Proszę o pomoc w sprawdzeniu

Temat przeniesiony do archwium.
Dear Tom
I hope you're fine. I don't meet you many moons ago.I miss you very much. I'm writing to tell you about my troble. I argued with my girlfriend five days ago. I don't know what i can do it. I bought her favourites flowers, apologized, but nothing help. This argument was about little, unimportant detail, but she is dogged What can I do additionally? Can you help me? I know that you know how behave with girl. I'd be really grateful if you could help me. I hope that you'll write to me about something interesting in your life. Greet to your parents and your little brother. I must be going now. I waiting for your letter, my friend.
XYZ
PS.You'll vistit me in weekend if you want.


Drogi Tomie
Mam nadzieję, że u Ciebie wszystko w porządku. Nie widziałem Cię już od wielu miesięcy. Bardzo za Tobą tęsknię.
Piszę do Ciebie aby opowiedziec Ci o moim problemie. Pokłóciłem się z dziewczyną. Nie wiem co mogę zrobić. Kupiłem jej już ulubione kwiaty, przeprosiłem..., ale nic nie pomaga. Co mogę jeszcze zrobić? Kłótnia była o mały, nieistotny szczegół, ale ona jest taka uparta. Pomożesz mi? Wiem, że potrafisz postępować z dziewczynami. Będę bardzo wdzięczny jesli mi pomożesz. Mam nadzieję, że napiszesz mi co u Ciebie ciekawego. Pozdrów swoich rodziców i swojego małego braciszka. Muszę kończyć. Czekam na Twój list przyjacielu.
XYZ
PS. Odwiedź mnie w weekend, jeśli masz ochotę.
bardzo proszę
bardzo proszę o pomoc, od tego w dużym stopniu zalezy moja ocena na koniec roku