Proszę o pomoc. Sprawdzenie i ewentualna poprawa.

Temat przeniesiony do archwium.
Dear Maggie.

Tomorrow at my school will hold a meeting with Jan Kulczyk.
It is a well-known Polish businessman. One of the richest Poles. We will talk about how to start your adventure with the business world.
At this meeting, I will ask Mr. Jan previously prepared questions and lead a discussion with the audience.
At this meeting I prepared a pretty knee-length black dress and black high heels.
I hope that everything goes according to plan.

Regards Jagoda
Dear Maggie.
Tomorrow at my school [brak podmiotu - napisz kto] will hold [zmieniłabym na Present Continuous - czynność zaplanowana] a meeting with Jan Kulczyk. It is a well-known Polish businessman and one of the richest Poles.
We will talk about how to start your adventure with the business world. At this meeting, I will ask Mr. Kulczyk previously prepared questions and lead a discussion with the audience.
For this occasion I prepared a pretty knee-length black dress and black high heels.
I hope that everything goes [zmień na Future Simple - po I hope w takim kontekście stosujemy ten czas] according to plan.

Regards,
Jagoda
I jeszcze jedno: Mr. Kulczyk po Mr nie powinno być kropki
Cytat: arraya
I jeszcze jedno: Mr. Kulczyk po Mr nie powinno być kropki

od kiedy?
Bardzo lubię takie zaczepne pytania. Przepraszam, ale dlaczego nie zgadzasz się moją opinią. Mógłbyś / Mogłabyś podać powód. Ja troszkę czasu poświęciłam na sprawdzenie tego zadania i naniesienie czytelnych poprawek. Starałam się to zrobić solidnie. Przepraszam, że dopuściłam się takiego zaniedbania i nie uściśliłam, że formę Mr bez kropki stosuje się w brytyjskiej angielszczyźnie, a Mr z kropką to amerykanizm. Myślę, że WeeDy bardzo nie ucierpiałaby z powodu braku tej informacji.
>>Ja troszkę czasu poświęciłam na sprawdzenie tego zadania i naniesienie czytelnych poprawek

Is that right?

That's why you degenderized Mr Kulczyk?
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Zagranica

 »

Pomoc językowa