co zdawać - TOEFL czy CAE????

Temat przeniesiony do archwium.
Wiem, że są zwolennicy i przeciwnicy i jednego i drugiego egzaminu, ale poradźcie mi bardziej indywidualnie (tzn, pod moją sytuację) - chciałam zdawać CAE w sesji grudniowej 2004, [FCE (B) mam od roku], ale metodyk zaczęła mnie nakręcać na toefla. Ponieważ za rok mam maturę, a może warto byłoby próbować dostać się na studia za granicę, zaczęłam się powanie zastanawiać czy ona nie ma racji. Poza tym toefl jest praktycznie co 2 miesiące, więc mogłabym zdawać np. w marcu i mieć kilka miesięcy czasu jeszcze na naukę angielskiego. Jednak słyszałam już od kilku osób (i czytałam na forum), że cae ma lepszą renomę, bo jest podobno trudniejszy do zdania, no i jest dłużej ważny...
I na co się moi mili mam zdecysować??? :)
Z góry dzięki,
a nie mozesz dwóch zdac?!
Jesli chcesz wyjechac za granice na studia czy do pracy to zdawaj TOEFL\'a, niestety jest wazny tylko na 2 lata, potem trzeba znowu podejsc do egzaminu. CAE jest na cale zycie i jest trudniejszy od Toefl\'a. Jesli chcesz udokumentowac znajomosc jez. angielskiego to lepiej poucz sie rok dluzej i zdaj CPE. W tamtym roku zdalam FCE(to mial byc maly trening, zeby przystosowac sie do egzaminow, zobaczyc jak to wyglada itp) mam zamiar przeskoczyc CAE i podejsc do egz CPE. Tofla tez w tym roku zdawalam bo chcialam studiowac za granicą, no ale plany sie zmienily- jeszcze jest wazny przez rok, moze go wykorzystam ( :

Pozdr!!!!!!!!
Zdawaj CAE. No chyba ze chcesz studiowac w USA....W Europie bardziej chyba uznaja CAE a jesli chodzi o studia to pomysl o IETLS, zazwyczaj jesli jakas uczelnia nie uznaje CAE to uznaje wlasnie to. CAE jest wazny bezterminowo i generalnie na wiekszosc uczelni przyjmnia Cie z nim, noatomiast TOEFL trzeba powtarzac co wiaze sie z kosztami i stresem no i nie kazda eurpejska uczelnia go uznaje
To może kompromis między nimi - IELTS ???
Co wiecie o tym egzaminie (tzn. opinie o prestiżu, uznawalności)??

« 

Pomoc językowa

 »

Studia językowe