List do sprawdzeniea, na jutro. Proszę o pomoc :)

Temat przeniesiony do archwium.
Proszę o sprawdzenie tego krótkiego listu. Zadanie brzmiałą tak:
Napisz list do kolegi w którym napiszesz mu, że szukasz pracy i dlaczego je szukasz, jakiej pracy szukasz i dlaczego właśniej takiej oraz przedstaw dwie cechy, które sprawiają, że się do niej nadajesz. Na koniec napisz co planujesz zrobić z zarobionymi pieniędzmy.

W dużym skrócie po polsku:

Drogi Maxie,

Miło mi słyszeć, że wracasz do Krakowa. Mam nadzieję, że po Twoim przyjeździe spotkamy się w naszym ulubionym klubie. Jeśli chodzi o nasze wakacje, tutaj jest prolblem, nie mam kasy. Chciałem wziąć kredyt w banku ale jestem bezrobotny. Postanoiwłem więc poszukać tymczasowej pracy. Zamierzam pracować jako asystem programisty. Dwa lata temu skończyłem kurs programowania i pracowałem nad kilkoma zadaniam, więc mam odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Przeglądałem oferty ale nie znalazłem niczego interesującego, jednak zapytałem swojego kumpla i on powiedział mi, że jego wuj ma małą firmę komputerową. Potrzebują asystenta programisty. Jest to tymczasowa praca na pół etatu. Zdecydował się ubiegać o tę pracę. Lubię komputery i nowe technologie, więc jestem pewien, że będę dobrym pracownikiem. I zarobię trochę kasy na nasze wakacje.Myślę, że zarobię około
złotych i całą kasę mam zamiar przeznaczyć na wakacje. Mam nadzieję, że mi się uda, będę się starał.
Trzymaj kciuki !

Do zobaczenie w Krakowie

Dear Max,

I' m glad to hear that you come back to Cracow. I hope so we will meet after you arrive in Cracow in our favorite club.
As for our holidays, here is a problem, because I have no money for holidays. I wanted to take a credit in the bank a few days ago but I'm out of work. So I'm going to look for a temporary job.
I'm going to work as a computer programmer's assistant. Two years ago I graduated a computer programming course and I worked on a few tasks so I have needed skills and experience.
I browsed job advertisements and I didn’t find anything interesting, but I asked my friend and
he told me that his uncle has got a small IT company. His uncle need a computer programmer’s
assistant. This is a temporary part-time job. I’m going to apply for this job.
I like computers and new technologies I have a passion to work so I'm sure I a good employee.
And I will earn some money for our holidays. I think I will earn about 2500 zlotys and all
of money I’m going to intend for holidays. I hope I will get it done, I will do my bestl. So keep your fingers crossed !
See you in Cracow 
Cheers,
Kuba

Cytat: JShooterP
Dear Max,

I' m glad to hear that you come PRESENT CONTINUOUS, PRZECIEZ NIE ROBI TEGO REGULARNIE back to Cracow. I hope so<USUŃ we will meet after you arrive in Cracow in our favorite club.
As for our holidays, There is a problem, because I have no money for MY holidays. I wanted to take a LOAN FROM the bank a few days ago but I'm out of work. So I'm going to look for a temporary job.
I'm going to work as a computer programmer's assistant. Two years ago I DID a computer programming course and I worked on a few tasks so I have THE NECESSARY skills and experience.
I browsed THROUGH SOME job advertisements THE OTHER DAY and I didn’t find anything interesting, but I asked my friend and
he told me that his uncle has got a small IT company. His uncle need<-ZLA FORMAS CZASOWNIKAS a computer programmer’s
assistant. This is a temporary part-time job. I’m going to apply for this job.
I like computers and new technologies I have a passion to work so I'm sure I WILL MAKE a good employee.
And I will earn some money for our holidays. I think I will earn about 2500 zlotys and all
of THE money I’m going to USE for THE holidays. I hope I will get it done<DZIWNIE BRZMI, I will do my bestl. So keep your fingers crossed !
See you in Cracow 
Cheers,
Kuba

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie