Czy łatwo zdać CPE ucząc się tylko w kraju?

Temat przeniesiony do archwium.
Zdałam właśnie egzamin CAE i miałabym ochotę na CPE, ale słyszałam, że bez pobytu za granicą trudno jest nabyć swobody językowej potrzebnej do zdania CPE. Co o tym sądzicie?
ja w zyciu nie bylem w zadnym anglojezycznym kraju, a dostalem A. Wszystko zalezy od tego, jak sie przylozysz. Pobyt za granica moze, moim zdaniem, pomoc znaczaco tylko w speakingu. W pozostalych czesciach uzywa sie raczej formalnego angielskiego, a ten jest do nauczenia sie samemu.
pozdrawiam
Dzięki serdeczne za optymistyczną odpowiedź :) Biorę się zatem za naukę. Może polecisz mi jakieś podręczniki (zaopatrzyłam się już w Use of English CPE Evans), metody, wskazówki itp.? Z góry dzięki.
podreczniki wybierz pod katem tego, w czym czujesz sie najslabiej. Mi bardzo podobala sie ksiazka GRAMMAR AND VOCABULARY FOR CAMBRIDGE ADVANCED AND PROFICIENCY with key, Richard Side and Guy Wellman, jest tam masa uzytecznego slownictwa i cwiczen. Poza tym czytalem duzo ze wzgledu na moje wieczne problemy z kolokacjami (polecam chocby... Dziennik Bridget Jones, Adriana Mole'a czy nawet Harryego Pottera, cokolwiek wspolczesnego) i wynotowywalem nowe slowka, idiomy, kolokacje etc. Plus oczywiscie sluchanie (chociaz tego w sumie uczysz sie cale zycie i nie jestem pewien czy pare tygodni cwiczen moze znaczaco wplynac na wynik...ale skoro masz CAE to na pewno ta czesc pojdzie ci niezle).
Pozdowienia

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa