zadanie maturalne

Temat przeniesiony do archwium.
Brak wkładu własnego

Wpis zamieszczony (lub przeniesiony) do grupy "Brak wkładu własnego" oznacza, że autor wpisu nie zadał sobie trudu samemu spróbować poradzić sobie z zadaniem lub prośba o tłumaczenie została przepuszczona przez Google Translator. Jeśli ktoś z użytkowników forum ma czas i ochotę może odpisać na taki wpis ale jeśli takiej odpowiedzi nie będzie - nie ma co się denerwować - po prostu nikomu nie chce się odrabiać zadań za kogoś ;-)

Dlatego zachęcamy do własnych prób - szansa na odpowiedź jest znacznie większa.

prosze o pomoc w tym zadaniu, polegajacym na ptrzetlumaczeniu zdania w taki sposob aby mialo ono takie samo znaczenie jak zdanie wyjsciowe, uzywajac slow podanych w nawiasie

1.Somebody is marking you examination papers right now (MARKED)
Your....................... right now
2. Martha did not study world history at school and now she regrets it (WISHES)
Martha......................... at school
3. "Congratulations" said the teacher to Sheila. "you received the highest score in the test (RECEIVING)
The teacher ....................... the highest score in the test
4. I am sure Martin wasn't cheating in the examination (BEEN)
Martin......................... examination
5. I advise you to concentrate on your coursework now ( HAD)
You ........................... now
6. Josh left Oxford when he graduated (LIVING)
Josh...................... he graduated
7. Miss Lindsay is too impatient to teach small children (NOT)
Miss Lindsay .................. small children
8. People think Mr Cadloff studied at the military academy (THOUGHT)
Mr Cadloff............................ at the military academy
9. If you have more practise, you'll remember more of what you have learnt(MORE)
The ....................... what you have learnt
10. "Friday is the latest I'll hand in my essay" Steve promised (BY)
Steve promised he ................ friday

Bylabym wdzieczna o jakakolwiek pomoc , przetlumaczenie albo nakierowanie w jakis sposob
zadnego nie umiesz? w takim razie to zadanie jest za trudne dla ciebie.
skoro jesteś taki mądry to dlaczego nie wytłumaczysz ? to nie są trudne zadania to są transformacje zdań, jak przypuszczam klasa maturalna, poziom rozszerzony
jak znajdę chwilkę to Ci pomogę to rozwiązać,i wytłumaczyć?
na kiedy to potrzebujesz?
1. your examination papers are being marked right now.
2.wishes she had studied...
3.the teacher congratulated Shelia on receiving the...
4.?
5.you had better concentrate on your housework
6.czy to zdanie jest poprawne?
7.is not patient enough to teach
8.is thought to have studied at
Jak ktos ma zamiar zdawac mature (poz. rozsz) i nie daje sobie rady,....to cos nie za bardzo dobrze to widze.
Prosze sama zrobic i wtedy doradzimy gdzie sa bledy.
ewcia-
rozumiem ze osoba pytajaca juz na 100% da sobie rady z nastepna praca domowa, gdzie bedzie miala podobne zadania.
terri ja tez zdawałem maturę , czasami jest tak ze tylko nieliczni w klasie zdają rozsz, i nauczyciel nie ćwiczy tego co powinien z rozszerzonymi, dlatego często ci co zdają rozsz, nie wiedzą o co chodzi i jak sie do tego zabrać, przypuszczam , że studiujesz ang lub jesteś po, ale zauważyłem ze u mnie w grupie na studiach nie każdy wie, bo albo nie miał , albo wogle pierwszy raz to widzi na oczy.
nie rozumiem was:( zamiast sobie nawzajem pomagać to każdy krytykuje nast, osobę. Ewcia, zrobiła os pytającej, i dobrze, teraz ty mozesz wytłumaczyć
Moze nie jestes swiadomy co to znaczy slowo 'pomoc'... nigdzie chyba nie pisze, ze to jest....odwalanie pracy domowej za leniow...
Na forum pomagamy ludziom gdzie widzimy wklad wlasny, wtedy poznajemy gdzie oni maja trudnosci z jez. ang.
Odrabianie zadan domowych w zaden sposob nie pomaga osobie ktora uczy sie jez. ang - no moze jest tak, ze Ty wiesz cos innego.
ok, ale jeśli by nie patrzył , nie zawsze jest to spowodowane lenistwem. pozdrawiam
4. na pewno nie oszukiwał = nie mógł oszukiwać = can't ...
6. opuścił O. po ukończeniu studiów = mieszkał do momentu, gdy ukończył
9. im więcej ... tym więcej - jak to jest po angielsku?
10. do piątku (a w jakim czasie trzeba to napisać?)
Nieważne czym to jest spowodowane (lenistwem, przeziębieniem, pobytem w szpitalu, imieninami cioci, zawodem miłosnym)- nie odrabiamy tu zadań domowych czy innych ćwiczeń za innych.

Twoje usprawiedliwienie, że nauczyciel czegoś tam nie przerabia na lekcji nie jest usprawiedliwieniem. Osoby przystępujące do matury, to osoby dorosłe lub prawie dorosłe i powinny wziąć odpowiedzialność za własną nauke. Jeśli się chce zdawać maturę rozszerzoną, to trzeba się trochę w domu pouczyć na własną rękę.
No to powiedz kasiulka w końcu jaką tę maturę będziesz zdawać.
widzę,że mój wpis wywołał trochę zamieszania.
faktycznie, macie rację,lepiej nie podawać komuś całego, gotowego zadania.
zbyt pochopnie napisałam całość, no ale trudno, stało się.
postaram się nie popełniać takich błędów w przyszłości.
następnym razem po prostu sprawdzę czyjąś wypowiedź,wytłumaczę niejasności, postaram się pomóc najlepiej, jak potrafię.
Jestem w klasie maturalnej i chce zdawac mature rozsz(wstepnie) wiec cwicze jak zobacze ze sobie nie bede radzic zrezygnuje bo mam do tego prawo, ale chcialam zaznaczyc ze jest do dopiero poczatek roku szkolnego wiec nie rozumiem dlaczego niektorzy pisza ze sie do tego nie nadaje. Dzieki ŁUKCIU za wsparcie-zad mam na poniedzialek i tak jak pisales prawda jest ze w mojej kl mature rozsz zdaja tylko 2 os :/ wiec wiekszosc musze robic sama. Dzikuje EWCI1713 za pomoc w zrobieniu zad ( dzieki ktoremu bede mogla nauczyc sie dlaczego tak a nie inaczej i jak to sie robi) i VINEXOWI za cenne wskazowki - juz samo napisanie mi po polsku duzo mi pomoglo. A dla swiadomosci innych to jest moje zad ale nie obowiozkowe- robie to sama dla siebie, co prawda do szkoly ale nikt mnie do tego nie zmusza, wiec nie rozumiem osob ktore odrazu wziely sie za krytyke, jak nie chcecie pomoc poprostu nie robcie tego,prosbe o zad kierowalam do osob ktore sa chetne
Wiem Kasiu co znaczy , jak tylko 2 os, zdaja z całej szkoły a już nie wspomnę z klasy poziomu rozszerz. w mojej kl , też było podobnie ja i kolega zdawaliśmy rozrz, tylko ze ja chciałem sie uczyć a on nie, i musiałem sam siedziec, i sie uczyć, ale warto było. Pozdrówka dla wszystkich:)
Kasiu jeśli potrzebujesz jakiś inf do tego typu zadań napisz do mnie na [gg]
Ano właśnie, jak przerobisz parę takich zadań, to zobaczysz, że gramatyczna część matury rozsz. kręci się wokół kilku(nastu) ciągle tych samych zagadnień, z których co najmniej połowa była w dzisiejszych zdaniach. Przerobisz sobie to dokładnie i za miesiąc-dwa będziesz już gramatycznym ekspertem (przynajmniej na poziomie matury/FCE).
Powodzenia,
vindex
druga część tych zadań to phrasal verb, ale one też są spoko :P
Do tego co napisała ewcia:

4...can't/couldn't have been cheating in the...
6...was still living in Oxford when...
9...more practice you'll have, the more you'll remember of...
10...would have handed in his essay (handed his essay in) by...(Future Perfect, na dodatek w mowie zależnej)
A w 6 nie mogło by byc Josh has been living in Oxford until he graduated? Aha i jak by ktos mogl napisac dlaczego w tym 10 have handed bo ze w mowie zaleznej to trzeba dac to wiem tylko nie wiem do konca wlasnie tego, A tak jeszcze nawiazujac do 8 z tego co napisala EWCIA to to dlaczego to nie moze byc poprostu samo is thought to studied i czy w 2 nie moze byc Martha wishes she studied zamiast had studied?
Też mogłoby, pod warunkiem, że zamiast has będzie HAD...W przekształceniach często istnieje więcej niż jedna możliwość.

Dlatego have handed bo to właśnie Future Perfect (WILL + HAVE + końc.-ed lub 3 forma czasownika). Różni się od samego future tym,
że czynność będzie wykonana nie kiedyś, ale DO jakiegoś momentu.
I will repair the car ON Friday (naprawię samochód W piątek - dopiero)
I will have repaired the car BY Friday (naprawię samochód DO piątku. Ale mogę w czwartek, wtorek, albo jutro. W każdej chwili)

Nie może być samo studied, bo po TO musi być bezokolicznik.
Dlatego jeśli jest mowa o przeszłości to w takich przypadkach stosuje się konstrukcję HAVE + końc.-ed lub 3 forma. Podobnie masz m.inn. W 3 conditional, bo właśnie mówisz o przeszłości, a po WOULD musi być bezokolicznik.

Po I wish jest przesunięcie o jeden czas do tyłu, podobnie jak przy mowie zależnej (o ile to ma znaczyć : szkoda że nie, żałuję że nie).
>10. "Friday is the latest I'll hand in my essay" Steve promised (BY)
Steve promised he ...... friday

>Dlatego have handed bo to właśnie Future Perfect (WILL + HAVE +
>końc.-ed lub 3 forma czasownika). Różni się od samego future tym,
>że czynność będzie wykonana nie kiedyś, ale DO jakiegoś momentu.
>I will repair the car ON Friday (naprawię samochód W piątek -
>dopiero)
>I will have repaired the car BY Friday (naprawię samochód DO piątku.
>Ale mogę w czwartek, wtorek, albo jutro. W każdej chwili)

zbyt duzo info jak na taka prosta parafraze:

"Friday is the latest I'll hand in my essay" Steve promised (BY)
Steve promised he {would hand in his essay by} Friday.

to wystarczy!
To Ci się tylko tak wydaje, że to wystarczy.
yurek4 Wielkie dzieki za wytlumaczenie
Jerzy, jezeli uwazasz, ze twoja propozycja przeksztalcenia ponizszego zdania na zdanie z wykorzystaniem Future Perfect, to sie grubo mylisz - to bedzie blad!
:/

"Friday is the latest I'll hand in my essay" Steve promised (BY)
Steve promised he [would have handed in his essay by] Friday.
Dobra. Jak będzie trzeba, to odpowiem za to przed jakimś sądem.
>Dobra. Jak będzie trzeba, to odpowiem za to przed jakimś sądem.

no good :O

Martha will finish her project by Friday.
vs
Martha will have finished her project by Friday.

Roznica pomiedzy dwoma powyzszymi polega na tym, iz pierwsze wyrazac moze zwykle stwierdzenie przyszlosci lub/oraz przewidywanie przyszlosci, ze ktos cos zrobi do piatku/przed piatkiem; drugie opisuje nam sytuacje z przyszlosci jako ukonczona przed jakims czasem, w tym wypadku do piatku.

Stad, gdyby zdanie wyjsciowe przedstawialoby sie w takiej formie:

"Friday is the latest I will have handed in my essay." (BY)

przeksztalcenie wygladaloby tak:

Frank promised he would have handed in his essay by Friday.
A nie zauważyłeś, że „Friday is the latest...czyli deadline?
Może to oddać w środę, jak się wyrobi. Przypuszczalnie już pisze ten przeklęty essay. I dlatego Future Perfect, bo jest on tak samo umoczony w teraźniejszości jak Present Perfect.

Dzisiaj już nie dyskutuję. Idę popatrzeć co przegapiłem w telewizji.
Temat przeniesiony do archwium.