List formalny.sprawdzenie

Temat przeniesiony do archwium.
Prosze o sprawdzenie i napisanie gdzie są błędy i jak moge je poprawić:)

Szanowni Państwo
z przykrością stwierdzam że nie mogę przyjechać na kurs językowy ponieważ mam bardzo trudna sytuacje rodzinna i dlatego nie mogę być na kursach w tym terminie co państwo ustalili
Mój przyjazd jest możliwy dopiero za miesiąc. Czy jest możliwość odbywania tego kursu za miesiąc,proszę o podanie wolnych kursów które odbędą się w tym czasie
Jeżeli nie ma wolnych to czy była by możliwość zamiany kursantów na moje miejsce
Bardzo przepraszam za spowodowane kłopoty i mam nadzieję że zwolnią się miejsca i będę mogła uczestniczyć w kursach.
Czekam na państwa szybką odpowiedź



Dear Sir or Madam,

I regret to inform Mr or Mrs that I can't arrive on course language because I have trouble in my family I can't be on course on this date witch is fixed
My arrival is possibile for month If wolud be possibile to start this course on May
If dosen't have a free place it is possibile change place with other person on my place
I hope that I will be participant in this course language.
I'm really sorry for problems which was caused by my situation. I hope that you reply me as soon as possible.
>I regret to inform you that I will not be able to participate in the language course because I am experiencing family trouble.

Mr./Mrs. pisze się tylko przed nazwiskiem; w angielskim odpowiednikiem Pan/Pani jest "you" pisane małą literą

I can't be on course on this date
>witch is fixed. (witch to jest czarownica :)

Tłumacz polskie "na" na "on" jeśli coś znajduje się/leży na jakiejś płaszczyźnie (np. on the table).

I cannot come to England and take this course during the scheduled period.


>My arrival is possibile for month If wolud be possibile to start this
>course on May

I am able to arrive in a month.(for a month = na miesiąc). Would it be possible to start this course IN May? (nie on May).

>If there isn't any free places in May, would it be possible to change places with another course participant?


>I hope that I will be able to enroll in this language course.
>I'm really sorry for problems caused by my situation. I hope
>that you will reply me as soon as possible.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie