Czy wybrałam poprawne formy?

Temat przeniesiony do archwium.
Proszę o pomoc w sprawdzeniu, czy wybrałam poprawne formy czasowników do tekstu. Moje rozwiązania zapisałam drukowanymi literami, a czasowniki w nawiasach to te, które trzeba wstawić.

Hello Sam,
How are you? You probably think I AM HAVING (have) a great time here, but I'm not. I picked this course because my guidebook says it DOESN'T RAIN (not rain) in Spain in summer. You won't believe it but it IS RAINING (rain) now! And you KNOW (know) how I HATE (hate) the rain.
We HAVE (have) classes from 9 till 4 every day! Can you imagine? It's summer and I I'M STUDING (study). Well, to be honest, we sometimes FINISH (finish) earlier or go to watch a play (in Spanish of course!).
The teacher SEEMS (seem) friendly. She SPEAKS (speak) slowly so I can understand her. But Spanish people SPEAK (speak) so fast! I can't possibly understand more than just a few words. I AM FEELING (feel) I AM NOT MAKING (not make) any progress. The teacher says I AM DOING (do) very well but I THINK (think) she TRIES (try) to be kind.
Can you come and visit me next weekend? Please! There is a plane from London which ARRIVES (arrive) in Madrid at 6 p.m. on Friday so I can pick you up at the airport. Miss you a lot!
Love
Ania
I ' AM FEELING' (to jest zle - tutaj ma byc I feel-czas teraz) (feel) I AM NOT MAKING (not make) any progress. The teacher says I AM DOING (do) very well but I THINK (think) she 'TRIES' (tu masz zle...she is trying) (try) to be kind.
play - playing
study - ?

I feel - w tym wypadku nie chodzi o odczucia w danej chwili, ale o znaczenie'wydaje mi się'
is trying - to nie jest jej zwyczajowe zachowanie, chodzi o twoj krotki pobyt w tej szkole i jej reakcje w tym krotkim okresie

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie