Wyrażenia

Temat przeniesiony do archwium.
31-54 z 54
| następna
No i jeszcze w ramach premii: BrE czy AmE? To zależy od tego, z którym akcentem chciałabyś się nauczyć mówić/jaką pisownię stosujesz. Proponuję słuchać różnych wariantów (BrE, AmE, szkocki, później może nawet indyjski czy afrykański) ale z przewagą tego, który ma być Twoim akcentem.
Co do słówek: uczę się tak 20-60(rzadko) słówek dziennie ale masz rację pamiętam jakieś 6-15 z 25-30 kojarzę a resztę zapominam (loteria:P). Ale najczęściej pamiętam słówka na zasadzie "bo tu jest" czyli np. między tym a tym słówkiem/na górze strony/przy długim słowie - jest TO słówko - czyli niby pamiętam ale nie przypomnę sobie, że je znam dopóki nie skojarzę że już się tego uczyłam... Eh... trudno to wytłumaczyć;)
Na dobrą sprawę dopiero kiedy przeczytam to słowo gdzieś indziej jestem w stanie rzeczywiście je zapamiętać:) (Wiem, jakaś dziwna jestem;)

AmE vs BrE - to nie zależy od tego z jakim akcentem JA chcę mówić:P Ja muszę po prostu rozumieć beznadziejne nagrania podczas testów/egzaminów itp. itd. Zresztą, nie zależy mi specjalnie na mówieniu z jakimś akcentem. W zupełności mi wystarczy żebym była rozumiana. Zresztą ostatnio zauważyłam że jak dotąd uparcie słówko "cannot" czytałam "kenot" więc w ogóle jakiś łamaniec:P
Co do pisowni - trochę mnie to przeraża:P:P Jak na razie jest ona jednak raczej brytyjska... Zresztą w ogóle rzadko coś piszę więc właściwie do końca nie wiem...:)
Na dobrą sprawę dopiero kiedy przeczytam to słowo gdzieś indziej
>jestem w stanie rzeczywiście je zapamiętać:) (Wiem, jakaś dziwna
>jestem;)

To akurat jest całkiem normalne :)

Jak się tych słówek uczysz? Wkuwasz je na pamięć? Nuuuuuuudy.

Wybierz 5-10 słówek i układaj z nimi zdania, a najlepiej jakąś śmieszną albo głupawą historyjkę.
>Wybierz 5-10 słówek i układaj z nimi zdania, a najlepiej jakąś
>śmieszną albo głupawą historyjkę.

Taaa... Muszę spróbować;) Ale to chyba wolniejsze od tradycyjnej nauki, czy może tak lepiej się zapamiętuje i w rozliczeniu (po jakimś okresie nauki) daje podobne efekty? A Ty Eva uczyłaś się w ten sposób?
Wolniej, ale w kontekście się słówka łatwiej zapamiętuje. Poza tym, aby dobrze się porozumiewać w języku, trzeba na pewnym etapie nauki zacząć myśleć po angielsku i uważam, że im wcześniej tym lepiej. Jest to niesamowite uczucie, gdy to się wreszcie stanie; mózg ci się odblokowuje i zaczyna pracować :)

Uczę się tak francuskiego teraz. Chodziłam na kurs w zeszłym roku, zajęcia trwały 2.5 godziny. Instruktorka około pół godziny tłumaczyła na trochę gramatyki i różne słówka i zwroty, a potem to przez 2 godziny nawijała po francusku i zmuszała nas do mówienia. Już na pierwszych zajęciach. Na początku głowa boli, ale potem się przyzwyczajasz i rzeczywiście zaczynasz mówić.

Teraz sobie przerabiam czytanki dla początkujących. Cała książka jest po francusku. Strasznie wolno mi to idzie, bo ciągle zaglądam do słownika i do książki do gramatyki, no ale jakoś idzie.
Nom, po prostu spróbuje kilka razy i zobaczę co z tego wyjdzie;)
Eva jeśli można spytac jak Ty nauczyłas się myślenia po angielsku. Często o tym czytam ale nie nauczyłam się tej sprawności na czym ona polega i jak ją ćwiczyć. Co robić by się nauczyć tak myśleć???
Niestety na kursach etc niestety nie ucza tego tylko gramayki i ew poprawnego mówienia choc tez nie zawsze gdyż wszystko zależy od lektora;))
Więc może Ty podpowiesz co robić.
Z tego co Eva napisała odniosłam wrażenie że trzeba po prostu starać się jak najwięcej mówić/pisać po angielsku wykorzystując jak najwięcej nowych słów, czy tak?
A w ogóle to dorzucam się do pytania:P
Bedzie bez ogonkow, bo nie moj komputer, a nie chce komus namieszac w klawiaturach :)

Duzo pisac i mowic, nawet jesli mowi sie na poczatku z bledami. Zwlaszcza mowic, bo to przewaznie ostatnia umiejetnosc, ktora nabywamy. Jak sie nie ma z kim, mozna mowic do siebie. Na pewno kazdy sobie cos tam zawsze mysli po polsku; zamiast wiec po polsku, zacznij to robic po angieslku.

Nie tlumaczyc sobie w glowie z polskiego na angielski, tylko mowic/pisac po angielsku. Na poziomie srednim, a nawet nizej, powinno to byc juz mozliwe.

I duzo czytac, bo w ten sposob tez poznajesz nowe struktury gramatyczne i nowe slownictwo.

Powiem moze na przykladzie hiszpanskiego, bo to moj jezyk obcy, ktorego sie uczylam na studiach od podstaw.

W pierwszym semestrze mielismy intensywny kurs gramatyki (przerobilismy praktycznie cala gramatyke w 3 miesiace), a od drugiego semestru wszystkie zajecia z literatury byly juz po hiszpansku. Wyklady byly po hiszpansku i wszystkie prace trzeba bylo pisac po hiszpansku i rozne ustne prezentacje rowniez trzeba bylo przygotowywac po hiszpansku. I nie bylo to 5-10 minut tylko pol godzinna prezentacja, a potem pytania odnosnie prezentacji od grupy i profesora; rowniez po hiszpansku.

I to zadzialalo. Owszem, mowilo sie z bledami na poczatku, czasem nawet i na koncu, ale trzeba bylo mowic, nie bylo wyjscia.

Ja przez ostatnich 10 lat nie mialam wiele stycznosci z hiszpanskim i duzo pozapominalam (gramatyka, slownictwo), ale pare razy w roku zdarza mi sie znalezc w srodowisku hiszpanskojezycznym i sie momentalnie przestawiam na hiszpanski. Owszem, slow mi brakuje i gramatyka kuleje, ale umiejetnosc myslenia po hiszpansku mi pozostala.
>Duzo pisac i mowic, nawet jesli mowi sie na poczatku z bledami.
>Zwlaszcza mowic, bo to przewaznie ostatnia umiejetnosc, ktora
>nabywamy. Jak sie nie ma z kim, mozna mowic do siebie. Na pewno
>kazdy sobie cos tam zawsze mysli po polsku; zamiast wiec po polsku,
>zacznij to robic po angieslku.
Pisać: zacznę
mówić: niestety zostaje chyba tylko do siebie:(

>I duzo czytac, bo w ten sposob tez poznajesz nowe struktury
>gramatyczne i nowe slownictwo.
Z tym akurat nawet przesadzam:P

>Powiem moze na przykladzie hiszpanskiego, bo to moj jezyk obcy,
>ktorego sie uczylam na studiach od podstaw.
To francuski to będzie Twój czwarty język (w ogóle)? A angielskiego nie uczyłaś się od zera?

>gramatyka kuleje, ale umiejetnosc myslenia po hiszpansku mi pozostala.
Zazdroszczę:) I (może trochę głupie pytanie) w jakim języku normalnie myślisz (jak do nikogo nie mówisz, nic nie piszesz itd.)?
Jakby co, to proszę nie obraź się że się tak pytam, ale po prostu jestem ciekawa;)
>To francuski to będzie Twój czwarty język (w ogóle)?
Tak (chyba, że policzę podstawówkowy rosyjski), ale nie planuję się go nauczyć. Tak się tylko uczę na wypadek gdybym kiedyś zawitała do Quebecu lub Francji.

A angielskiego
>nie uczyłaś się od zera?
Od zera, ale naprawdę się go nauczyłam jak się przeprowadziłam do Kanady więc miałam ułatwione zadanie.

I (może trochę głupie pytanie) w jakim języku normalnie
>myślisz (jak do nikogo nie mówisz, nic nie piszesz itd.)?
Głównie po angielsku. Ja prawie w ogóle nie używam polskiego.
hmm,

rozmyślicielko, jak chcesz pogadać, to zagadaj do mnie :))
159[tel]to gadulec :)
Jest taki test. Nazywa sie 'stubbed toe test', a polega on na tym, ze jak idziesz ulica i sie potkniesz, to pierwsze slowo ktore wypowiesz, jest indykacja jezyka w ktorym myslisz.
>Jest taki test. Nazywa sie 'stubbed toe test'

Nie sprawdza się. Moje pierwsze słowo po potknięciu to: "O Madonna!". A myślę po polsku.
Tak, ale ludzie ktorzy maja przeklenstwa na koncu jezyka, wypowiedza to w 'swoim' jezyku.
znam tę zasadę, ale coś mi się wydaje, że npo. w Polsce teraz całkiem dużo ludzi powiedziałoby sh*t, chociaż nie znają zbyt dużo słowek z angielskiego :-)
>hmm,
>
>rozmyślicielko, jak chcesz pogadać, to zagadaj do mnie :))
>159[tel]to gadulec :)
Dzięki:) Ale nie, hehe, bezpieczniej chyba gadać do siebie:P
lepiej bloody, to takie brytyjskie :)
>>>>lepiej bloody, to takie brytyjskie
lepiej f....to wiecej
hm, terri, możesz mi w czymś pomóc? :)
w jednym wątku napisałaś : "ja, jak sie potkne itp - (i nawet jak rozmawiam po polsku) to pierwsze slowa ktore wyleca to 'eff.. el'" - co to jest to "eff.. el" ?? ;)
>>co to jest to "eff.. el" ?? ;)
wypowiedz slowa zaczynajacego sie na litere F...... a drugie to Hell, ale ze ludzie nie wypowiadaja 'h' to zostaje 'L'
Ah, no tak:P Tego "eff" to się jeszcze domyślałam:P Ale "el"...:O
hmm,

lepiej jednak rozmawiać z kimś :) Don't be shy, just strike and try :)
Temat przeniesiony do archwium.
31-54 z 54
| następna

 »

Pomoc językowa