jak przygotować się do CAE bez kursu???

Temat przeniesiony do archwium.
Hej czy ktoś może mnie poratować??? w Ostrowie Wielkopolskim nie ma szkoły językowej przygotowującej do CAE, a jak już jakaś się znajdzie to cena kursu jest kosmiczna, na którą niestety mnie nie stać!
Jak więc przygotować się do tego egzaminu bez (dla mnie) niezbędnego kursu???? przecież ktoś cię musi nadzorować. CZY MOŻECIE POLECIĆ JAKIEŚ CIEKAWE I "ROZWIJAJĄCE" KSIĄŻKI LUB INNE MATERIAŁY???
Czy ktoś z was ma podobny problem???? Dajcie znać proszę bo bardzo zależy mi na tym egzaminie. Dzięki serdeczne:)
Hej Aniu! W tym roku w czerwcu zdałam upragnione CAE ( na B). Nie chodziłam na żaden kurs przygotowawczy, ponieważ stwierdziłam, że sama jestem w stanie się przygotować. No i udało się:) Można zdać ten egzamin ucząć się samemu w domu. Jest tylko jedno ale: trzeba być konsekwentym i mobilizować się do nauki. Podobno nie wszystkim to wychodzi. W każdym razie ja postanowiłam sobie, że będę uczyła się codziennie co najmniej godzinę. Uczyłam się przez trzy miesiące. I wcale nie miałam super drogich książek! Miałam taką jedną "CAE practice tests" czy coś takiego. Zobaczyłam jak wyglądaja testy, jakiego typu są zadania i potem pod tym katem się uczyłam. Jest wiele książek, tańszych i droższych w których są podobne zadania( i to nie są wcale książki konkretnie do CAE). A poza tym czytałam powieści w jęz. angielskim (wypożyczone z miejskiej biblioteki), oglądałam BBC, byłam dociekliwa słuchając piosenek po ang. itp. W każdym razie zapewniam Cię ,że bez kursu też można zdać. Zyczę wytrwałości w nauce i powodzenia.
A ja mam pytanie... Co z częściami speaking i writing??? Można bez korepetytora albo innej pomocy??? Bo ja nie potrafię sobie wyobrazić. :(
Wszystko można jak się chce!:-)

*Speaking: zapoznaj się z formą egzaminu, tzn jak on wygląda od strony technicznej. Z tego co pamiętam są to obrazki do porównania w ciagu określonego czasu. Nastaw sobie stoper czy coś w tym stylu i mów na głos (nie w myśli). Warto wypisać sobie określone zwroty (podobnie z III częścią) i najpierw mówić patrząc na nie, a później już automatycznie. Przygotuj sobie kilka speech'ów żeby było w nich jak najwięcej ciekawego słownictwa i zwrotów (speeche typu: education, health care, sports, crime i inne takie). Też mów je na głos a jeśli masz możliwość to nagrywaj swój głos i później odtwarzaj. Zobaczysz wtedy czy mówisz w miarę płynnie i 'native-like" :)

*Writing- jak zobaczysz jakis ciekawy artykuł po angielsku (gazeta, net, fragment książki), spróbuj napisać o nim parę zdań. W wielu podręcznikach są zwroty typowe dla określonych typów pisania (letter of complaint, apology, formal & informal letters etc.). Wypisz je sobie i jak najczęściej używaj. Poproś znajomego/znajomą żeby od czasu do czasu (choćby raz na 2-3 tygodnie) sprawdził/a Ci jakąś pracę. A najlepiej po miesiącu sama czytaj swoje prace, zobaczysz czy umiesz powiedzieć jaki to rodzaj pracy miał być i ile widzisz w nim błędów. Naucz się przykładowych zdań na pamięć (typu "I regret that I am obliged to complain" etc). Wtedy w razie formalnego listu masz 1/2 pracy, bo to będą same zwroty:)

*pozostałe części- dużo czytaj- zagraniczne gazet, książki etc. Jeśli masz czasem dostęp do Internetu, staraj się ściągnąć artykuły i później tłumacz sobie z nich słownictwo. Jeśli chodzi o gramatykę- polecam "Proficiency course of English" Bywatera (nie wiem, czy nie przekręciłam tytułu), ew. "100 testów z gramatyki angielskiej". Dobrym sposobem jest słuchanie piosenek angielskich (nie wszyscy mają dostęp do BBC), czasem na Discovery Channel czy Eurosporcie są audycje po angielsku (zwłaszcza reklamy).

A co najważniejsze- zapoznaj się z testami do CAE, z reguły próbny egzamin jest w każdej książce przygotowującej do CAE. Rób testy aż do złudzenia, jak Ci wyjdzie powyżej 68-70% to myślę że będzie to dobry czas żeby przystąpić do egzaminu:)
pozdrowionka.
witamrnczy możesz podać do siebie jakiś namiar ? chciałbym z Tobą porozmawiać (zapytać o parę kwestii) - bardzo bym prosił ...rnrnpozdrawiam
to zapytanie kierowałem do U222 :)
, cscs
KKA LKSCA
Pawel jestes z osw? Tak tylko pytam;)
ja tak robilem ale niestety nie zdalem. mi potrzeba kursu sam umiem sie zmobilizowac ale potrzebuje kogos kto mi powie co i jak i mnie pilnuje. z writingu umialem zworty artykuly struktury wyglady itp ale dostalem weak :( niewiem moze błedy moze cos niewiem. mi potrzeba kursu . sam drugi raz nie dam rady
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Nauka języka