Wymowa/czytanie

Temat przeniesiony do archwium.
Czy nie znając fonetycznego zapisu słówka oraz nie słysząc go wcześniej da się je poprawnie wymówić ? Gdyby sugerować się alfabetem wszystko brzmiało by zupełnie inaczej, czy są jakieś zasady odnośnie wymowy bo żadnych nie znam. Na przykład słówko one(jeden), czytamy (łan) według alfabetu (ołeni) i jak to wytłumaczyć ? Może i mam dziwne problemy ale nie daje mi to spokoju. Liczę na waszą pomoc.
Co taka cisza nikt nie potrafi czytać po angielsku ?
ucz się angielksiego.
Jak bedziesz znal duzo slow, bedziesz wiedzial, jak wymowic wiele slow, ktore napotkasz jako nowe, choc i tak beda wyjatki do opanowania.
Ucz się słówek z przykładami użycia. Tak jak jest w programach Wydawnictwa Edgard i w bazie Extreme SuperMemo Basic. Musisz przykładać dużo wiecej uwagi do wymowy zdań niż do samuch słówek.
Czyli bez wcześniejszego usłyszenia słówka i zapoznaniu się z zapisem fonetycznym ciężko dowiedzieć się jak ono brzmi ?
Cytat: ahaedd
Czyli bez wcześniejszego usłyszenia słówka i zapoznaniu się z zapisem fonetycznym ciężko dowiedzieć się jak ono brzmi ?

Niekoniecznie. Jeśli nauczysz się znaczenia i wymowy 10.000 słówek i 20.000 zdań, to następne 20 zdań będziesz na czuja wymawiał prawie po angielsku.;
To wsumie ciężko tak nauczyć się na pamięć wszystkiego. Myślałem że jednak są jakieś zasady.
zasady są, ale żeby je zrozumieć, musisz mieć w głowie wymowę i posownię kilkuset słow. Bez tego będziesz tracił czas na rpzypominanie sobie zasad, a akurat dany przypadek może być wyjątkiem.
możecie podać jakieś linki do tych zasad ?
Zasady są w każdym podreczniku, w każdym słowniku, na każdym portalu poświęconym nauce angielskiego.
Jak już powyżej napisano- możesz nauczyc się głównych zasad wymowy angielskiej a z czasem zapamietasz wyjątki. Zasady są dośc łatwe i szybko je zapamiętasz.
Np generalnie podwójne "oo" czytamy jak długie "u:" (hood [hu:d], moon, goose, food, root) ale czasem jak krótkie np. "good [gud], room [rum]) a w niekórych słowach zupełnie inaczej np. "blood [bl/\d], flood [fl/\d]" czyli tak samo jak "u" w krótkich słowach zakończonych spółgłoską "but [b/\t], cut [k/\t], mud [m/\d]"
edytowany przez argazedon: 15 sie 2013
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa