Krótkie wypracowanie, WAŻNE.

Temat przeniesiony do archwium.
Witam :) Chciałabym aby ktoś sprawdził, ewentualnie poprawił, moje wypracowanie nt. 'Moja wymarzona szkoła' wypracowanie ma zaledwie kilka zdań, więc proszę o poświęcenie mi tych 2 minut :) z góy bardzo dziękuję :)

I would like school to students attend school from 10:00 am. to 1 pm. All secondary school pupils don't wear a school uniform. Students can play sports, dance, sing and paint. School starts at 10:00 am. and finishes at 2 pm. Schools runs from september to october. Children go to school in monday, Wednesday and Friday. There is minimum one trip in my ideal school in the week.

:))
I would like 'A' school 'to' (nie-zle slowo, nie tlumacz z polskiego-bo to az widac) WHERE students attend school from 10 am. to 1 pm.
All secondary school pupils 'don't wear' (nie-popraw- tu masz pisac o wymarzonej szkole-znaczy WOULD NOT WEAR) a school uniform
Students 'can' COULD play sports, dance, sing and paint.
School starts at 10:00 am. and finishes at 2 pm. (ej, hold on - ciut wyzej piszesz inaczej)
'Schools runs' (nie wiedzialam, ze szkoly moga biegac....lepiej The academic year would be from...) from September (miesiace piszemy wielka litera - i to zawsze)to October. Children go to school 'in' (w?) ON Monday, Wednesday and Friday. There is 'A' minimum OF one trip (in my ideal school-to powinno byc na poczatku zdania) in 'the' A week.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie