BARDZO PROSZE WAS O POMOC...

Temat przeniesiony do archwium.
Bardzo prosze o pomoc, na jutro mam napisac historyjkę z dreszczykiem emocji w czasie simple past i past countinious. Składającą się z wstępu rozwinięcia akcji i krótkiego zakończenia. Zrobiłam to tak, czy ktoś mógłby mi ją sprawdzić. Bardzo proszę


In the warm evening in holiday, mark and ashley went fishing by the river. When they talked and went path wood (leśną dróżką), they perceive (spostrzegli) - somebody purloined their fishings - rod. Mark decided went (zdecydował pójść) to wood looked for their implement and thief, but he long time didn't got back.
When (nastała?) nigt, Ashley went to wood looked for Mark. She went dark, wood path (ciemną, leśną dróżką) She very afraided (bardzo się bała. When exhausted girl decided rest, she sat on the stone. Suddenly Ashley feel że stone moved (że kamieć poruszał się) Nervous ( zdenerwowana zaczęła) begin sliped away. When she ran, she heard sounds ( dźwięki dochodzące zza krzaków) thicket. Ashley (podeszła bliżej) and saw her dog - Miki and her friend Mark, who sleeped under tree. (Okazało się, że) Miki went (za nimi) to wood on fishing and when they talked he purloined fishings - rod and sliped away. Mark found dog, but he was very tired (dlatego) he decided rest under tree.
Next morning exhausted, but happy Ashley, Mark and Miki powrócili do domu.
Proszę, Czy mógłby mi ktoś pomóc?:(
prosze was - pomożcie:( jeśli ktoś może to niech chociaż pomoże mi w zastąpieniu wyrazów po polsku na angielski

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie