spr., 2 pytania, szkoła

Temat przeniesiony do archwium.
Prosze o poprawe

Odpowiedz na pytania:
1. What kind of extra school activities are best for people your age? Why?
2. How do you think school now are different from those in the past?

1.I think that sports activities are the best for people my age. Teenagers go out at a house rarely. We are couch potato. We use too much a computer. Sports classes affect positive for ours health. We learn good habits. We can develop our bodies by playing In sport games.

(Myśle, ze zajęcia sa nejlepsze dla ludzi w moim wieku. Nastolatkowie rzadko wychodza z domu. Jesesmy kanapowymi leniami. Uzywamy za duzo komputera. Zajęcia sportowe wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie. Nauczymy się dobrych nawyków. Możemy kształcić nasze ciała przez gry sportowe.)

2. Differences are between schools now and past. Firstly new furnishings schools now. There are computers and multimedia projectors und they weren’t in past. Schools are safer, because camcorders are now. Moreover teachers are better educated than in past. Schools offer more optional subjects.

(Są róznice między szkołami teraz a szkołami w przeszłości. Teraz jest nowoczesne wyposażenie szkół. Są komputery i rzutniki, czego nie było kiedyś. Szkoły są bezpieczniejsze, bo są teraz kamery. Poza tym teraz są lepiej wykształceni nauczyciele niż kiedyś. Szkoły teraz oferują wiecej zajęc dodatkowych)
proszę o poprawe
Dlaczego w 1 odpowiedzi najpierw piszesz jako oni <natsolatkowie, they> a potem odwalasz nie wiem skad We... Nie zmieniaj podmiotow w tym wypadku, mow za siebie lub za innych, nie 2 na raz.
I czemu Our<s?> health..
2.There are differences between schools in these times and the past <jakby cos>. Nowadays schools are much better equipped <dalbym zamiast Furnishings> and nie UND. In the past. "because now camcorders are used - bym dał"
edytowany przez sami12: 17 lis 2012
1.I think that sports activities are the best for people my age. Teenagers rarely go out*. They are couch potatos. They use computers / play computer games (way) too often. Sports classes can affect our health positively / in a positive way. We learn good habits.** We can develop our bodies by playing sport games.
*go out = wychodzić w celu rozrywkowym
**nie sądzę żeby habits występowało w kolokacji z learn, ale też nie jestem pewna jak to zmienić


2. There are many differences between modern schools and those from the past. Firstly, schools are far better equipped now. There are computers and multimedia projectors* that wouldn't be found there in the past. Schools are safer now, because surveillance cameras** are used (installed?). Moreover, teachers are better educated than in the past. Schools offer more extracurricular activities***.
* z tego co wiem, ta rzecz nazywa się po angielsku overhead projector
**surveillance cameras = kamery monitoringu (surveillance samo w sobie to pilnowanie przez policję/ochronę)
***extracurricular activities = zajęcia pozalekcyjne (dodatkowe)
no i past jako rzeczownik o ile wiem zawsze idzie z articlem (zauważ różnicę między THE past/ A past)
1. Teenagers rarely go . We are couch potatos. We use computers too often. Sports classes can affect our health in a positive way. We learn good habits. We can develop our bodies by playing sport games.

2. There are many differences between modern schools and those from the past. Firstly, schools are far better equipped now. There are computers and multimedia projectors(overhead projector) that wouldn't be found there in the past. Schools are safer now, because surveillance cameras are installed. Moreover, teachers are better educated than in the past. Schools offer more optional subjects.

opresja: optional subjects - też jest ok, bo to wyrażenie jest z mojego podrecznika ;)

teraz ok?
Cytat: croppus
optional subjects - też jest ok, bo to wyrażenie jest z mojego podrecznika ;)

dobrze wiedzieć. Po prostu nigdy się z tym nie spotkałam.
Teenagers rarely go out.
I chyba będzie dobrze.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa