwersytetow za granica oraz pomoce w pisaniu per. statement itp. Szukam osoby lub tez firmy ktora moze mi pomoc w aplikacji, zapoznaniu sie i ogolnie w lekkim ogarnieciu tego wszystkiego <typu poprawka p. statementu,> Wydaje mi sie, ze sa nauczyciele ktorzy przez kilka lat prowadza kandydatow , przez co wiedza tez na co zwrocic uwage podczas aplikacji.

Uwierz, że żadna firma nie zrobi za Ciebie tego lepiej, niż Ty. Była tu na forum dziewczyna, której tak firma pomogła, że się okazało, że zapomniała wysłać jej aplikacji i dziewczyna się nie dostała. To chyba wystarczający argument? Zapewniam Cię, że znajdziesz pomoc w tej sprawie bo jest masa osób aplikujących na studia, choćby na tym forum. Ja jestem chętna pomóc. Kiedyś tu nawet pisałam takie ogólne punkty co się robi po kolei:
1. najważniejsze to zdecydować się, co chcesz studiować.
2. zdecydować w jakim kraju, rozważyć za i przeciw (np. w Szkocji czesne masz opłacone przez rząd czyli nic nie płacisz, w innych krajach czesne wzrasta niedługo i max może wynieść do 9 tys funtów na rok)
3. znaleźć listę uniwersytetów w wybranym kraju np z wikipedii.
4. posprawdzać które uni mają Twój kierunek (zakładka undergraduate)
5. sprawdzić wymagania dla ucznia z Polski - jeśli nie ma ich wypisanych, musisz skontaktować się bezpośrednio z uczelnią.
6. jeśli chcesz rozpocząć studia w przyszłym roku (wrzesień 2012), aplikację na większość kierunków musisz wypełnić do stycznia 2012. jeśli nie aplikujesz na kierunki artystyczne/medyczne/Oxbridge, aplikację 'na spokojnie' zacznij wypełniać już mniej więcej październik/listopad tego roku.
7. aplikacje składa się przez UCAS (http://www.ucas.ac.uk/) i jest to jedyna droga na studia w UK.
8. na temat samej aplikacji: składa się ona z formularza:
- dane osobowe
- edukacja (wpisujesz oceny powyżej 16 lat włącznie)
- ewentualne zatrudnienie (jeśli zgodne z kierunkiem studiów, działa to na Twoją korzyść - jeśli nie masz żadnego, nie działa na niekorzyść)
- personal statement (swego rodzaju list motywacyjny, przykłady wg kierunku możesz znaleźć tu: http://www.studential.com/personalstatements/)
- referencje - list polecający od nauczyciela
- możesz złożyć aplikację na maksymalnie 5 kierunków (mogą być na tej samej, mogą każdy na innej) chyba że wybierasz medycynę, wtedy tylko 4
mój cytat z innego wątku:
Cytat:
I najlepiej wybrać kilka, które mają wymagania wysokie, ale myślisz, że dasz radę, później wybrać jakieś 'pewniaki' i jeden taki 'zabezpieczający' w razie gdyby Ci się noga na maturze powinęła. Gdy wyślesz aplikację, uniwersytety Ci odpisują: albo Cię odrzucają, albo dają Ci ofertę bezwarunkową (czyli już jesteś przyjęty i nic nie musisz robić) albo warunkową (czyli dają Ci pewne warunki, które musisz spełnić i wtedy z automatu się dostajesz). Warunkową dostajesz w momencie, gdy jesteś jeszcze przed maturą, czekasz na jej wyniki lub czekasz na wyniki jakiegoś certyfikatu, który oni sobie zażyczą.

- nie staraj się aplikować na kilka zupełnie różnych - nie poradzisz sobie ze personal statement, który ma na celu udowodnić uczelni, że dany kierunek to jest Twoja wymarzona droga życiowa. wbrew pozorom jest o bardzo ważna część aplikacji.
- na dzień dzisiejszy opłata za aplikację wynosi: na 1 kurs £11, na więcej niż 1 - £21

a, no i sam rozszerzony angielski to za mało na dobrej jakości studia. oprócz angielskiego na maturze będziesz prawdopodobnie potrzebował też certyfikatu, ale to musisz sprawdzać na konkretnej uczelni.




Napisz gdzie chcesz studiować, co i kiedy chcesz zacząć. Skoro skończyłaś liceum, to napisz z jaką maturą (z czego, na jakim poziomie i wynik). Dla uczelni ważne będzie też to, co robiłaś między skończeniem liceum a aplikacją - co robiłaś? Studiowałas? Pracowałaś?
Napisz szczegółowo, a postaram się pomóc jak umiem.