fees za studia w Irlandii-jesteśmy z UE czy nie?

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć! Jesteśmy w UE, czyż nie? A jednak chyba nie takie to proste, albo nie wiem o co chodzi. Na stronach jednego z uniwersytetów w Irlandii można przeczytać, że opłaty za studia są zróżnicowane ze względu na to, czy jesteśmy z kraku Uni, czy też nie. Ale nawet jak jesteśmy z Unii, to nie znaczy, że płacimy czesne takie samo jak Irlandczycy, chyba, że źle zrozumiałam, przytoczę:

An EU application is one made by a person:

who is ordinarily resident in the EU and who will have received full-time post primary education in the EU for three of the five years immediately preceding admission OR

who is ordinarily resident in the EU and has worked full-time in the EU for three years of the five years immediately preceding admission OR

who holds a passport from an EU State and has received full-time education in the EU for three of the five years immediately preceding admission OR

who has been granted humanitarian leave to remain in the State and has been resident in the EU for three of the five years immediately preceding admission.

Notes:
*Residency:

If an applicant is under 23 years of age on the start date of the course then the principal residence for the purpose of taxation of the parents will be examined.
If an applicant is over 23 years of age on the start date of the course then the principal residence for the purpose of taxation of the applicant will be examined.

No i co, mój angielski nie jest najlepszy, więc może jednak się łapiemy jako UE?
Nikt się nie wypowie? Odpowiadacie tylko na posty znajomych?
Oczywiście, że jesteśmy w Unii. Jeśli jesteś Polką i uczyłaś się w Polsce jesteś traktowana jako obywatel Unii Europejskiej. Wszystko się zgadza.
no ale o ktory fragment konkretnie ci chodzi???
wg mnie nie ma tu nic co by sklanialo do myslenia ze mamy (Polacy) placic wiecej niz osoby z innych krajow czlonkowskich unii..
DZiękuję za zainteresowanie:) Chodzi mi o to: who is ordinarily resident in the EU and who will have received full-time post primary education in the EU for three of the five years immediately preceding admission
A konkretnie: ten, kto otrzymał pełne ponadpodstawowe wykształcenie w Unii Europejskiej przez 3 lata poprzedzających wstąpienie, jakoś tak, więc jesteśmy członkami UE od 2004, więc w maju upłyną 2 lata i chodzi mi o to, czy to średnie wykształcenie nie musi być zdobyte już w momencie bycia w UE? bo ja moje zdobyłam, gdy Polska w UE nie byla, a studia kończyłam jak właśnie wstępowała. Ale może nadinterpretuję lub źle to rozumiem - co by mnie bardzo ucieszyło. Może piszę trochę bez ładu, ale nie wiem jak lepiej wytłumaczyć to, o co mi chodzi. Dziękuję za uwagi.
I jeszcze jedno, podobne sformułaowanie: W Irlandii Studenci mają możliwośc zwolnienia z czesnego, tzw. free fee i tu przytoczę jakie jest kryterium:
Government Criteria for Qualification for the Free Fees Scheme
EU nationals who have been ordinarily resident in an EU Member State for at least three of the five years preceding their entry to their third level course.
To jest bardzo podobne zdanie jak powyżej:(
ale myslisz ze to admission to chodzi o wejscie do UE? bo to z tego nie wynika, moze to chodzi o admission w sensie rozpoczecia studiowania juz w tej szkocji? czyli o to, zeby nie bylo przerw, zadnego gap year, miedzy skonczeniem szkoly sredniej a rozpoczeciem uniwersytetu?
nie wiem, niech ktos madrzejszy sie odezwie.

ogolnie jestem pewna na 100% ze w Anglii juz nie placimy jako international student ale jako UE. nie wiem czemu w szkocji mialoby byc inaczej.
pozdrawiam
Fajnie, tylko że mi o Irlandię chodzi:) admission masz racę chodzi chyba nie o UE tylko o ten uniwersytet, ale pomimo tego chodzi o UE, bo do UE odnosi się full-time post primary education. Dzięki za chęci.
przepraszam, chwile wczesniej czytalam o studiach w Szkocji.
moja interpretacja jest taka jak napisalam powyzej.
pozdrawiam i zycze powodzenia!
Hej chcialabym sie czegos dowiedziec wiecej o studiach w Irlandii bo sama chcialabym sprobowac... czy moge prosic o kontakt np przez gadu... moj numer to 5663456 z gory dzieki pozdrawiam...
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Programy do nauki języków