Problem ze słuchaniem po ang

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć,
Mam do was pytanie.
Mam duży problem ze zrozumieniem angielskiego ze słuchu. Ogólnie jestem wzrokowcem i ciężko jest mi się wsłuchać w tekst. Z rozmową po ang face2face nie mam większych problemów. Rozumiem 95% słów. Patrzę się na rozmówce. I samo wchodzi do głowy.
Jednak ze słucham jest tragedia, nawet jak odsłucham ją kilkanaście razy... Jedynie po zobaczeniu napisów wiem już o co chodzi, ale po ponownym przesłuchaniu utworu ciężko mi wyłapać słowa które były w tekście.
Przykładowo James Arthur-Impossible. Śpiewa tutaj jak na anglika wolno i wyraźnie, ale bez tekstu wyłapuje może z 5% sensu...

Czy ktoś ma podobny problem? Jak ćwiczyć wsłuchanie się w tekst i rozumienie słów?
edytowany przez d_singe: 22 lut 2014
Jak rozumiesz teksty pisane i pojedyncze słowa (dzwięk słowa). To moim zdaniem brak ci osłuchania. Słuchaj radia 3-6x na dzien po 20-30min(nie skupiaj sie tylko relaksuj). Po kilku miesiacach zaczniesz słyszeć. Radio w 100% angielskie co duzo mówia.. mysle że BBC najlepsze jesli chcesz rozumiec akcent brytyjski.
Zoabczysz róznice. Tylko cierpliwość i troche wiary (trenuj slwonictwo codziennego użytku/najlepiej w zdaniach).
http://www.tekstowo.pl/piosenka,james_arthur,impossible.html może śledz tekst jak śpiewa?
edytowany przez emil05: 22 lut 2014
Dzięki napewno spróbuje z BBC. Ale mam jedno pytanie. Mówisz, że po pewnym czasie zaczne rozumieć ze słuchu, ale miałeś na myśli radio BBC, czy też inne radia?
Jak się ktoś osłucha z jedną stacją to jest póżniej problem ze zrozumieniem innej stacji?
radio BBC (sama je słucham) to przykłąd absolutnie perfekcyjnej angielszczyzny - i jak przejdziesz do innych stacji - już na pewno to amerykańskiej!- mogą być problemy,ale na początku - niektóre podcasty też potrafią być trudne,szczególnie,że wszędzie posługują się phrasal verbs i mówią bardzo szybko,akcent też bywa nieco inny - ja w każdym razie to dostrzegłam,toteż trwam wiernie przy BBC
Musisz się nauczyć rozumieć różne akcenty, bo każdy tak naprawdę mówi inaczej. Oprócz akcentów w zależności od regionu, kobiety mówią inaczej niż mężczyźni. Ludzie starsi mówią bardziej tym >>Standard English<< niż młodzi.
Poza tym, w BBC nie ma już obowiązku mówienia standard English. Każdy ma prawo do własnego akcentu, więc siłą rzeczy osłuchasz się z wieloma.
Akcenty amerykańskie raczej są łatwiejsze do zrozumienia niż brytyjskie, chociaż ja osobiście preferuję akcent szkocki, który momentami jest potwornie trudny :P
dokładnie, akcent robi dużą róznicę, sama wiem po sobie. piersza i najważniejsza rzecz to słuchac i jeszcze raz słuchac.
Cytat: Blathmac
Musisz się nauczyć rozumieć różne akcenty, bo każdy tak naprawdę mówi inaczej. Oprócz akcentów w zależności od regionu, kobiety mówią inaczej niż mężczyźni. Ludzie starsi mówią bardziej tym >>Standard English<< niż młodzi.
Poza tym, w BBC nie ma już obowiązku mówienia standard English. Każdy ma prawo do własnego akcentu, więc siłą rzeczy osłuchasz się z wieloma.
Akcenty amerykańskie raczej są łatwiejsze do zrozumienia niż brytyjskie, chociaż ja osobiście preferuję akcent szkocki, który momentami jest potwornie trudny :P

Coś dzwoni, ale nie za bardzo wiem gdzie, więc nie znam się to się wypowiem i przy okazji wprowadzę w błąd innych.
Po pierwsze poszukaj jaka jest różnica pomiędzy Standard English a Received Pronunciation zanim walniesz tego typu "rewelacją", że w BBC przestał obowiązywać standardowy angielski. Po drugie jeśli szkocki akcent jest dla Ciebie momentami potwornie trudny to z pewnością go nie preferujesz, a jedynie co najwyżej intryguje Cię, lub po prostu chciałeś się pochwalić, ale nie wyszło.
Dużo słuchaj! Oglądaj seriale z angielskimi napisami - znajdziesz np. na stronie www.ororo.tv - wszystko tam jest z napisami po angielsku - możesz sobie przewijać i oglądać kilka razy.
A na www.songlish.com.pl - masz przetłumaczone piosenki z wyszczególnionymi, trudniejszymi słówkami - tam też warto zajrzeć.
Temat przeniesiony do archwium.