Fonetyka, litery i dźwięki nazwane samogłoską i spółgłoską

Temat przeniesiony do archwium.
Pytanie główne
Na jakiej podstawie w alfabecie angielskim 6 liter nazwano samogłoskami, skoro tak na prawdę samogłosek jest 12?

Napisałem już w dziale Pomoc językowa, ale z tego co zauważyłem, wkleja się tam teksty do sprawdzenia, więc może tutaj znajdę kogoś kto pomoże w tej sprawie. Gdybym wiedział jak skasować poprzedni post, już bym to zrobił.

Dodatek
Nawet jakby był (jest?) wewnętrzny alfabet do transkrypcji angielskiego (tak jak polski AS), to też najprawdopodobniej utworzono by 12 symboli które wg. określonego sposobu (super uprościłem) ułożenia języka, nazwano by samogłoskami. Ale obecnie jest tak, że chociaż że, Anglicy mają 26 literowy alfabet i ponad 26 głosek, to napisane jest w książkach do nauki j. ang, że jest 6 samogłosek - a,e,i.o,u. A tak nie jest, bo jest ich 12! Na pewno w większości książek jest napisane "istnieje 6 samogłosek: li ista", a powinno być np. takie minimum "istnieje 6 liter, którym jednak przypisuje się 12 dźwięków, ale że mamy tylko 26 liter wymyślonych dużo, dużo wcześniej niż transkrypcja, to przyjmujemy, że jedna litera ma kilka dźwięków, po prostu ucz się wymowy na pamięć"

Wiem o tym, że w języku angielskim wymowa jest inna niż pisownia (dlatego tak popularny jest spelling), i wiem że nie wszystkimi literom da się przyporządkować osobny dźwięk, który to z kolei posiada określony symbol na podstawie IPA (Ile w tym IPA jest symboli, ile z tego wykorzystuje się dla brytyjskiego angielskiego?), ale skąd to się wzięło, że te akurat 6 liter nazwano samogłoskami?

Jeżeli chodzi o polski alfabet, to nasza pisownia jest bardzo fonetyczna, i gdyby wypisać samogłoski i spółgłoski z alfabetu slawistycznego, to w zasadzie symbole liter i głosek są takie same. No, z IPA będzie już inaczej, ale pewnie 8 symboli będzie przypisanych do 8 liter. Chociaż nie sprawdzałem tego!
te litery sa wymawiane jako samogloski.
o jakich ksiazkach do angielskiego mowisz? Pisanych po angielsku? Tam jest napisane '6 vowels' czy '6 vowel letters'? Poza tym chyba sam nie widziales tych ksiazek, skoro piszesz 'na pewno' - tak pisze, ktos, kto nie wie, tylko przypuszcza.
Są wymawiane jako samogłoski, ale jak po kolei wypowiadasz te litery z alfabetu, to nie dostrzeżesz, że w brytyjskim angielskim jest 12 samogłosek. Ale, już rozumiem dlaczego tak jest.

Na szczęście, dzięki http://simple.wikipedia.org/wiki/Vowel przyczyna moich rozważań została potwierdzona i dodatkowo wyjaśniona.

To o tych książkach, napisałem to trochę ze zdenerwowania, że nie potrafiłem tego zrozumieć, czy bardziej nie umiałem przywiązać uwagi do tych informacji. Musiałem zrzucić na kogoś winę. Teraz chciałem podać Ci przykład, wziąłem zeszyt z kursu DeAgostini, i faktycznie całkiem zgrabnie poinformowali o tych rozbieżnościach. Nie jest napisane dlaczego tak jest, ale to przecież nie książka o powstaniu języka angielskiego.


Jak Anglicy rozróżniają samogłoski i głoski na podstawie tych 6 liter?
Vowels have no friction made when spoken.
Nie wiem co to jest ta frykcja, mam nadzieję, że działa to przy wymiowie alfabetu, ktoś wie?
edytowany przez Tommyek: 02 sty 2011
Cytat: Tommyek
Jak Anglicy rozróżniają samogłoski i głoski na podstawie tych 6 liter?

raczej najpierw słyszą dane słowo, a potem uczą się je pisać. A skąd wiedzą, że np. 'a' odpowiada w danym slowie /ei/, a nie /a:/? Patrzą, jakie sa nastepne litery, np. czy gdzie jest nastepna litera oznaczajaca samogloske: jezeli jest oddzielona tylko jedna litera oznaczajaca spolgloske, to zazwyczaj 'a' jest czytane /ei/, 'e' - /i:/ itp.. Wazne jest tez to, czy po danej litwerze samogloskowej pierwsza spogloska to 'r'.
No i wazne jest , czy dana litera odpowiada samoglosce akcentowanej, czy nie.
Dzięki. Fajnie że zarysowałeś te zasady. Nie wiedziałem, że są aż takie zależności. Poznanie tego, to dla mnie kolejny kierunek w fonetyce.

Spokojnie, nie będę Cię tutaj męczył o wyjaśnianie tego, znalazłem trochę książek o fonetyce.
edytowany przez Tommyek: 02 sty 2011
te zależności są dobrze pokazane w książce B. Bałutowej.
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Nauka języka