Proszę o jak najszebsze sprawdzenie :)

Temat przeniesiony do archwium.
Znowu proszę o pomoc :). Tym razem w pocztówce do przyjaciela:"Kolega (koleżanka) mieszkający za granicą powiadomił cię o kilkudniowym pobycie w twoim mieście. Napisz kartkę, w której:
- wyrazisz radośćz jego przyjazdu
- zaproponujesz miejsca do zwiedzenia i wyjaśnisz dlaczego,
- podasz, gdzie można kupić pamiątki i jakie
- podasz, gdzie można spróbować polskiej kuchni. Podaj przykłady"

Proszę o jak najszybsze sprawdzenie, gdyż to wypracowanie jest na jutro. Wszelkie sugestie mile widziane :). Z góry baaardzo dziękuję.


Dear Mary,
I heard, you are staing in Poland. I'm very happy to see you again. We must meet. Maybe on Sunday?
/Tu chciałam napisać: "jeśli będziesz w krakowie, musisz zobaczyć..." tylko nie wiem jak :)/ You must visit Cracow. Wawel Castle, Church "Mariacki" and Cracow's ZOO are really incredible.
You must taste tradicional Polish Cuisiune like pierobi, bigos or gołąbki. You might try it in special restaurantr, for example "Chlopskie Jadlo" (;p).
The presents for your family and friends you buy in the Cracow square. There is a lot of beautiful souvenirs - Wawel's Dragons, Polish National Costiume and many postcards.
nikt mi noe pomoże ? :(
nikt mi noe pomoże ? :(
proszę o pomoc!
"Kolega (koleżanka) mieszkający za granicą powiadomił cię o kilkudniowym pobycie w twoim mieście. Napisz kartkę, w której:
- wyrazisz radośćz jego przyjazdu
- zaproponujesz miejsca do zwiedzenia i wyjaśnisz dlaczego,
- podasz, gdzie można kupić pamiątki i jakie
- podasz, gdzie można spróbować polskiej kuchni. Podaj przykłady"

to on chyba jeszcze nie przyjechał.


Dear Mary,
I hear nie 'sltyszalam' - on to sam napisal! you are staing in Poland.

It's great news you're coming to Poland

I'm very happy to see you again. We must meet. Maybe on Sunday?
/Tu chciałam napisać: "jeśli będziesz w krakowie, musisz zobaczyć..." tylko nie wiem jak :)/ You must visit Cracow. Wawel Castle, Church "Mariacki" and Cracow's ZOO are really incredible.
You must taste tradiTional Polish Cuisine like pierobi, bigos or gołąbki. You might try THEM in A special restaurant, for example "Chlopskie Jadlo" (;p).NAPISZ, ZE TAM PODAJA TAKIE JEDZENIE.
YOU CAN BUY presents for your family and friends in the Cracow square - NIE ZROZUMIE, CO TO ZNACZY. There ARE * a lot of beautiful souvenirs TO CHOOSE - Wawel's Dragons (ILE ICH JEST?), Polish National CostumeS (CZEMU WIELKĄ LITERĄ?) and many postcards - KUPIĆ POCZTÓWKĘ NA PAMIĄTKĘ?.

* PO POLSKU MÓWI 'JEST WIELE' PO ANGIELSKU WAŻNE JEST TO 'WIELE' (NIE JEDEN) - STĄD LICZBA MNOGA
Dear Mary,
I heard THAT you are 'staing' (ortog) in Poland. 'I'm' (tutaj powinnas napisac...I will be) very happy to see you again.
If you are in Krakow, you must visit Wawel Castle, 'Church
"Mariacki" (mysle, ze jest ang. wersja) and Cracow's ZOO WHICH are really incredible.
You must taste 'tradicional' (ortog) Polish 'Cuisiune' (ortog) like pierogi, bigos or gołąbki. You might try 'it' (ale wymienilas wiecej jak jedna potrawe, to wtedy THEM) in A special 'restaurantr' (ortog), for example "Chlopskie Jadlo"
The presents for your family and friends you CAN buy in the 'Cracow square' (napisz..Square in Krakow).
Bardzo dziękuję :))

Czyli może to być tak:


Dear Mary,
It’s great news to see you again. I will be very happy to see you again. We might meet on Sunday.
If you are in Cracow, you must visit Wawel Castle, St. Mary's Basilica and Cracow’s ZOO which are really incredible.
You should taste traditional Polish Cuisine like pierogi, gołąbki or bigos. You might try them in a special restaurant, for example “Chłopskie Jadło”.
The presents for your family and friends you can buy in the Square in Cracow. There are a lot of beautiful souvenirs to choose – Wawel’s Dragons, Polish National costume and many postcards.

Greetings, Kate
It's great news to see you again. I will be very happy to see you again.

cos pokrecilas w pierwszym zdaniu :-)


If you are in Cracow, you must visit Wawel Castle, St. Mary's Basilica and Cracow's ZOO PRZECINEK PRZED WHICH which are really incredible.

There are a lot of beautiful souvenirs to choose FROM - Wawel's Dragons, Polish National costume and many postcards.
Jeszcze raz bardzo dziękuję
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie