sprawdzcie mi opis zdjecia;-)

Temat przeniesiony do archwium.
Hej! Napisalam opis zdjecia, prosze o sprawdzenie i wyjasnienie (napisanie) bledow jakie zrobilam;-))

This is one of my favourite photos.I keep this photo on the table in my room. This picture was taken by my mother, on a school trip, five years ago. In the picture We can see my class (ze szkoly podstawowej i gimnazjum??) . I know that we looked funny at the time because we had only eleven years old. Now we are almost adult people. In the background we are seeing the city Szczyrk. In the winter there is much of snow so we often go there with our teacher. However in the summer we can go a mountain or we visit monument in the Szczyrk. To my mind this photo was souvenir (naszych wspolnie spedzonych lat). I believe that if we will meet when we will have about twenty, thirty years, we will (bedziemy smiali sie do lez).

To jest jedno z moich ulubionych zdjec. Ten obrazek zostal zrobiony przez moja mame, na szkolnej wycieczce, 5 lat temu. Na zdjeciu mozemy zobaczyc moja klase ze szkoly podstawowej i gimnazjum. Wiem ze wygladalismy wtedy smieszne poniewaz mielismy tylko 11 lat. Teraz jestesmy juz prawie doroslymi ludzmi. Na drugim planie widzimy miasto Szczyrk. W zimie jest tam duzo sniegu wiec czesto chodzilismy tam z naszym nauzycielem.
wg mnie to zdjecie bedzie pamiatka naszych wspolnie spedzonych lat. Jestem przekonana ze jesli spotkamy sie kiedy bedziemy mieli ok. 20,30 lat bedziemy smiali sie do lez.
I keep this photo on 'the' (moze lepiej 'a') table in my room.
In the picture 'We' (we) can see my class (ze szkoly podstawowej i
gimnazjum??) .
I know that we looked funny at the time because we 'had' (o tym juz pisalam, I AM 11, I was 11, we were 11) only eleven years old.
Now we are almost 'adult people' (wystarczy 'adults'). In the
background we 'are seeing' (can see) the city OF Szczyrk. In the winter there is much 'of' (of niepotr) snow, so we often go there with our teacher. However in the summer we can go (tutaj cos brakuje-chyba TO THE) 'a' (niepotr) mountain or we visit THE monument in 'the' (bez the) Szczyrk. To my mind this photo was 'A' souvenir (naszych wspolnie spedzonych lat). (tutaj trzeba pomyslec)

I believe that if we will meet when we will 'have' (nie, ta sama zasada co wyzej, znaczy WE WILL BE) about twenty, thirty years (tutaj trzeba zmienic - jak ci chodzi kiedy bedziemy miec 20, 30 lat to ...meet when we will be 20 or 30 (bez years) we will (laugh till we cry).

>To jest jedno z moich ulubionych zdjec. Ten obrazek zostal zrobiony
>przez moja mame, na szkolnej wycieczce, 5 lat temu. Na zdjeciu mozemy
>zobaczyc moja klase ze szkoly podstawowej i gimnazjum. Wiem ze
>wygladalismy wtedy smieszne poniewaz mielismy tylko 11 lat. Teraz
>jestesmy juz prawie doroslymi ludzmi. Na drugim planie widzimy miasto
>Szczyrk. W zimie jest tam duzo sniegu wiec czesto chodzilismy tam z
>naszym nauzycielem.
>wg mnie to zdjecie bedzie pamiatka naszych wspolnie spedzonych lat.
>Jestem przekonana ze jesli spotkamy sie kiedy bedziemy mieli ok. 20,30
>lat bedziemy smiali sie do

« 

Brak wkładu własnego

 »

Pomoc językowa