Czy norweski jest trudny?

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 133
poprzednia |
Zastanawiam się nad nauką norsk. Czy jest to trudny język?
jak dla mnie to w gramatyce podobny do niemieckiego a w akcencie do szkockiego.
A co to znaczy trudny?

Gramatyka prosta (brak odmiany przez osoby, przypadki), wymowa po prostu dla POlakow brzmi nieznajomo, ale nie ma wiekszego problemu z nia. Slownictwo, faktycznie podobne do niemieckiego (slabo znam niemiecki, ale wiele moge sie domyslec dzieki norweskiemu).

Trudne w norweskim jest: brak dostepnosci materialow do nauczania, ceny slownikow, ktore mozna sobie kupic jedynie w norwegii, wyjazd do Norwegii (bo to prawie najdrozszy kraj w Europie), determinajca moze byc problemem i/lub znalezenie nauczyciela.

Pozdrawiam,
KOciamama.
widzialem mini slownik do norweskiego.chyba niedrogi.
A czy są tam rodzajniki jak w niemieckim? Kociamamo, czy wiesz moze jak sie te rzeczy maja w szwedzkim? zastanawiam sie ktorego jezyka zaczac sie uczyc : szwedzkiego czy norweskiego...
rodzjaniki sa w jezykach skandynawskich, ale w szwedzkim i norweskim po 2. Trudno mi doradzic, ktory jezyk wybrac. Szwedow jest wiecej, wiecej jest chyba tez firm szwedzkich w POlsce, Szwecja jest troche tansza i jest blizej. Wiecej jest tez materialow do nauki szwedzkiego i sa bardziej dostene w polsce (rozmowki, ksiazki, slowniki)

NOrweski za to jest jeszcze prostszy pod wzgledem gramatyki (co nie oznacza, ze szwedzki jest trudny, wrecz przeciwnie, stosunkowo latwy), jest fonetyczny (jak sie pisze tak sie czyta, nawet bez znajomosci nrweskiego, tekst czytany przez polaka brzmial by okropnie, ale bylby zrozumiany). NOrwegia to piekny kraj i maja fjordy, i sa najbogatsi w Europie (a moze nawet na swiecie, ak slyszalam w norweskim radiu, i nie chodzi tu moe o PKB, ale generalnie o poziom zycia mieszkancow)

Sam/a zadecyduj,
pozdrawiam,
Kciamama.

p.s. moge zawsze pogadac zToba na gadu po norwesku jakby co.
hmm ja bardziej skłaniam sie w kierunku szwedzkiego jednak, a skoro mowisz ze nie jest taki trudny...ale ciezko znalezc jakiegos nauczyciela! a szkoly jezykowej nie chcem:( jeszcze tylko mam pytanie - czy w norweskim sa tez takie literki jak \" å \" itp? ;-) tak na marginesie to slyszalam ze najbogaszym krajem na swiecie ( najwiekszyt PKB na glowe ) jest luxemburg :)
niee to chyba w szwedzkim nie ma tego -> ø
Tak, zarowno w szwedzkim i norweskim (a takze dunskim) jest a z kólkiem, (pisze nie z mojego kompa, a tu nie ma tych czcionek), w szwedzkim jest tez a i o umlaut, a w norweskim przekreslone o i ae w jednym.

POzrawiam,
Kociamama.
Wielkie dzieki Kociamamo;) :* Wyruszam na poszukiwanie nauczyciela :)
A finski?Czy tez ma takie fajne literki? Jest trudny?
Finski to zupelnie inna historia - inna grupa jezykowa. Gramatyka podobna do wegierskiego, a slownictwo do zadnego innego :-)
Właśnie zaczęłam naukę fińskiego na kursie ESKK i z \'egzotycznych\' dla nas literek w fińskim jest tylko \'ä\' i \'ö\', zresztą czytane prawie tak samo jak polskie a i o.
Norweski jezyk nie jest rudny. Jest w sumie najlatwiejszy w wymowie jesli chodzi o szwedzki i dunski. Mieszkam w norwegi juz dlugi czas i nauka tego jezyka nigdy nie sprawiala problemu. norweski j. jest kategori germanskiej, gramatyka b prosta.
a gdzie/czy w polsce mozna studiwac jezyk norweski albo inne jezyki skandynawskie (szwedzki,dunski)?
proponuję dowiadywać się w ambasadzie norweskiej - pod jej auspicjami prowadzona jest kilkuletnia szkoła norweskiego (na ul. Senatorskiej w Wwie, całkiem porządna :)
Pozdrawiam.
fearshadow
studiować można na pewno w Poznaniu (UAM) i Gdańsku, poza tym chyba jeszcze we Wrocku i Krakowie coś jest, ale nie jestem pewna... niech mnie ktos poprawi jakby co ;)
czy wie ktoś jak jest geografia po norwesku i po duńsku
Norweski nie jest trudny. Zyjac w oslo mozna si latwo dogadac znajac wyrazenia slownikowe. Ale juz kilka kilometrow za stolica zmienia sie akcent i wtmowa norwegow. Im dalej na zachod tym trudniej zrozumiec ich wymowe. Pojawia sie tkz skarr-R (gardlowe r).
Niewiele osob wie ze sa dwa jezyki norweskie.

Pzdr
hej, czy mozesz mi pomoc znalesc kogos do nauki norweskiego . mieszkam w vintrerbro pod oslo.
pozdrawiam adam s
tak, to prawda, moj narzeczony jest Norwegiem mieszkajacym w zachodniej części Norwegii. Mówi dialektem nynorsk, to jest wlaśnie ten "drugi" norweski. Inczej mówiąc bookmal, jest jezykiem ludzi z miasta, natomiast nynorsk językiem farmerów.. i za takiego "farmera" niedlugo wyjdę za mąż. :) Pozdrawiam
Nynorsk to nie dialekt. Jest to osobny jezyk, ktory zostal opracowany w epoce romantyzmu w oparciu o reknostrukcje staronorweskiego, podczas, gdy bokmaal opiera sie bardziej na dunskim, jako ze Norwegia byla dlugo pod panowaniem Danii.

Zatem w Norwegii sa 2 jezyki, a w ioch obrebie rozne dialekty.

Pozdrawiam,
KOciamama.
Nynorsk nie jest jezykiem farmerow.
i jest jeszcze gammel norsk. a w bergen mowia zupelnie inaczej niz w oslo:)
Norweskijest jezykiem bardzo latwym i prostym w formie. Mozna sie go nauczyc w bardzo krotkim okresie czasu szczegolnie jesli sie zna niemiecki i/lub angielski. Gramatyka jest duzo skromniejsza niz niemiecka czy angielska ale jezyk ten charakteryzuje sie duza "plynnoscia" w formuowaniu mysli, czyli jednym slowem mozna wyrazic wiele zeczy. Podobnie jak w niemieckim twozy sie zbitki slowne czyli mamy na przyklad. språk - jezyk, norsk - norweski, kurs - kurs i zbijamy to w jedno slowo otrzymujac norskspråkkurs - czyli kurs jezyka norweskiego. Jestem nauczycielem i organizuje tu kursy norweskiego dla polakow wiec na to pytanie "czy norweski jest trudny" odpowiadam czesto - wszystko jest trudne jesli sie czegos nie umie" ale tego jezyka uczy sie szybko i z przyjemnoscia.
dla zainteresowanych moge podeslac moja strone int.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich ktorzy sie interesuja jezykiem norweskim.
Pozdrowienia z Oslo!
czy mógłby Pan podać swoją stronke? chetnie sie czegos dowiem :) pozdrawiam ( [email] )
czy i ja mogłabym prosić o adres tej strony? w najbliższej przyszlości bardzo chcialabym się uczyć tego języka, ale ciągle się zastanawiam nad filologia norweską czy też po prostu nauką prywatną. zdaje mi się, że nauczycieli w Polsce trudniej znaleźć.
[email] :)
Czy też mogę prosić o stronkę? Hilsen! [email]
ja tez poproszę o adres tej stronki [email]
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 133
poprzednia |

« 

Studia językowe

 »

Nauka języka