Kiedy mam używać has a kiedy have?

Temat przeniesiony do archwium.
Jak wyżej - Chodzi mi o have i has oznaczające''mieć'' a nie te będące słowem posiłkowym. Wiem, że na pewno w Present Simple - 3 osoba, np. She has, Has she, She hasn't. Czy w innych czasach przy 3 osobie też zamiast have będzie has?

W sensie - She didn’t has... czy She didn’t have...??
Albo - Will she has... czy will she have...??
Albo Present Perfect - Has (jako słowo posiłkowe) she HAS (jako czasownik) czy Has she HAVE?

(nie jestem pewna czy dobrze skonstruowałam, czasy ogólnie znam, ale przez to have i has wszystko mi się miesza...

Jest jakaś jedna reguła na to może?? czy we wszystkich czasach zawsze z She, he, it występuje has?? Proszę o wytłumaczenie z przykładami, bo na prawdę bardzo mi się to miesza ;)

Z góry dziękuję i pozdrawiam =)
Ale błąd palnęłam... jak mówiłam przez has i have wszystko mi się miesza... ;) Oczywiście przykład z Present Perfect odpada, bo będzie She has HAD.

Ale ponawiam pytanie - co z czasownikiem have, gdy używamy go w zdaniu w pierwszej formie z she, he i it? I z tego co pamiętam have nie ma formy continous jako mieć, ale ma jako brać, np. prysznic.

Czyli będzie Is she having a shower now? Bo ''is she hasing'' chyba nie istnieje, prawda???
w tych innych zastosowaniach czasowni khave zachowuje sie tak samo jak inne czasowniki
Skoro mowisz np. she doesn't go albo Does she go, to tak samo powiesz she doesn't have, Does she have
podobnie z will: Will he have..
w Present Perfect potrzebna jest specjalna forma czasownika
np. she hasn't said (od say)
a wiec
she hasn't had
zasada jest bardzo prosta - czasownik 'miec' (have) przybiera forme 'has' tylko w 3 osobie liczby pojedynczej w zdaniach twierdzacych w czasie terazniejszym prostym:

I/You/We/They have two dogs and a cat.
ale
He/She/It has two long legs.

stad w pytaniach i przeczeniach stosujemy operatory, ktore 'zjadaja' forme 'has' w 3 os. l.poj. i przybieraja forme 'have' (dotyczy to wszystkich czasow, oprocz czasow perfekt):

I/You/We/They don't have two dogs and a cat.
He/She/It doesn't have two long legs.

Do I/you/we/they have two dogs and a cat?
Does he/she/it have two long legs?

I/You/We/They will have two dogs and a cat.
He/She/It will have two long legs.

I/You/We/They didn't have two dogs and a cat.
He/She/It didn't have two long legs.

czasy perfect - present: posilkowe 'has' (dla 3 os.l.poj) + 'have'; pozostale osoby posilkowe 'have' + 'had'; past: posilkowe 'had' + 'had' (wszystkie osoby)
I/You/We/They have had two dogs and a cat for many years now.
He/She has had a car since last year.

I/You/We/They/He/She had had a car accident when I/you/we/they/she/he retired.
Nie jestem pewien ale...

W trzeciej osobie jest has

He/she/it = has

Więc moim zdaniem powinno być

She is having a shower. Ona bierze przysznic

końcówka ing świadczy że ta czynność jest wykonywana teraz albo jest wykonnywana cały czas np. uczę się do egzaminu, więc nie potrzeba now

Ale mogę się mylić
''zasada jest bardzo prosta - czasownik 'miec' (have) przybiera forme 'has' tylko w 3 osobie liczby pojedynczej w zdaniach twierdzacych w czasie terazniejszym prostym:

stad w pytaniach i przeczeniach stosujemy operatory, ktore 'zjadaja' forme 'has' w 3 os. l.poj. i przybieraja forme 'have' (dotyczy to wszystkich czasow, oprocz czasow perfekt):''

to wszystko?? nie ma żadnych wyjątków poza Present Perfectem??? :) Dziękuję, teraz już rozumiem :)

I jak się zachowuje ''have got'' w takim razie? Tak samo jak ''have''? i kiedy stosuje się have a kiedy have got???
Czasownik have got (mieć, posiadać) występuje w tej formie głównie
w brytyjskim angielskim i wyłącznie w czasie teraźniejszym.
Zwróć uwagę, że have w zwrocie have got jest operatorem, tzn. tworzy
pytania przez inwersję i przeczenia przez dodanie not.
They have got a big house
They haven’t got a big house

Czasownik have zawsze może zastąpić have got, ale nie zawsze jest
odwrotnie.
''w tych innych zastosowaniach czasowni khave zachowuje sie tak samo jak inne czasowniki''
dzięki :) będę pamiętać :)
czyli wg wyżej podanej zasady odnoszącej się do ''have'' będzie:

She has got,
Does she have got?
She doesn't have got. Tak?
She has got
Has she got
She hasnt got
>Czyli będzie Is she having a shower now? Bo ''is she hasing'' chyba
>nie istnieje, prawda

nie istnieje

poraz kolejny zasada jest bardzo prosta - jezeli czasownik 'have' nie niesie za soba znaczenia 'posiadania', wowczas zachowuje sie tak, jak wszystkie inne tego typu czasowniki (operatory odgrywaja glowna role w wiekszosci przypadkow):

czas terazniejszy ciagly:
I am (not) having a shower.
You/We/They are(n't) having a shower.
He/She is(n't) having a shower.

Am I having a shower?
Are you/we/they having a shower?
Is he/she having a shower?

czas przeszly ciagly:
I/He/She was(n't) having a shower.
You/We/They were(n't) having a shower.

Was I/he/she having a shower?
Were you/we/they having a shower?

czas terazniejszy prosty:
I/You/We/They have a shower twice a day.
He/She has a shower twice a day.
I/You/We/They don't have a shower twice a day.
He/She doesn't have a shower twice a day.

Do I/you/we/they have a shower twice a day?
Does he/she have a shower twice a day?

czas przeszly prosty:
I/You/We/They/He/She had a shower yesterday.
I/You/We/They/He/She didn't have a shower yesterday.

Did I/you/we/they/he/she have a shower yesterday?

czas terazniejszy prosty perfekt:
I/You/We/They have had a shower already.
He/She has had a shower already.
I/You/We/They haven't had a shower yet.
He/She hasn't had a shower yet.

Have I/you/we/they had a shower yet?
Has he/she had a shower yet?
>I jak się zachowuje ''have got'' w takim razie? Tak samo jak ''have''?
>i kiedy stosuje się have a kiedy have got???

zapamietaj taka rzecz - 'have/has got' (miec) tak naprawde wywodzi sie od formy perfect czasownika 'get' - jezeli sobie to zakodujesz w glowie to bedziesz umiala z lekkoscia uzywac tej konstrukcji - 'have/has got' jest tak samo skonstruowane jak 'have/has taken' czy 'have/has worked'
ahh no tak ;) gapa za mnie ;)

DZIĘKUJĘ WAM BARDZO, bo już rozumiem, tylko poćwiczę i nie będzie mi się to mylić :) :) :)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia