Antyki i domy aukcyjne
Odpręż się oglądając antyki w jednym z wielu brytyjskich antykwariatów lub poczuj podniecenie towarzyszące aukcji, gdy poszukiwane przez kolekcjonerów dzieła sztuki idą pod młotek za tysiące funtów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze miejsca, w których można kupić antyki.
Gdzie znaleźć antyki
Londyn
Jeśli chodzi o antyki, w Londynie istnieje tylko jedno miejsce, legendarny rynek Portobello Road Market. Jest to największy rynek antyków na świecie, wypełniony sprzedawcami oferującymi rozmaitych rodzajów towary, od mebli Chippendale do taniego i wesołego chintzu. Rynek jest czynny w każdą sobotę, a sklepy otwarte są przez sześć dni w tygodniu.
Sprawdź na mapie, jak się tam dostać.
The Cotswolds
W otoczeniu łagodnych wzniesień Cotswolds, na zachód od Londynu, znajdziesz grupę uroczych miasteczek i wsi zbudowanych z miejscowego piaskowca. Wybierz się na spacer głównymi ulicami leżących nieopodal siebie miejsc takich jak Stow-on-the-Wold, Chipping Campden, Moreton-in-Marsh, Burford czy też Broadway, a znajdziesz więcej sklepów z antykami, niż zdołasz odwiedzić przez bardzo długi czas.
Wschodnia Anglia
Miasteczka takie jak Lavenham, Long Melford, Saffron Walden oraz Coggeshall, charakteryzujące się urokliwymi pastelami położonych w uroczym nieładzie drewnianych budynków, stanowią magnes dla łowców antyków. Wybierz się w podróż od miasta do miasta po cichych okolicznych drogach, aby wybrać się na poszukiwanie staroci.
Kent
Wśród łagodnych wzgórz i dolin hrabstwa Kent, tuż na południe od Londynu, znajdziemy wiele wsi i miasteczek będących mekką dla łowców antyków, czego przykładem są antykwariaty w eleganckiej kolumnadzie Pantiles w Royal Tunbridge Wells lub też w malowniczych wsiach takich jak Brasted, Edenbridge, Tenterden i Westerham.
Domy aukcyjne
W dwóch wielkich brytyjskich domach aukcyjnych, Christie’s i Sotheby’s, pod młotek idą największe światowe skarby, od sztuki pięknej i mebli do zegarów i klasycznych samochodów.
Christie's
Od chwili powstania w roku 1766 aukcje Christie's stanowią ogromną atrakcję londyńskiej socjety. Dziś w salach aukcyjnych Christie’s nadal zobaczyć można wszystko to, co piękne i wyjątkowe. Na ostatnich aukcjach w Londynie sprzedano na przykład Biblioteczkę Kedleston, zaprojektowaną przez Roberta Adama w roku 1761, która wylicytowana została za sumę 1 464 000 funtów, a także Algue rouge sur fond bleu ciel pędzla Henriego Matisse’a, sprzedany za 624 000 funtów.
Dom aukcyjny Christie's oferuje swoim klientom na całym świecie serwis umożliwiający udział w aukcjach za pośrednictwem internetu - Christie's LIVE™
Sprawdź jakie aukcje są planowane na najbliższy miesiąc w kalendarzu na oficjalnej stronie Christie's.
Sotheby’s
11 marca 1744 roku Samuel Baker, założyciel Sothebys, zorganizował pierwszą na świecie wyprzedaż kolekcji książek, która osiągnęła cenę kilkuset funtów. Ponad dwa stulecia później, 6 grudnia 1983 r., dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał jedną książkę – Ewangeliarz Henryka Lwa – za ponad 8 000 000 funtów. Dopiero w ubiegłym stuleciu londyńska firma zdołała rozszerzyć działalność z aukcji książek na wszystkie obszary sztuk pięknych i sztuki dekoracyjnej.
Dowiedz się więcej z oficjalnej strony Sotheby's www.sothebys.com. Możesz tutaj sprawdzić, jakie aukcje są planowane w najbliższym czasie.