proszÄ™ o poradÄ™, dot. przygotowania

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, mój angielski jest na poziomie dobrze zdanego FCE, co prawda nie robiłam certyfikatu ale rozwiązując testy nigdy nie schodzę niżej niż B, a co do speakingu to zawsze kiedy wyjadę za granicę, często rozmawiam po angielsku. Chciałabym za 2 lata zdawać CAE, tylko poza tym,chcę jeszczę się przygotować do matury z niemieckiego, też za 2 lata. Zapisałam się już na kurs, w tamtym roku też chodziłam, dał mi dużo. I teraz nie wiem, czy zapisać się również na kurs przygotowawczy do CAE, tzw. pre- CAE, czy przygotowywać się sama w domu... Nie chodzi tu o pieniążki, bo rodzice zawsze mi dadzą kasę na edukacje, chodzi jedynie o czas jaki musiałabym poświęcić w szkole, i czy nie przygotowałabym się lepiej sama.
Moim zdaniem, zawsze warto przygotowywać się na kursie. Dobrze jest mieć "bat nad sobą", no i zawsze jest ktoś, kto cię poprawi.
Musisz się zastanowić, czy nie za dużo obowiązków weźmiesz sobie na głowę: matura to poważna sprawa, do tego jeszcze ten kurs niemieckiego. Na Twoim miejscu, zapisałabym się na kurs pre-CAE teraz, w drugiej klasie. Jeśli zauważysz, że przez rok zrobiłaś znaczne postępy, to w klasie maturalnej może lepiej odpuść sobie dalszy kurs (żeby mieć czas na inne przedmioty) i zainwestuj jedynie w kogoś, kto będzie sprawdzał Ci writing, ew. umawiaj się na konwersacje, a resztę rób sama w domu. Odpadną Ci czasochłonne dojazdy do szkoły językowej i nie będziesz uzależniona od sztywnego rozkładu zajęć. CAE można zrobić zawsze, a matura jest tylko jedna;))
Nie twierdzę, że mam rację, pewnie ilu forumowiczów tyle opinii- sugeruję tylko to, co sama bym zrobiła w Twojej sytuacji.
To ja jeszcze dodam od siebie, że zdawałam maturę i CAE w jednym roku (chodziłam na kurs w szkole językowej) i jest to do zrobienia. Jeśli przed maturą przygotowujesz się do CAE, to matura rozszerzona z angielskiego będzie przyjemnym odpoczynkiem od trudnych ćwiczeń ;)
tylko koleżanka szykuje się na niemiecki :)
doradzam kurs. Można bardzo dobrze znać język a egzamin napisać źle, bo zadania mają swoją specyfikę. Na kursach można poznać ciekawe techniki rozwiązywania zadań, które nieraz bardzo pomagają.
Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi!
A matura z niemieckiego rozumiem, ze rozszerzona?
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa