Matura 2012

Temat przeniesiony do archwium.
Chcialbym przygotowac sie do matury na 2012 rok z jezyka angielskiego.

Ponizej jest offtop troszke, komu sie nie chce czytac niech zjedzie na dol :D

Moze krotki opis(no coz - nie taki krotki :p ) :
Ucze sie angielskiego od pierwszej klasy podstawówki, jednak to tylko szkolny poziom, znacznie wiecej slowek znam z gier, stron po angielsku. W liceum(dosc dobrym) srednio nas ucza, zwlaszcza ze jestem na mat-fiz-inf . Przerabiamy Longman Matura Podstawowa i powiem, ze dosyc ogarniam ta ksiazke. Moja siostra, która jest na podobnym poziomie angielskiego co ja( zna lepiej te gramatyczno-czasowe niuanse, bo chodzila na platne lekcje dosc dlugo) uczac sie z tej samej ksiazki miala na podstawowej maturze 97% i poszla na studio wykladane w angielskim.

Ale do rzeczy slówek znam ~3000, i nie mam problemu z ich nauka.
Czasy i gramatyke tez powtorze. Jednak boje sie listeningu i troszke rozmowy, w zwiazku z czym zaczolem sluchac angielskich podcastow i ogladac seriale po angielsku.

Czy myslicie ze to wystarczy by zabierac sie za mature rozszerzona z angielskiego?
Ponoc ma byc wspolna ustna dla podstawowego i rozszerzonego.( Jade jeszcze czasowniki frazowe i idiomy, ale to tak mniej pod mature, bardziej dla siebie ).

TU: Czy rzeczywiscie moge sobie zdawac mature rozszerzona i nie bac sie czy zdam czy nie bo i tak wczesniej jedzie sie podstawe?
Jakie korepetytorium polecacie pod mature rozszerzona? Czego oplaca sie nauczyc?
Co polecacie do lepszego przygotowania sie typowo pod mature?



Wszystko zależy od tego czy matura rozszerzona z ang jest Ci potrzebna na studiach czy dla własnej satysfakcji. Jeżeli lubisz język angielski i masz trochę czasu, aby pod kątem matury rozszerzonej się przygotować to myślę, że warto podejść do poziomu rozszerzonego :)
Między maturą na poziomie podstawowym i rozszerzonym jest spora dziura. Materiał leksykalno-gramatyczny, który przydałoby się opanować do matury rozszerzonej jest ogromny, więc pytanie, jakie masz priorytety?

1. Chcesz spróbować po prostu matury rozszerzonej i co będzie to będzie?
2. Chcesz spróbować matury rozszerzonej i uzyskać przyzwoity wynik? (przyzwoity to ok. 50-70%)
3. Matura rozszerzona z angielskiego ma być do czegoś potrzebna?

Owszem, od 2012 roku zmienia się formuła matury ustnej z języka obcego. Będzie to tzw. egzamin bez określonego poziomu. Zdają go wszyscy, niezależnie od tego, czy piszą maturę podstawową, czy rozszerzoną. W sumie warto się do ustnego jak najlepiej przygotować, a to oznacza przerabianie materiału, gramatyki i słownictwa na poziomie rozszerzonym.

Edit: Ciężko polecać jakiś jeden dobry podręcznik/repetytorium do matury rozszerzonej, ponieważ nie ma takowego. Należałoby korzystać z kilku pozycji plus przerobić sobie matury z lat poprzednich. Omega wydaje co roku kompilację matur.

Pozdrawiam
YEA
edytowany przez YourEnglishAngel: 25 sie 2011

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia