prosze o sprawdzenie listu:)

Temat przeniesiony do archwium.
mam kolejne prosbe. prosze o sprawdzenie kolejnych listow. z gory serdecznie dziekuje :Spędziłeś/aś dwa miesiące w Anglii. Napisz list do gospodyni B&B(Bed and Breakfast),u której zatrzymałeś/aś się podczas pobytu. W liście;

- podziękuj za gościnność i odnieś się do warunków, jakie ci zapewniono,
- podkreśl, jaką atmosferę stworzyła podczas Twojego pobytu i w jakiej uroczystości wziąłeś/wzięłaś udział na jej zaproszenie,
- wspomnij wycieczkę, którą razem odbyliście/odbyłyście i opisz, co szczególnego się podczas niej wydarzyło,
- zaproś gospodynię do Polski i wyraź nadzieję, że będziecie mogli/mogły kontynuować Wasze dyskusje.
a wiec:
Dear susan,
how are you? i haven`t heard from you for some tome but i hpe your exams are over and you can start relaxing!
i`ve just passed my Matura excams and now i`m getting ready for the entrace excams for the Uniwersity.
i`m writing to thank you so much for a hispitality.i had a big room, private bathroom and room with a view of the sea. i han alway clean in my romm. it was great time for me. (nie wiem jak napisac :czulam sie jak u siebie w domu)i will never forget tom`s brithady. a brith cake was very delicious.it was very fantastic nad cosy.
do you remember our a trip to a forest?how much we was picking mushroom? i still haave a this a necklace and 100$ with i found then.Wolud you like to come me, to Wroclaw?(nie wiem czy to poprawnie z tym przyjazdm, watpie)i hpe that you will answer me.
take care,
XYZ
prosze was bardzo..
Prosze sie postarac pisac 'I'wielka litera, i nie robic tyle bledow ortog. Dla mnie niema zadnej przyjemnosci poprawiac prawie kazde slowo.

Dear Susan,
How are you? 'i' I haven`t heard from you for some 'tome' TIME, but 'i' I hOpe THAT your exams are over and (that) you can start relaxing!
'i`ve' (prosze pisac I wielka litera - to mnie juz zaczyna razic) just passed my Matura 'excams' EXAMS and now 'i`m' I'M getting ready for the
'entrace' ENTRANCE 'excams' EXAMS for 'the' A 'Uniwersity' UNIVERSITY.
'i`m' I'm writing to thank you so much for 'a' THE 'hispitality' HOSPITALITY.
'i' I had a big room, A private bathroom and room with a view of the sea. 'i' I 'han' HAD TO alwayS clean 'in' (Niepotr) my 'romm' ROOM (albo keep my room clean). It was A great time for me. (I felt at home). I will never forget Tom`s 'brithady' BIRTHDAY. 'a' THE 'brith' BIRTHDAY cake was very delicious. It was 'very'(niepotr) fantastic 'nad' AND cosy.
Do you remember our 'a' (niepotr) trip to 'a' THE forest? How much 'we was' (prosze mi napisac w ktorej ksiazce tak ucza, Prosze zauwazyc...I was, you were, he was, she was, it was,.We were, you were, they were) picking
mushroomS (l. mn)? I still 'haave' HAVE 'a' (niepotr) 'this' THE 'a'(niepotr) necklace and 100$ 'with' WHICH I found then.
'Wolud' WOULD you like to come TO me, to Wroclaw?
I 'hpe' HOPE that you will answer me (quickly).
bardzo serdecznie dziekuje:)

« 

Studia za granicą

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie